Tradicionāli svētku dienas pavadām, satiekot draugus, aicinot ciemiņus, pašiem ejot ciemos un, protams, daudz ēdot un dzerot. Nereti pēc draudzīgās “svētku pasēdēšanas”, tās turpinājums izvēršas ārpus mājas, nekādus īpašus piesardzības pasākumus neievērojot un sarīkojot pamatīgu pirotehnisku šovu draugiem par prieku. Lai nenodarītu pāri savai veselībai, garajās Ziemassvētku brīvdienās, cilvēkiem vajadzētu ievērot padomus, ko sagatavojuši “Mēness aptieka” farmaceiti.
Lai svētku laiks nevienam nepārvērstos nepatīkamā murgā, “Mēness aptieka” farmaceiti piedāvā virkni rekomendāciju, kā nenodarīt kaitējumu savai veselībai gada nogales svinību laikā.
- Par ēšanu un pārēšanos
Tradicionāli svētku galdā parasti ceļ vismaz deviņus ēdienus. Parasti viss ir tik gards, ka itin viegli var pārēsties un pēc tam justies visai nelāgi. “Ja zini, ka būs daudz jāēd un ir bažas par gremošanas traucējumiem, pirms kārtīgas maltītes iedzer enzīmus. Tie palīdzēs sagremot lielo pārtikas daudzumu un mazinās apetīti,” stāsta “Mēness aptieka” farmaceite Irina Korčagina.
Viņa arī iesaka šajās dienās uzturā mazāk lietot majonēzi un garšvielas. “Majonēzi salātos var aizvietot ar skābo krējumu, vai samaisot tos pusi uz pusi. Tas samazinās tauku daudzumu un neradīs daudziem zināmo smaguma sajūtu pēc ēšanas. Neaizraujieties arī ar garšvielām, jo tās vairo apetīti. Nebaidieties no ķiplokiem. Tie ir ne tikai imunitāti stiprinošs līdzeklis, bet arī labs gremošanas stimulators. Lietojiet vairāk pākšaugu – zirņus un pupas, jo tie satur daudz olbaltumvielu, vitamīnu, minerālvielu un šķiedrvielu, taču esiet uzmanīgi – tie rada ātru sāta sajūtu,” piebilst farmaceite.
- Šķidrums ir labs pirms ēšanas, nevis ēšanas laikā
Farmaceiti atgādina, ka labāk ir izdzert glāzi ūdens pirms ēšanas, nevis ēšanas reizē vai īsi pēc tās. Tas palīdzēs samazināt apēstā porciju un netraucēs gremošanai. “Ūdens ēšanas laikā nav ieteicams, jo tas atšķaida kuņģa sulu, kā rezultātā siekalu un kuņģa sulas fermenti nevar veikt savu darbu. Barība zarnās nonāk nepietiekami sagremota, un tur sākas pūšanas un rūgšanas procesi. Tas pats notiek, ja dzerat īsi pēc ēdienreizes,” skaidro “Mēness aptieka” farmaceite.
- Mazie trauki palīdzēs saglabāt līdzsvaru
Farmaceiti iesaka izmantot mazus traukus – tas pasargās no pārēšanās, bet ļaus pagaršot visu, kas ir uz galda. “Sāta sajūta atnāk tikai pēc 20 minutēm. Līdz ar to mazie trauki neļaus jums pārēsties, bet ļaus baudīt maltīti, ” ir pārliecināta Irina Korčagina.
- Dod vēderam nelielu atpūtu!
Pēc labas maltītes vēderam ir nepieciešama atpūta. Līdz ar to farmaceiti iesaka nākamājā dienā pātērēt vairāk augļu un dārzeņu, jo tie sēkmē vielmaiņu un atvieglo pašsajūtu. Būs vērtīgi arī ļauties mierīgai, veselīgai un pastaigai.
- Nepārspīlē ar alkoholu!
“Lai no rīta nebūtu pamatīgu paģiru, ievēro proporciju – 1 glāze gradīgā uz divām glāzem ūdens. Tas ļaus nepiedzerties un no rīta pamosties bez galvas sāpēm. Nemaisiet vīnu un saldus ēdienus! Cukurs un vīns = slikta pašsajūta un neizbēgamas paģiras nākamajā rītā,” skaidro farmaceite.
- Ģērbies atbilstoši laika apstākļiem!
Nepiemērots apģērbs, kā arī atrašanās alkohola reibumā ārpus telpām var radīt ķermeņa apsaldējumus vai ķermeņa atdzišanu (hipotermiju). “Pārlieka alkohola lietošana ātri var izraisīt galvassāpes un drebuļus, jo sākumā asinsvadi paplašinās, bet pēc neilga laika saraujas. Tāpēc, svinot Ziemassvētkus ārpus mājām, neaizmirstiet par “grādīgā” kontroli,” atgādina Irina Korčagina.
- Smagas savainošanās vai apdegumu gadījumā
Lai nepieļautu smagu savainošanos vai apdegumus, farmaceiti īpaši atgādina par ugunsdrošības noteikumiem. Neatstājiet bez uzraudzības iedegtas sveces, eglīšu rotājumus un Adventes vainagus ar svecēm! Neatstājiet bērnus vienus pašus telpās, kur ir iedegtas svecītes un svētku lampiņas. Nenovietojiet traukus ar karstu šķidrumu tuvu galda malai, jo, tiem apgāžoties, bērni var gūt apdegumus. “Dzerot karstus dzērienus, it īpaši karstvīnu, neturiet bērnu klēpī! Nenovietojiet traukus ar karstu saturu bērniem pieejamās un viegli aizsniedzamās vietās!” pamāca Irina Korčagina.
- Neaizraujies ar pirotehniku!
Īpaši uzmanīgiem svētku laikā ir jābūt, rīkojoties ar pirotehniku. Neļaujiet bērniem un pusaudžiem vieniem pašiem darboties ar svētku uguņošanai paredzētajiem izstrādājumiem!
- Bērni – riska grupā
Ja bērns vai pieaugušais tomēr ir guvis apdegumu vai applaucējies, traumēto vietu nekavējoties atdzesējiet, turot zem vēsa (bet ne ledaina), tekoša ūdens vismaz 10 minūtes! Ja apdegums/applaucējums ir zem apģērba, tad neraujiet to nost, bet gan dzesēšanas laikā uzmanīgi novelciet! Strauja pielipušo apģērba gabalu noraušana var radīt smagas komplikācijas.
- Palīdzība svētkos
Ja tomēr no traumām nav izdevies izvairīties un svētku laikā veselībai kaitējums nodarīts, konsultējieties ar mediķiem, zvanot 113 vai uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās no 18.00-8.00, brīvdienās visu diennakti).