Dārgi ceļojumi par minimālo algu – šāda pretrunu starp ienākumiem un piekopto dzīvesveidu atklājis Latvijas Televīzijas raidījums “de facto” viena no Zolitūdes traģēdijas lietā apsūdzēto – arhitekta Andra Kalinkas – ikdienā.

 

Kopumā daļa no uzņēmumiem, kuros strādāja kāds no Zolitūdes lietā apsūdzētajiem, pārcēlusi savu darbību uz jaunām firmām. Tas nozīmē, ka notiesājoša sprieduma rezultātā, visticamāk, no šiem uzņēmumiem īsti neko piedzīt vairs nevarēs.

 

 

 

Savulaik “HND Grupu” nolīga izstrādāt nu jau sagruvušā veikala “Maxima” būvkonstrukcijas. Apmēram gadu pēc notikušā, “HND Grupas” un tā īpašnieka, būvinženiera Ivara Sergeta advokāts noliedza izskanējušās bažas, ka uzņēmums pēkšņi pazudīs. Tomēr tieši tā, visticamāk, ir noticis.

 

Gadā, kad notika traģēdija Zolitūdē, būvinženiera Sergeta “HND Grupas” apgrozījums bija lielāks par 300 tūkstošiem eiro. Savukārt pērn naudas plūsma apstājās. Uzņēmuma apgrozījums bija nulle. Turklāt izveidojies pamatīgs nodokļu parāds. Tas šobrīd pārsniedz 86 tūkstošus eiro. Joprojām ir arestēta “HND Grupas” manta – bankas kontos esošie daži tūkstoši eiro. Visticamāk, tas ir arī viss, ko no uzņēmuma varēs piedzīt, ja tiesa atzīs šīs juridiskās personas vainu.

 

“Tā kā Sergeta kungam šobrīd ir apturēta sertifikāta darbība, viņš nevar šajā jomā darboties. Tā kā “HND Grupai” bija šis sertifikāts, tad šobrīd “HND Grupa” aktīvu darbību neveic. Protams, tika pabeigti iesāktie projekti, nokārtotas saistības un ar to arī uzņēmums faktiski beidza darbību. Šobrīd problēma ir piemērotie mantas aresti, kas liedz uzņēmumu aizvērt,” skaidro zvērināts advokāts, I.Sergeta pārstāvis Artūrs Zvejsalnieks.

 

Aptuveni tajā pašā laikā, kad Sergeta “HND Grupa” pameta biroja telpas Firsa Sadovņikova ielā Rīgā, radās jauna firma – “Enwo”. Tā vienīgais īpašnieks un valdes loceklis ir Sergeta tēvs Imants. “de facto” izpētītais ļauj secināt, ka “HND Grupas” darbība pārnesta uz jauno firmu, kura oficiāli gan apsūdzētajam Sergetam nepieder. Atšķirībā no “HND Grupas” – “Enwo” ienākumi strauji pieaug. Pērn jaundibinātā firma apgrozījusi nepilnus 135 tūkstošus eiro. Sergets nevēlējās atbildēt, vai patiesībā pats nav jaundibinātā uzņēmuma īstais saimnieks: ,,Nebūs komentāru!”

 

Līdzīgi Sergetam rīkojies arī otrs Zolitūdes lietā apsūdzētais – arhitekts Andris Kalinka. Kalinkas uzņēmumu “Kubs” savulaik nolīga uzzīmēt ēku projektu. Savukārt jaunās ar Kalinku it kā nesaistītās firmas “BB Studija” īpašniece ir Kalinkas māsas meita. To nodibināja vien dažus mēnešus pēc traģēdijas Zolitūdē un vēl pirms uzlika arestu “Kubs” mantai – četrām automašīnām un vienam motociklam. Salīdzinot abu uzņēmumu gada pārskatus, var redzēt, ka “Kubs” apgrozījums pēc “Maximas” sagrūšanas strauji sarūk. Tikmēr “BB Studija” pērn apgrozījusi vairāk nekā “Kubs” – nepilnus 230 tūkstošus eiro.

