Ik gadu pasaulē dzīvnieki nogalina ļoti daudz cilvēku. Mēs baidāmies no krokodiliem, haizivīm un citiem plēsējiem, taču, iespējams, būtu jābaidās no pavisam citu sugu pārstāvjiem?

 

Piedāvājam aplūkot 10 dzīvniekus, kuru dēļ bojā aizgājuši ļoti daudz cilvēku. Vai spēj uzminēt, kurš ieņem šī topa pirmo vietu?

 

 

Haizivis

Gada laikā nogalināto cilvēku skaits: ~10

Foto:Reddit.com
Izplatības karte

Lai gan šīs plēsīgās zivis dzīvo lielākoties siltajos tropu ūdeņos (bet ir sastopamas arī , par tām zina un no tām baidās visa pasaule. Neskaitāmās filmās esam redzējuši haizivju uzbrukumus un tas, protams, liek sirdij nodrebēt. Taču te gan būtu vietā teiciens: “Sargi sevi pats, tad arī Dievs tevi sargās!”

 

 

Vilki

Gada laikā nogalināto cilvēku skaits: ~10

Foto:Templeilluminatus.com
Izplatības karte

Arī vilkam labāk speciāli virsū neskriet, jo teritorijās, kuras tie apdzīvo, vilki kļūst par galvenajiem plēsējiem. Vilki mēdz uzbrukt ne vien mājlopiem, bet arī cilvēkiem, tādēļ jau izsenis nav mīlēti dzīvnieki un vienmēr medīti, un iznīcināti. Jāsaka, ka aizvien gan pastāv valstis, kurās vilki tiek īpaši saudzēti.

 

 

Lauvas

Gada laikā nogalināto cilvēku skaits: ~100

Foto:Cbs.umn.edu
Izplatības karte

Lauvas ir lielie kaķu dzimtas plēsēji, kuri apdzīvo lielu daļu Āfrikas – Sahāras tuksneša vidieni un dienvidus, kā arī ļoti mazā skaitā savvaļā tās mitinās Indijā. Pēdējo pārdesmit gadu laikā lauvu skaits savvaļā samazinājies teju uz pusi.

 

 

Ziloņi

Gada laikā nogalināto cilvēku skaits: ~100

Foto:Ibtimes.co.uk
Izplatības karte

Šie ir vislielākie sauszemi apdzīvojošie zīdītāji. Āfrikas savannas zilonis var sasniegt pat 4 metru garumu (mērot no zemes līdz skaustam) un 9 tonnu lielu svaru. Lai gan ziloņi tiek uzskatīti par miermīlīgiem, tomēr ar savu lielo augumu un masu var sabradāt cilvēku, kurš atrodas līdzās, pat nejauši.

 

 

Nīlzirgi

Gada laikā nogalināto cilvēku skaits: ~500

Foto:Melleum.com
Izplatības karte

Šis ir trešais lielākais sauszemes (daļēji tas apdzīvo arī ūdeni) dzīvnieks, kura svars var sasniegt 1,5 – 3 tonnas. Lai gan, iespējams, tā nešķiet, nīlzirgs ir viens no agresīvākajiem, līdz ar to arī bīstamākajiem dzīvniekiem pasaulē, mēdzot uzbrukt cilvēkam pat tad, ja viņš ne mazākajā mērā to nav izprovocējis.

 

 

Krokodili

Gada laikā nogalināto cilvēku skaits: ~1000

Foto:Greece.greekreporter.com
Izplatības karte

Šie lielie, ūdenī dzīvojošie rāpuļi apdzīvo Āfriku, daļu Āzijas, Ziemeļamerikas, Dienvidamerikas un Austrāliju. Lai gan mūsdienās dinozauri ir palikuši vien par sensenu vēstures liecību, mītu vai nostāstiem, tomēr tiek uzskatīts, ka krokodili ir uz zemes dzīvojošie dinozauru pēcteči, kuri kopš tiem laikiem pavisam maz ir mainījušies.

 

 

Lenteņi

Gada laikā nogalināto cilvēku skaits: ~2000

Foto:Medfriendly.com

Šie plakantārpu klases pārstāvji ir visvairāk pielāgojušies parazītiskam dzīvesveidam, turklāt – tie var iemājot arī cilvēka organismā. Lai šādus parazītus neiegūtu, īpaša uzmanība jāpievērš tam, lai augļi pirms lietošanas uzturā tiktu rūpīgi nomazgāti, nevajadzētu ēst kaltētas zivis un saldūdens zivju ikrus, mazgāt rokas pēc katras saskares kar kādu dzīvnieku, pat tad, ja esi papaijājis savu mīļo klēpja sunīti.

 

 

Cece mušas

Gada laikā nogalināto cilvēku skaits: ~9000

Foto:Photonews.com.pk
Foto:Photonews.com.pk
Izplatības karte

Cece mušas ir vien 6 – 13 milimetru lielas, taču ļoti bīstamas. Cilvēks mirst no to pārnēsātās tā saucamās miega slimības (tripanosomiāzes) infekcijas. Šo infekciju var iegūt no mušas kodiena.

 

 

Laupītājblaktis

Gada laikā nogalināto cilvēku skaits: ~12000

Foto:En.wikipedia.org

Tās pārnēsā dažādu parazītisku slimību mikrobus.

