Dominikam nupat apritēja 5 mēneši. Aptuveni tikpat ilgu laiku viņa mamma Ilze, vēl gaidot dēlu, veselības problēmu dēļ bija spiesta pavadīt gultā. Astoņu darba gadu laikā viņa pirmo reizi izmantoja darba nespējas lapu. Tagad atklājies – Ilzei krietni paveicies, jo, ja mazulis būtu pieteicies gadu vēlāk, viņas māmiņalga būtu ievērojami zemāka, vēsta LNT Ziņas.
“Ja šobrīd būtu tāda aprēķina metode, mani ienākumi kā māmiņalga būtu par 20% zemāki. Es domāju, ka tas ir diezgan būtisks cipars.”
Šobrīd, jaunajai mammai aprēķinot pabalsta apmēru, netiek ņemts vērā darba nespējas, bezalgas atvaļinājuma vai bērna kopšanas periods, kura laikā ienākumi ir krietni zemāki. Tomēr sākot ar nākamā gada 1.janvāri, aprēķinot pabalstu, šos periodus iekļaus aprēķinā. Paternitātes un maternitātes pabalstu gadījumā šos ienākumus pielīdzinās 70%, bet vecāku un slimības pabalstu gadījumā pat 40% no valstī noteiktās vidējās mēneša apdrošināšanas iemaksu algas.
Tas nozīmē – ja Dominiks pēc mammas atgriešanās darbā saslimtu, un Ilze būtu spiesta ņemt slimības lapu, tās apmaksa būs niecīga. “Mammas cietīs, laidīs apslimušus bērnus dārziņā. Jau šobrīd ir tāda tendence, cik es paklausos no draudzenēm. Tie vecāki, kuri daļu algas saņem aploksnē, viņi bērnus pusslimus sūta uz bērnudārzu.”
Labklājības ministrijā neuzskata, ka jaunie noteikumi krietni samazinātu valsts atbalstu jaunajiem vecākiem, kuru ienākumi ir virs vidējās algas valstī. Plašāk par šo jautājumu skatieties LNT Ziņu sižetā!