 

Kalinka nav ne “BB Studijas” īpašnieks, ne arī valdes loceklis. Tāpat kā Sergets nav atrodams “Enwo” valdē un īpašnieku sastāvā. Visticamāk, tas ir tikai formāli. Interesanti, ka katram no šiem uzņēmumiem pieder tikai pa vienai automašīnai. Brīdī, kad tiesā tiek skatīta Zolitūdes lieta, viena no automašīnām atrodas pie tiesas nama. Tā ir Audi A6 automašīna, kas reģistrēta uz uzņēmumu “Enwo”. Ar to uz tiesas sēdi atbraucis Sergets. Savukārt iepriekš jau “de facto” informēja, ka ar “BB Studijai” piederošo BMW pārvietojas Kalinka. Tas liek pieļaut, ka gan Kalinkas, gan Sergeta loma šajos jaundibinātajos uzņēmumos ir krietni lielāka nekā varētu šķist pirmajā brīdī.

 

Kalinka esot darba attiecībās ar “BB studiju” un vēl vienu ģimenei piederošu uzņēmumu “Ella”. Tomēr par pārāk atalgotu šo darbu nosaukt nevar. “de facto” rīcībā esošā informācija liecina, ka kopš pagājušā gada Kalinkas ienākumi mēnesī “uz papīra” esot 370 eiro. Tajā pašā laikā Kalinkas sieva sociālajos tīklos publiskojusi virkni fotogrāfiju un ierakstus par vakariņām restorānos, golfa spēlēm un citām izklaidēm, atpūtu pieczvaigžņu viesnīcā Bali un ceļojumiem uz dažādām Itālijas vietām. Maz ticams, ka to varētu atļauties par minimālo algu. Nav zināms par Kalinkas sievas ienākumiem un to, vai maz tādi ir. Agrāk viņa strādāja vienā no Latvijas medijiem. Taču pēc bērna kopšanas atvaļinājuma darbā vairs neatgriezās. Līdz ar to nav saprotams, kā Kalinku ģimene spēj atļauties krāšņo dzīvesveidu un vēl apmaksāt advokāta pakalpojumus. Sastapts tiesā, Kalinka no komentāriem atteicās, bet vēlāk raidījumam “de facto” atrakstīja, ka ,,aizstāvības nodrošināšanas izmaksas tiek segtas atbilstoši ar aizstāvi noslēgtās vienošanās noteikumiem”.

 

Tāpat darbību no viena uz otru uzņēmumu pārcēlis vēl viens Zolitūdes lietā iesaistīts uzņēmums – “CMConsulting”. Tas savulaik uzraudzīja veikala būvniecību. Šajā uzņēmumā strādāja uz apsūdzēto sola nonākušais būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš. “Man sen ar viņiem nav sadarbība. Divus gadus vismaz,” norāda Draudiņš. Taču tāpat kā citos gadījumos, arī “CMConsulting” apgrozījums strauji samazinās. Tikmēr “Steelandglass” ienākumi pērn pārsniedza 130 tūkstošus eiro. Pirmstiesas izmeklēšanā tiesa nearestēja “CMConsulting” mantu. Tomēr tā šobrīd vērtē arī šī uzņēmuma atbildību. ,,2015. gada 29. janvārī Valsts Policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvalde ir uzsākusi procesu par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu, kas praktiski nozīmē uzņēmuma darbības apturēšanu. Šis fakts atbild uz jautājumu par uzņēmuma apgrozījuma kritumu. Ņemot vēra, ka “CMConsulting” uzņēmums strādāja ar virkni citiem projektiem un nodarbināja speciālistus, kuri nebija nekādā veidā iesaistīti Zolitūdes projektā, tad saprotams, ka daļa no aktīviem tika pārcelta uz “Steelandglass”,” skaidroja “Steelandglass” valdes loceklis Markuss Helmuts Molls.

