Pavisam drīz sagaidīsim pavasara pirmo mēnesi – martu! Uzzini, kas par laika apstākļiem tajā sakāms Latvijas atzītākajam dabas laika zīmju vērotājam Vilim Bukšam. 

 

Laika zīmes. MARTS (Sērsnu, Pavasara mēnesis)

Marts ir pirmais kalendārā pavasara mēnesis. Ticējums saka, ja marts un aprīlis ir auksts, tad maijs būs silts. Ja kaķis martā saulē sildās, tad aprīlī līdīs uz krāsns. Ja martā biežas miglas, tad vasara būs lietaina. Martā kļavām un bērziem sāk tecēt sula. Piesaulītē zied sniegpulkstenītes, bet mēneša beigās arī zilās vizbulītes, zalktenes un māllēpes. Sērsnu mēnesis ir pirmo gājputnu atgriešanās laiks. Laikā no 3. līdz 9. martam sāk atgriezties krauķi, bet ap Gregoru, 12.martu, arī lauku cīruļi un māju strazdi, bet mēneša beigās baltās cielavas un stārķi. Martā pelēkajam zaķim dzimst pirmie mazuļi, alnim aug jaunie ragi un no ziemas miega mostas lācis. Pirmais pavasara mēnesis ir laiks, kad sākas pavasara pali un laiks, kad ziema aizejot izspēlē ne vienu vien joku…

 

1.marts – Evdokija. Tā ir pirmā pavasara mēneša pirmā diena. Šī un turpmākās trīs dienas līdz 4. martam ir Pavasara vēju dienas. Kāds 1. marts, tāds lielākoties pavasaris. 2. marts prognozē vasaru. 3. marts – rudeni un 4. marts nākamo ziemu.Ticējumi. Ja jauka Evdokija – būs jauks pavasaris. Ja vistiņa padzersies, tad Jegorā (6. maijs) aitiņa zālīti paēdīs.

 

6.marts svarīga diena laika vērojumiem. No šīs dienas sākas kļavu sulu laiks. Šajā dienā pavasaris jau stāv pie durvīm un jāielaiž istabā.

 

12.marts – Gregors. Diena, kad āpsis izlien no alas, bet – ja laiks vēl nešķiet pietiekami silts, lien alā atpakaļ un guļ vēl divas nedēļas. Ja atlidojuši gājputni, tad būs bagāts labības gads. Ja līst lietus – būs laba vasara. Ticējumi. Ja pūpoli atveras, vai atvērušies vairāk no galotnes – laba būs agrā sēja. Ja nav atvērušies, tad laba būs vidēja sēja.

 

14.marts – Jevdokija (Evdokija). Kāds laiks Jevdokijā – tāds visā vasarā. Ticējumi. Ja dienvidu vējš – būs silta un mitra vasara. Ja salst un ziemeļu vējš – būs auksta vasara. Ja Jevdokijā snieg – būs labas ražas, ja līst – būs sliktas. Ja šajā dienā pavasaris smaida, tad tam ticēt nevar, tas vēl raudās.

 

17.martā ir Ģērdacis, Ģertrūdes diena. Diena veltīta Svētajai Ģertrūdei no Nivelles. Viena no galvenajām Kustoņu dienām. Bišu pamošanās diena. Dravnieki izslauka bišu stropus un gatavojas medus vasarai. Ticējumi. Ja ligzdās atgriezušies krauķi, pēc trīs nedēļām varēs sēt. Ja krauķi vēl nesteidz atjaunot ligzdas, pavasaris būs garš un auksts. 19.martā Jāzepa diena. Ja Jāzepa dienā dzenis kaļ, būs vēls pavasaris. Lai pasteidzinātu pavasara atnākšanu, apkārt vecai priedei vai ozolam velk melnu āzi un blēj līdz ar to.

 

21.martā – Benedikts jeb Bindus. Dzīvnieki, kas Ģērdacī nav pamodušies, mostas Bindus dienā. Ticējumi. Ja Bindus dienā sniegs mijas ar lietu, tāds tas būs arī Lieldienās. Silta Bindus diena uz siltu pavasari.

 

25.martā – Pavasara Māra. Diena, kad koki jūt sāpes, tāpēc cirvi šai dienā necilā. Šajā dienā pamostas arī meža valdnieks lācis. Uguni vakaros vairs nededz un pirmo reizi pavakariņo ar Saules gaismu. Ticējumi. Ja Māras nakts silta un miglaina – būs auglīgs gads. Ja salst, tad līdz īstajai vasarai būs 40 salna.

 

30.marts – Aleksijs. Tā ir viena no Kustoņu dienām.Ticējumi. Ja Alekseja dienā pūš dienvidu vējš, būs silts pavasaris. Ja ziemeļaustrumu – būs auksts pavasaris un auksta vasara.

 

 

Kāds šogad varētu būt marts?

Neskatoties uz to, ka ziema vēl mēģina griezt ledainus zobus, pēdējā kalendārā ziemas mēneša februāra beigas atnākušas ar pirmajiem sniegpulkstenīšiem, kļavu sulu un lazdu ziediem. Debesīs virmuļo pavasara vēsmas un drīz, pavisam drīz, sāks atgriezties gājputni.

