Pieminot Zolitūdes traģēdijas 5.gadadienu, atcerēsimies stāstus, kas mūs iedvesmoja, sāpināja, stiprināja vai sadusmoja toreiz, 2013.gada novembra beigās un arī vēlāk. Konkrētais stāsts tapis pirms diviem gadiem, 2016.gada novembrī, kad daudzviet Latviju klāja dziļš sniegs…
“Nezinu, kā citi, bet es tiesai neticu, nekam neticu vairāk” – tā trīs gadus pēc Zolitūdes traģēdijas saka Broņislavs Skrinda*, kurš zem sabrukušā veikala “Maxima” jumta zaudēja meitu. Šajā laikā viņš zaudējis arī kundzi Tamāru, kura nu jau trīs mēnešus guļ blakus meitai, 2016.gada novembrī, Zolitūdes traģēdijas 3.gadadienā, vēstīja raidījums “LNT Ziņu TOP 10”.
*Traģēdijā cietušo biedrības Zolitūde 21.11 vadītāja Regīna Ločmele – Luņova trešdien intervijā LTV atklāja, ka Broņislavs pirms nedaudz vairāk kā mēneša devies mūžībā. Visdziļākā līdzjūtība piederīgajiem…
 
Kopumā trīs gadu laikā taisnīgumu nav sagaidījuši jau četri Zolitūdes traģēdijā bojāgājušo tuvākie radinieki – mammas un tēvi, kuri šajā laikā jau aizgājuši mūžībā. To, kad tiesā izskatāmajā krimināllietā varētu sagaidīt kādu spriedumu, neviens neņemas prognozēt.
 
“Kā bija no sākuma? Viena tiesas sēde – trīs mēneši pārtraukums, pāris sēdes – atkal mēnešiem pārtraukums. Viņi laikam gaida to, ka lielākā daļa cietušo būs zem zemes un mazāk būs… Neviens, ar ko es runāju, tiesai vairāk netic,” saka Broņislavs.

 
Nelaimīgajā 21.novembrī viņa meita Ina bija ieskrējusi veikalā nopirkt kafiju. Toreiz viņas piecgadīgā meitiņa palika mašīnā gaidot, bet dēls bija mājās.
 
Broņislava sieva Tamāra visu šo laiku kopš meitas negaidītās aiziešanas pārdzīvoja traģēdiju un, kā saka pats Broņislavs, netika ar to gala – nesamierinājās un nevarēja pieņemt šo faktu.
 
“Tas paātrināja visu. Viņa ļoti pārdzīvoja – par meitu, par mazbērniem. Visa tā traģēdija bija, kā saka, punkts… Viņa emocionālāka bija,” saka Broņislavs, kura pieeja dzīvei ir praktiskāka. Šobrīd viņš ir vienīgais, kurš rūpējas par saviem mazbērniem – astoņgadīgo Artu un vienpadsmitgadīgo Tomu. Uz Zolitūdes lietas tiesas sēdēm Broņislavs vairs nenāk – emocionāli un fiziski tas esot pārāk smagi.
 
Savukārt Romāns Doroņins, kurš pirms Zolitūdes traģēdijas 19 gadus bija nostrādājis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā, tagad jau gandrīz trīs gadus audzē paipalas.
 
Liktenīgajā 21.novembrī viņš 3,5 stundas bija spiests pavadīt zem gruvešiem. Vienā mirklī, kad vairs nav jutis savu labo roku un situācija likās ļoti bezcerīga, bijusi pat doma to nogriezt – instrumenti bija blakus.
 
“Cilvēki taču var dzīvot… Tā bija sekundārā psihoze. Visu ko pārdomāju,” atminas Romāns.
 
Vēlāk, kad kolēģi Romānu atbrīvoja no gruvešiem, mediķi slimnīcā konstatēja lāpstiņas lūzumu, audu saspiedumu un sirds kontūziju. Nepilnu gadu pēc Zolitūdes traģēdijas nācās taisīt sirds operāciju. Romāns ir pārliecināts, ka tās bija sekas tam, ka viņš zem “Maximas” gruvešiem ir pavadījis nepilnas četras stundas.  
 