 

Notiesājoša sprieduma rezultātā visiem šiem uzņēmumiem – “HND Grupa”, “Kubs” un “CMConsulting”, var piemērot kādu vai vairākus no piespiedu ietekmēšanas līdzekļiem. Tiesa var pieprasīt likvidēt uzņēmumu vai arī ierobežot tā tiesības, konfiscēt mantu vai piedzīt naudas sodu. Ja tiesa lems par labu, piemēram, mantas konfiskācijai vai naudas piedziņai, no šiem uzņēmumiem neko daudz paņemt vairs nevarēs.

Sabiedrība

“Maxima” nāk klajā ar patīkamu ziņu visiem pircējiem

  Lai palīdzētu iedzīvotajiem izdarīt videi draudzīgu izvēli ikdienā, “Maxima Latvija” turpina samazināt cenas papīra iepirkuma...

LU profesore nosauc 4 iemeslus, kādēļ ir svarīgi vakcinēt bērnus – VIDEO

  Daudzas ģimenes gaida brīdi, kad varēs justies mierīgākas par saviem mazajiem bērniem, proti, paziņojumu, ka...

Turpmāk divreiz nedēļā testēs visus klātienē strādājošos, arī vakcinētos un pārslimojušos – VIDEO

  No 6. decembra visiem strādājošajiem, kas darbu veic klātienē un ir saskarē ar citiem cilvēkiem,...

“Es gribu, lai cilvēki saprot, ka nevajag ticēt antivakseru muļķībām. Mums tika “izskalotas” smadzenes.” Mediķi neticami glābj smagu pacienti

  Sieviete no Češīras atteicās no Covid-19 vakcinācijas. Vēlāk viņa piedzīvoja neapskaužamu notikumu ķēdi un nomira...

Tas ir jāredz: Magone izlēmusi remontēt māju saviem spēkiem

  STV šova "Slavenības. Bez filtra" zvaigzne Magone ķērusies pie remontdarbiem un izlīdzas kā var, tapešu...

Devās uz Rīgu pie ārsta un paziņas… Jau nedēļu mīklaini pazudis sirmgalvis no Talsiem

  Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Talsu iecirkņa amatpersonas meklē bezvēsts prombūtnē esošo 79 gadus veco...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. novembris

  Veidi, kādos planētas sevi šodien pozicionēs būs ļoti labvēlīgi un optimistiski, tāpēc, visticamāk, šodien būs...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. novembris

  Šodien, visticamāk, beidzot sajutīsi savu nozīmi, taču neaizraujies ar savas ietekmes izrādīšanu. Piemērota diena, lai...
Foto:Tharunaya.co.uk

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. novembris

  Šodien tu vieglāk nekā parasti varēsi padarīt savus ikdienas darbus. Tava uzmanība un pacietība aizvien...
Deviant Art

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. novembris

  Šodien, visticamāk, tu kļūsi pārāk kritisks un kategorisks. Daudz radīsies dažādu secinājumu un būs vēlme...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 22. – 28. novembris

  Kārtējā nedēļa jau beigusies, sākas atkal nākamā. Kā izkārtojušās zvaigznes un, ko tas nozīmēs tieši...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 20. novembris

  Pirmajā dienas pusē var rasties pārlieku liels optimisms un nereālas cerības. Iespējams, tev būs nosliece...

Mājai un Dārzam

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši brīdinājumu par laika apstākļiem otrdien. Naktī no 22.11....

FOTO, VIDEO: Vietām Latvijā jau snieg; otrdienas rītā sniegs klās valsts lielāko daļu

  Pirmdienas pēcpusdienā vietām Kurzemē jau snieg, savukārt naktī un otrdienas rītā sniegs pārklās valsts lielāko...

Sinoptiķi sarūgtina ar jaunāko prognozi turpmākajām dienām

  Nedēļas sākumā Latvija atradīsies anticiklona ietekmē un gaidāms lielākoties skaidrs laiks, taču jau no otrdienas...