 

Marts ir pirmais pavasara mēnesis un tā sākums būs salīdzinoši pavasarīgs. Laikā ap kļavu sulām veltītu dienu (6.marts) temperatūra dienā dažviet var pakāpties līdz plus 8, 9 grādiem. Nokrišņi, kas pārsvarā lietus, īslaicīgi. Marta vidū, laikā ap Gregoru (12.marts) un Jevdokiju (14.marts), laika apstākļi mainīgi. Naktīs neliels sals, dienās atkusnis. Nereti sniegs, lietus un atkala. Apledojums. Ap Jāzepa dienu (19.marts) dažviet skaidrās naktīs temperatūra var nokrist līdz mīnus 12, 15 grādiem. Šajā laikā ziema vēl pūlēsies atspēlēties, jo vēlāk, ap Pavasara Māru (25.marts) un pēc tam strauji kļūs siltāks un mūs aplaimos īsti pavasarīgas dienas. Marta beigās temperatūra vietām var sasniegt plus 10, 12 grādu. Dienas lielākoties sausas un saulainas. Nokrišņi īslaicīgi. Tas būs laiks, kad strauji atgriezīsies mūsu gājputni (lauku cīruļi, strazdi, ķīvītes), arī pirmās baltās cielavas un stārķi. Bērziem sāks tecēt sula un mežmalu saulainajās piekalnēs uzziedēs zilo vizbulīšu jūra…

 

Kopumā marts būs tuvu vidējam gan temperatūru gan nokrišņu ziņā. Latvijas vidienē un austrumos drusciņ siltāks kā parasti, bet Latvijas rietumos parasts piejūras marts. Niecīga sniega sega un neaizsalušas lielākās upes ļaus izbēgt arī no lieliem pavasara paliem. Tālāk sekojošais aprīlis rādās būt pārsvarā sauss, ar nakts salnām līdz Lieldienām (16.aprīlis) un siltu laiku pēc tam.

 

Sinoptiķu prognozi par laika apstākļiem marta pirmajā dekādē lasi ŠEIT!

 

Sabiedrība

Par Kariņa attēlu publiskošanu – 500 eiro sods – VIDEO

  Datu Valsts inspekcija sodījusi personu, kura sociālajā tīklā “Facebook” publicēja Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa fotogrāfijas,...

Izskan pavisam jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Pirmās augusta nedēļas nogalē, tuvojoties ciklonam no dienvidiem un pieaugot tā ietekmei, daudzviet sagaidāms lietus....

Kivičs pārsteidz, atklājot, kādas ir viņa prasības privātos koncertos

  Nav noslēpums, ka mūziķis Andris Kivičs ir visai pieprasīts privātās mājas ballītēs, kāzās un dažādos...

Ceturtdienas rītā saņemta skumja ziņa

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 153 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietuši 18 cilvēki un viens gājis...
apptive.com

Uzmanību! Telefonkrāpnieki izdomājuši jaunu, īpaši viltīgu, shēmu

  Valsts policija atkārtoti brīdina iedzīvotājus par telefonkrāpnieku lielo aktivitāti. Pēdējās nedēļas laikā reģistrēti jauni krāpšanas...

Statistika apliecina – nevakcinētie Latvijā ar Covid-19 saslimst un mirst ievērojami biežāk

  Absolūtais vairākums cilvēku, kuri saslima ar Covid-19 un kuriem smagas slimības norises gaitas dēļ bija vajadzīga...

Horoskopi un Testi

Foto:Brivbridis.lv

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 6. augusts

  Sargies no šī dienas, jo iespējama spēcīga enerģijas noplūde. Uzmanies, lai neradītu draudus savai karjerai...
Foto:Flickr.com/likeaduck/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 5. augusts

  Šodien pacenties izbaudīt savu brīvību. Kāds mēģinās uzspiest tev savu viedokli, atņemt tev tiesības pieņemt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. augusts

  Šodien, cik vien iespējams, atpūties un uztver visu viegli. Tas attiecas ne vien uz tavu...

Horoskopa zīmes, kurām AUGUSTS solās būt īpaši veiksmīgs

  Uzzini, kuras dienas šomēnes zvaigznēs tev ir ierakstītas pozitīvās krāsās, bet kuras iezīmē, ka jābūt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. augusts

  Šodien pats būsi vainojams pie visa, kas ar tevi notiks, arī pie neveiksmēm. Tavi trūkumi...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 2.-8. augusts

  Tik daudz kas piedzīvots, bet tik daudz kas vēl priekšā. Klāt augusta pirmā nedēļa, lai...

Mājai un Dārzam

Izskan pavisam jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Pirmās augusta nedēļas nogalē, tuvojoties ciklonam no dienvidiem un pieaugot tā ietekmei, daudzviet sagaidāms lietus....

Sinoptiķis Bricis atklāj, kāds laiks gaidāms turpmāk šonedēļ – VIDEO

  Pirmdien Latvijas austrumu daļu skāra pamatīgs lietus, bija spēkā oranžais brīdinājums, jo lietavas var bojāt...

Izskan jauna informācija par augustā gaidāmo laiku

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā interneta blogā stāsta par...