 

 

Suņi

Gada laikā nogalināto cilvēku skaits: ~40000

Foto:Scottandwallacelaw.com

Jā, lai cik dīvaini tas nešķistu, turklāt – te nav pieskaitīti tie gadījumi, kad suns sakož cilvēku un viņš mirst no iegūtajām brūcēm. Te ir tie gadījumi, kad pēc suņa koduma, cilvēks miris no trakumsērgas, kas ir centrālās nervu sistēmas vīrusu infekcija.

 

 

Čūskas

Gada laikā nogalināto cilvēku skaits: ~50000

Foto:Geocaching.com
Izplatības karte

Čūskas ietilpst vienā no mūsdienās lielākajām rāpuļu grupām. To ir gandrīz 3400 dažādas sugas. Te uzskaitīti nāves gadījumi, kad cilvēki gājuši bojā no čūskas indes. Indīgajām čūskām ir lieli indes zobi. Kad čūska iekož, inde notek no zobiem, iesūcoties upura ķermenī. Daļai čūsku tā ir tik spēcīga, ka var izraisīt upura nāvi ļoti īsā laikā.

 

 

Apaļtārpi

Gada laikā nogalināto cilvēku skaits: ~60000

Foto:Atomica.com

Tie ir parazīti, kuri var inficēt kuņģi un zarnu traktu. Apaļtārpi var mitināties pa visu ķermeni, tomēr lielākā daļa izvēlas parazitēt tieši uz zarnu sienām. Tos iegūt var: ēdot nepietiekami apstrādātu gaļu, dzerot netīru ūdeni un neievērojot elementāras higiēnas normas.

 

 

Saldūdens gliemeži

Gada laikā nogalināto cilvēku skaits: ~110000

Foto:Fishlore.com
Izplatības karte

Tie izraisa šistosomatozi. Tā nonāk ķermenī caur ādu, ja cilvēks peldas ūdenī, kas nav sevišķi tīrs. Galvenokārt tie izplatīti tropu un subtropu klimata ūdeņos – Āfrikā, Amerikā un Āzijā. Šistosomām ir pārnēsātājs – galvenokārt gliemeži, kuri dzīvo ūdeņos, tāpēc oliņas vienkārši var nonākt ūdenī. No tām izšķiļs kāpuri, kuri attīstās par  peldošiem  cerkārijiem, kas savukārt ieurbjas cilvēka ādā, izraisot slimību.

 

 

Cilvēki

Gada laikā nogalināto cilvēku skaits: ~450000

Foto:Frontrangeforum.org

Lai gan īsti ne dzīvnieks, tomēr pie plēsējiem pieskaitāms, jo cilvēka nežēlība ir kļuvusi pārāk liela. Tik daudz ieroču, kas kļuvuši par dusmu un negatīvisma risinātājiem. Cilvēki spējīgi paveikt visneiedomājamākos šausmu darbus – sava pašlabuma, naida vai mantas dēļ. Pasaulē vajadzētu vairot labo, nevis turpināt vienam otru nobendēt.

 

 

Moskīti (Dzēlējodi)

Gada laikā nogalināto cilvēku skaits: ~725000 un vairāk, reģistrēti pat vairāk nekā miljons nāves gadījumu gada laikā

Mosquito Isolated on White

Izplatības karte
Izplatības karte

Tie pārnēsā malārijas infekciju, kas nokļūst ķermenī, kukainim iekožot. Kad tas kož, infekcija nokļūst cilvēka asinsritē. 85 – 90% slimības gadījumu reģistrēti Āfrikā un lielākā daļa mirušo ir bērni vecumā līdz pieciem gadiem. Ja dodies ceļojumā uz valstīm, kur ir augsts malārijas infekcijas iespējamības risks, noteikti veic pirms tam nepieciešamos veselības profilakses pasākumus.

 

 

Vai tu aizvien baidies no haizivīm?

Sabiedrība

Brīdina par populāru internetveikalu, kurš nepiegādā preces un neatgriež naudu

  Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) sodījis vienu no interneta veikaliem, konkrēti, SIA “Kasija”, kas apkalpo...
Foto:Unsplash.com/CC

Naktī uz svētdienu jāpagriež pulksteņa rādītāji

  Latvijā pāreja atpakaļ no vasaras laika notiks šā gada 25. oktobrī plkst.04:00 (naktī no sestdienas...

Sastopot policiju, vairāki autovadītāji Latgalē pieņēmuši, iespējams, sliktākos lēmumus savā dzīvē

  Nedēļas nogale Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes darbiniekiem ir pagājusi saspringti. Reģistrēti vairāki gadījumi, kuros...

Horoskopi un Testi

Foto:Calgaryisawesome.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. oktobris

  Šodien planētas ir tādā stāvoklī, lai iedvesmotu tavus radošos centienus. Velti laiku, lai izveidotu kaut...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai: 20. oktobris

  Planētas šodien dod papildus enerģiju visiem. Izdomā, kur noteikti tev jāliek šis spēks lietā, neiztērē...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 19. oktobris

Šodien būs jauna motivācija meklēt stabilitāti savā dzīvē. Atrodi to smaguma centru, kas ļaus tev...

Mājai un Dārzam

flicr/PROJames Jordan

Izskan pirmās ziņas par laiku oktobra pēdējā nedēļā

  LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis Latvijas sabiedrisko mediju portālā lsm.lv pastāstījis par šīs nedēļas...

Nedēļas vidū laiks jūtami mainīsies – stāsta sinoptiķis Toms Bricis – VIDEO

  LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis sarunā ar raidījumu "Rīta Panorāma" stāsta par pirmo sniegu...
hdwallpapers.cat

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku pirmdien. 18.-19.10.2020. nakts vidū vietām Latvijā...