Mazumtirdzniecības veikalos pieejamo preču ceļš tiek precīzi plānots, lai pēc iespējas efektīvāk, izdevīgāk un videi draudzīgāk nodrošinātu preču piegādi uz veikaliem. Tā kā pašiem pircējiem šis ceļš ne vienmēr ir skaidrs vai līdz galam izprotams, šoreiz „Maxima mazumtirdzniecības kompass” ietvaros īpaša uzmanība tika veltīta loģistikas un piegādes ķēžu procesu skaidrošanai un parādīšanai vienā no lielākajiem loģistikas centriem Latvijā – „Maxima Latvija” loģistikas centrā „Abras”.
Par to, kā prece nonāk veikalu plauktos, iedzīvotājiem ne vienmēr ir skaidrs un to arī apliecina sadarbībā ar pētījuma centru SKDS veiktās aptaujas dati – 57% iedzīvotāji norādījuši, ka par to, kā prece no ražotāja nonāk veikalu plauktos, zina ļoti maz (40%), neko (12%) vai par to neinteresējas (5%). Tāpēc arī nozares ietvaros ir būtiski skaidrot, kādu funkciju veic loģistika.
Aptuveni 300 000 pircēju dienā iegādājas 26-27 tūkstošus preču vienību
Mazumtirdzniecības tīklam „Maxima Latvija” 46 Latvijas apdzīvotās vietās ir 154 veikali, kurus dienā kopumā apmeklē aptuveni 300 000 pircēju. Preces šiem veikaliem tiek komplektētas divos uzņēmuma loģistikas centros – „Abrās” Ķekavas novadā un svaigās un saldētās pārtikas loģistikas centrā „Šarlotes”, kas atrodas Olainē. Loģistikas centru kopējā platība ir 62 043 m2, kas ir gandrīz deviņu futbola laukumu izmērā. Abos „Maxima Latvija” loģistikas centros strādā 546 darbinieku.
Kā norāda „Maxima Latvija” Operacionālā vadītāja Kristīne Āboltiņa, tad šobrīd 90% preču piegāde uz veikaliem tiek veikta centralizēti no loģistikas centriem. Savukārt tās preces, kurām derīguma termiņi ir mazāki nekā trīs dienas, piemēram, kautķermeņi, svaigas zivis, prese, daļēji arī maize, ražotāji vai izplatītāji piegādā uzreiz uz veikaliem.
„Preces loģistikas centros tiek pieņemtas un pārbaudītas, ievērojot kvantitātes un kvalitātes rādītājus – tiek pārbaudīts preces ārējais izskats, iepakojums, anotācija, derīguma termiņš, u.c. rādītāji,” turpina K. Āboltiņa. Pēc viņas teiktā tālākais process ir sekojošs – pēc preces pieņemšanas loģistikas centrā, tā tiek novietota glabāšanā vai preču atlases vietās. Ja prece nav paredzēta uzkrājumu veidošanai un ir piegādāta noliktavā tādā daudzumā, kādu to pasūtījuši veikali, tā netiek likta loģistikas centru plauktos, bet gan pēc pieņemšanas uzreiz tiek komplektēta, lai ar nākamo piegādi tiktu piegādāta konkrētiem veikaliem. Vidēji dienas laikā komplektētāji abos loģistikas centros sakomplektē 3830 paletes, kas gada laikā veido apmēram 1 397 950 paletes.