Latvijas atzītākais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā interneta blogā pastāsta par gaidāmo laiku oktobrī!

 

Laika zīmes. Oktobris (Veļu, Zemliku, Rudens mēnesis)

Miķeļos (29. septembris), dažviet 9 dienas pirms Miķeļiem, sākas Veļu laiks un turpinās līdz Mārtiņiem (10. novembris). Šajā laikā senči aicināja ciemos savu mirušo tuvinieku dvēseles, pamieloja tās un tad laipni aizraidīja atkal projām. Virszemē veļi nereti izkāpa naktīs, bet miglainā laikā arī dienās. Veļiem domātos ēdienus un dzērienus nolika pirtī, rijā, zem ozola vai liepas. Dažviet veļus mielo Veļu laika pirmdienas vakaros, citur – Piektvakaros (ceturtdienas vakaros).
Ticējumi. Ja Veļu laikā pērkons – ziemā būs maz sniega. Ja ozoliem un bērziem nokrīt visas lapas – būs viegla ziema, ja nenokrīt – būs barga ziema. Ja oktobrī vēl daudz lapseņu – būs gara ziema.

 

1. oktobris ir viena no Rudens (Mazajām) Mārām jeb Lapkritis. Diena, kad dzērves dodas uz siltajām zemēm. Šajā dienā pārceļas no vasaras mājām uz istabām. Ievāc mežrožu augļus. Tā ir viena no dienām, kad Velns no debesīm nomests.
Ticējumi. Kāds laiks Mazajā Mārā, tāds rudenī. Ja vēl labi aug atāls, ziema būs sniegaina. Ja lido dzērves, pēc divām nedēļām būs sals. Ja nelido, tad līdz 2. novembrim bez sala un ziema vēla.

 

8. oktobris ir diena, kad jāvēro laiks. Ja šajā dienā pirmais sniegs, tad ziema sāksies 21. novembrī. Ja jauks laiks, tad tāds būs turpmākās trīs nedēļas. Ja vējš no ziemeļiem – auksta ziema. Ja no dienvidiem – maiga, bet ja no rietumiem – sniegaina.

 

12. oktobrī Vecmiķelis. Šajā dienā daudzviet Vecmiķeļa tirgi.
Ticējumi. Ja šajā dienā uzkrīt sniegs, tad līdz ziemai vēl septiņas nedēļas. Ja dzērves aizlidojušas – būs agra un auksta ziema.

 

Vecais lapkritis ir 14. oktobrī. Kāds Vecais lapkritis, tāda ziema.
Ticējumi. Ja bērzs bez lapām, būs maiga ziema. Ja lapu vēl daudz, būs slikta ziema.

 

15. oktobrī ir viena no Vēja Mātes dienām. Šajā un turpmākajās trīs dienās vēroja vēju virzienus. Tie iezīmēja atlikušā rudens valdošos vējus.
Ticējumi. Ja šajās dienās gulbji iet prom vakarā – agrs rudens; ja rīta pusē – būs vēls rudens. Ja vējš no austrumiem, būs auksta ziema.

 

Simjūdis ir 28. oktobrī. Daudzviet tā ir galvenā un arī pēdējā Veļu laika diena. Šajā dienā aicināja un mieloja veļus. Dzīvie cits pie cita neciemojās. Ja kāds viesis tomēr ieradās, viņu nemieloja. Simjūdā ēdienu nevāra. Simjūdā saimnieks pirmais lauž maizi, lej ēdienu un tur lūgšanu. Dažos novados šai dienā kaut ko cepa un vārīja no itin visas rudens ražas, papriekš pamielojot Laimas māti, bet pēc tam mielojās paši.
Ticējumi. Ja šajās dienā migla līst kā aukstas asaras, tad ziema ies pēc vasaras, tas ir, kāda vasara, tāda ziema.

 

 

Kāds laiks varētu būt oktobrī?

Ticējums saka, kāds laiks pirmajā oktobrī, tāds būs visu ziemu. Ja oktobrī siltas dienas, tad būs silti Ziemassvētki. Ja oktobrī vēl turas āboli pie ābeles – būs auksta ziema. Ja oktobra sākumā kokos lapas turas un lietus gāž ar krusu, tad būs gara ziema. Ja kādā no oktobra dienām pilna zāle ar zirnekļu tīmekļiem, tad tajā dienā aprīlī iestāsies pavasaris.