Operāciju Romānam apmaksāja, bet patlaban glābējs, kurš bija spiests aiziet no darba veselības dēļ, tiesājas ar valsti, jo uzskata, ka par 2.grupas piešķiršanu saistībā ar nelaimes gadījumu darbā viņš tiesīgs saņemt atlīdzību vēl 20 000 eiro apmērā, taču saņēmis 14 000 eiro.  
 
“Viņi neatzina, ka tas ir saistīts ar traģēdiju, bet, no otras puses, viņi to operāciju apmaksāja. Man tagad sanāk tā, ka man vajag pierādīt, ka es tur vispār biju. Man vajag pierādīt, ko es darīju, priekš kam es darīju un vispār – jums nekas nepienākas. Vai tas ir normāli? Nav tas normāli,” uzskata Romāns.
 
Vēl pirms diviem gadiem viņš ļoti gribēja atgriezties savā iepriekšējā dzīvē un atkal kļūt par glābēju, bet tagad skaidrs, ka tā dzīve ir beigusies. Sākusies cita – ar jaunā biznesa iespējām. Ja pirmais gads bijis tik grūts, ka sapņos regulāri redzējis sevi darbā, tad tagad tā esot pagātne. Tādus sapņus Romāns arī vairs neredz, bet plinti krūmos mest negrasās – ar valsti par atlīdzības izmaksāšanu plāno cīnīties līdz galam.

Sabiedrība

Svētdiena diemžēl sākusies ar skumju ziņu

  Kā vēsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, sestdien Latvijā noslīcis vēl viens cilvēks. Glābēji sestdien Balvu...

Jauns pavērsiens latviešu tik iecienītajā Lielbritānijā – ļoti trūkst strādnieku

  Brexit un pašizolēšanās prasības radījušas Lielbritānijā pamatīgu darbaroku trūkumu. Daudzviet izskan bažas par piegāžu pārtraukšanu...
pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 26. jūlijs – 1. augusts

  Šīs nedēļas beigās jau klāt vasaras pēdējais mēnesis – augusts! Tas jāizbauda un jāļaujas, lai...
Foto:Flickr.com/Midori H/CC

Diemžēl sestdiena sākusies ar skumju ziņu

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 157 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietuši 25 cilvēki un viens gājis bojā. 23/07/2021 plkst.08:51...

Pazīstamais laika zīmju vērotājs Bukšs saņem skarbu kritiku par viedokli vakcinēšanās jautājumā

  Jūlija vidū pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā "Twitter" kontā publicējis saiti uz...

Pēkšņi parādās jaunas ziņas par leģendāro grupu EOLIKA

  Par godu leģendārās grupas "Eolika" 40. gadu jubilejas tūrei, ne mazāk leģendārais komponists Boriss Rezņiks...

Horoskopi un Testi

pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 26. jūlijs – 1. augusts

  Šīs nedēļas beigās jau klāt vasaras pēdējais mēnesis – augusts! Tas jāizbauda un jāļaujas, lai...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 25. jūlijs

  Šī būs konfliktu diena, taču tu tos atrisināsi dienas beigās, ja neizvairīsies no piepūles, ko...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. jūlijs

  Atceries, ka bez piepūles neko nevar paveikt! Mums katram ir savs Everests, ko iekarot –...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. jūlijs

  Ko zvaigznes tev sola 23. jūlijā?     Auns Šī diena būs emocijām bagāta diena. Vēlēsies skaļi izpaust savus...

Tavs horoskops veiksmīgam AUGUSTAM

Klāt vasaras pēdējais mēnesis - augusts. Aplūko, kā izkārtojušās zvaigznes, un ko tas sola tieši...
desktopnexus.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. jūlijs

  Šī būs veiksmīga diena ambīciju realizēšanai. Ļauj sev sapņot lielas lietas, tikai tad spēsi sasniegt...

Mājai un Dārzam

Sinoptiķi brīdina par laiku tuvākajās dienās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par tuvākajās dienās gaidāmajiem laika...

Parādās jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ – prognoze 7 dienām!

  Līdz ar vēl vienu karstuma vilni, kurš aizsāksies svētdien, šī gada jūlijs, iespējams, kļūs par...

Būs vēl vismaz viens karstuma vilnis; pastāsta, kad tas sāksies

  Pēc ilgā karstuma viļņa, pirmdien Latvijā laiks bija krietni vēsāks. Taču prognozes liecina, ka nedēļas...