Veselības kopšanā un slimību ārstēšanā dažādām vannām ir liela nozīme. Tās ir sāpju remdētājas, slimību dziedinātājas, muskuļu un dziederu darbības ierosinātājas, atspirdzinātājas un garastāvokļa uzlabotājas. Vannas ir dažādas un tiek pielietotas dažādiem nolūkiem. BrivBridis.lv apkopoja dažus piemērus, kas lebvēlīgi ietekmēs tavu veselību.
Aukstas kāju vannas
10 – 12 oC novada asinis no galvas un krūtīm un derīgas pret galvas, zobu, reimatiskām locekļu sāpēm, plaušu, kakla, pūšļa un acu slimībām, cietu vēderu, bezmiegu, bet sevišķi līdz aukstām un svīstošām kājām. Vannas ņem līdz potītēm 2 – 4 minūtes. Pēc tam kājas pamatīgi noberžamas un silti apaujamas. Vislabāk pēc vannas likties gultā.
Aukstas vannas
12,5 – 18,5 oC rada vielu pārmaiņu, atdzīvina un stiprina nervu sistēmu, ierosina muskuļu un dziedzeru darbību, norūda miesu un uzlabo garastāvokli. Drudža slimniekiem tās pazemina temperatūru. Vannā drīkst palikt 2 – 5 minūtes. Aukstas vannas nedrīkst lietot sirds slimnieki.
Dubļu vannas
Sagatavo no jūras dubļiem, kas rodas no jūras mēsliem. Tās apmierina nervus un ieteiktas pret dažādām sieviešu slimībām, pret reimatismu, podagru, kaulu tuberkolozi u.c. Vannas temperatūra 30 – 35 oC.
Gaisa vannas
Regulē miesas siltumu, veicina ādas darbību, norūda organismu, stiprina nervus un rada labsajūtu. Tās arī izsargā no saaukstēšanās un no iesnām. Gaisa vannas iesakāmas siltās, bet labi vēdinātās telpās. Jāizģērbjas pilnīgi plikam un tā jāpastaigājas un jāpakustas minūtes 10. Vasarā vannas ņemamas brīvā gaisā. Labākās vannas rītos pirms uzcelšanās un vakaros pirms gulēt likšanās. Gaisa vannas nedrīkst ņemt stipri novājinātie un ar sirds, nieru un nervu kaitēm slimojošie.
Karstas kāju vannas
30 – 32 oC, kopā ar sāli un pelniem noder asins atvilkšanai no galvas un krūtīm. Vannas ilgums 15 minūtes. Pēc tam kājas nomazgājamas aukstā ūdenī.
Karstas roku vannas
32,5 – 40 oC, visai ieteicamas tad, kad rokas nogurušas pēc ilgas rakstīšanas, kā arī pēc reimatisma, nervozām un krūšu vēža sāpēm; tās atvieglo arī migrēnas. Pēc vannas rokas viegli masējamas. Vannas ilgums 10 – 15 minūtes.
Sāls vannas
Veicina vielmaiņu, ierosina nervu darbību un atstāj labu iespaidu uz daudzām slimībām, kā: aptaukošanos, ādas slimību, dzelteno kaiti, diloni, elpošanas, sirds un gremošanas orgānu kaitēm, dažādiem iekaisumiem, podagru, mazasinību, sieviešu slimībām un kaulu, muskuļu un locītavu reimatismu. Jo stiprāks sāls sastāvs, jo lielāka vannas iedarbība.
Saules vannas
Ir ļoti spēcīgs un iedarbīgs dziedniecības līdzeklis pret visām kaitēm un slimībām. Tās var ņemt istabā saulē pie atvērta loga, izģērbjoties un ļaujot saulei piekļūt no visām pusēm. Vēl labāka apsauļošanās ir brīvā dabā – aizvējā guļot, stāvot un pastaigājoties. Apsauļošana vislabāk izdarāma tukšā dūšā. Ilgums stunda līdz pusotra. Stiprā saulē galva apsedzama, lai nedabūtu saules dūrienu. Pēc saules vannām ieteicamas ūdens vannas. Apsauļošanās dara teicamu iespaidu uz visām kaitēm un slimībām un to ļaunām sekām.
Sausas kāju vannas
Lieto tādos gadījumos, ja aiz kāda iemesla slapjas peldes nebūtu pieļaujamas. Vainnai ņem labi sakarsētas klijas un ieber traukā, kurā tad iebāž kājas un sautē tik ilgi, kamēr klijas atdziest. Pēc tam kājas silti apaujamas vai gultā apsedzamas. Ieteicams vannu sarīkot vakarā pirms likšanās gultā. Vannas palīdz sapampušām kājām.
Siltas jūras ūdens vannas
Ieteiktas pret mazasinību, reimatismu, nervu kaiti un dažām sieviešu slimībām.
Sinepju kāju vannas
Sagatavojamas sekojoši: remdenam ūdenim pieber 1 – 2 saujas sāls un 30 g saberztu sinepju sēklu. Temperatūra drīkst būt mazliet siltāka par tikko izslauktu pienu (30 oC – red). Kājas liek ūdenī tikai līdz potītēm un patur 15 minūtes; pēc tam noberž ar villainu drēbi un silti apauj. Tās ieteic pret galvas sāpēm, reiboni, elpas trūkumu, krūšu un muguras sāpēm, pret kuņģa kaitēm un sāpīgām menstruācijām.
Tvaika vanna
Noder sejas ādas kopšanai. To sagatavo šādi: ņem pa saujai liepu ziedu, rozmarīna vai kumelīšu, liek mazgājamā bļodā un pārlej ar verdošu ūdeni. Tad pārliecas pār bļodu un tura seju karstos tvaikos. Lai gūtu vēl karstākus garaiņus, traukā ieliek sakaitētu (ļoti karsts – red.) akmeni. Sejas saute turpināma 8 – 12 minūtes. Pēc tam seju nomazgā aukstā, ar citrona sulu atšķaidītā ūdenī.
Vēsas vannas
18,5 – 27,5 oC, lietojamas ikdienas peldēm, kam vasaras tveicē nav atklāts ūdens pieejams. Tās ieteicamas kuņģa, zarnu, aknu, liesas, nieru, pūšļa un sieviešu slimībās, kā arī pret hemoroīdiem. Vannas ilgums 5 – 15 minūtes.
__________
Avots: A. Melnalksnis, Mājas grāmata.