 

Ja seko ticējumam par laika apstākļiem 16. augustā, tad oktobris kopumā rādās būt ar mainīgiem laika apstākļiem, pārsvarā mitrs un rudenīgs. Atbilstoši nozīmīgām dienām pavasarī un augustā, Veļu mēnesis būs salīdzinoši vējains. Mēneša pirmajā pusē, laikā līdz Vecajam Miķelim (12. oktobris), laika apstākļi būtiski neatšķirsies no laika apstākļiem septembra pēdējā nedēļā. Saulainas dienas mīsies ar mākoņainām, nereti īslaicīgs lietus un reizēm krusa. Daždien temperatūra var pakāpties līdz plus 18 un vairāk grādiem. Mēneša vidū kļūs vēsāks, vējaināks, vairāk īslaicīgu nokrišņu. Mākoņiem izklīstot, daudzviet nelielas rudens salna. Oktobra otrajā pusē dažviet Latvijas ziemeļos un ziemeļaustrumos dzestrie ziemeļu puses vēji atnesīs arī pirmos sniega graudus un sniedziņu. Laikā ap 22. un 25. oktobri naktīs temperatūra var nokrist līdz mīnus 5 grādiem un dažviet no īslaicīgiem nokrišņiem uzkritušais sniedziņš var izveidot nelielu sniega kārtiņu. Vietām ceļi slideni. Vēlāk un mēneša beigās nokrišņu mazāk, sausāks. Dienās mērens rudens siltums, ap plus 10. Naktīs debesīm skaidrojoties – neliela salna.

 

Zemliku mēnesis jeb oktobris tradicionāli ir rudens vēju laiks. Pagājušais augusts norāda uz vējainu Veļu mēnesi oktobra vidū.

 

Veļu mēnesī nepārtraukti pārvietojas gājputni. Laikā līdz Vēju dienai 15. oktobrī lido dzērves un zosis. Vēlāk, arī gulbji. Ja gulbji vēl nelido, tad, kā vēsta ticējums, ātrāk par Ziemassvētkiem ziemu nav ko gaidīt. Ja ierodas zīdastes, tad Somijā jau snieg…

Sabiedrība

Liela skāde notikusi Magones sētā

  Ilgstošais karstums un sausums nodarījis lielu skādi šova "Slavenības. Bez filtra" zvaigznes Magones Šutovienes mazdārziņam...

Liels notikums grupā “Eolika” – VIDEO

  Jau nākamnedēļ viena no Latvijā ilgspēlējošākām grupām “Eolika” ieskandinās savu 40 gadu jubilejai veltīto koncerttūri....

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par karstumu trešdien, kā arī ugunsbīstamību mežos. 28.07.2021....

Smaga avārija šorīt notikusi Jūrmalā

  Kā soctīklos vēsta aculiecinieki, trešdienas rītā smaga avārija notikusi Jūrmalā. Tur divu auto sadursmē Lienes ielā...
Foto:Pexels.com/Hakan Erenler/CC

Trešdiena diemžēl sākusies ar traģiskām vēstīm

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 129 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietuši 29 cilvēki un viens gājis...

Maestro Pauls nāk klajā ar skumju paziņojumu sava talanta cienītājiem

  Kā izdevuma "Kas jauns" 27. jūlija - 2. augusta numuram atklājis pats maestro Raimonds Pauls...

Horoskopi un Testi

Foto:Wallpapersas.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. jūlijs

  Šodien pieņemtie lēmumi būs balstīti uz katra paša domām un viedokli. Ko vēl zvaigznes sola...
Foto:Newhope.org.uk

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 28. jūlijs

  Šodien pacenties pievērst vairāk uzmanības cilvēkiem, kuri ir no zemāka sociālā slāņa. Iespējams, kāds meklēs...
Foto:Flickr.com/Maria Eklind/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 27. jūlijs

  Politiskā situācija darbā var kļūt diezgan saspringta. Mēģini būt lietas kursā par to, kas ir...
pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 26. jūlijs

  Šodien pievērs uzmanību savai veselībai. Ēd veselīgāk, pat, ja iepriekš tev trūka iniciatīvas, nu ir...
pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 26. jūlijs – 1. augusts

  Šīs nedēļas beigās jau klāt vasaras pēdējais mēnesis – augusts! Tas jāizbauda un jāļaujas, lai...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 25. jūlijs

  Šī būs konfliktu diena, taču tu tos atrisināsi dienas beigās, ja neizvairīsies no piepūles, ko...

Mājai un Dārzam

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par karstumu trešdien, kā arī ugunsbīstamību mežos. 28.07.2021....

Sinoptiķi nopietni brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par tuvākajās stundās gaidāmajiem laika...

Sinoptiķis Bricis atklāj, kāds laiks mūs sagaida jūlija pēdējās dienās un augusta sākumā – VIDEO

Šonedēļ karstākais laiks gaidāms pirmdien, nedēļas otrajā pusē kļūs vēsāks, sarunā ar raidījumu "Rīta Panorāma"...