Šodien, 2021. gada 9. jūnijā, 101. jubileju svin diplomāte Aina Nagobads-Ābols.

Izcilās Latvijas diplomātes dzimšanas dienai par godu šodien Valsts prezidents Egils Levits, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks un bijušais vēstnieks Francijā Rolands Lappuķe pieteiks īpaši sagatavotu izstādi, kas apmeklētājiem būs pieejama no nākamās nedēļas.

1990. gada martā Latvijas Republikas diplomātiskā un konsulārā dienesta vadītājs Anatols Dinbergs iecēla Ainu Nagobads-Ābols par goda konsuli Francijā, savukārt gadu vēlāk viņa kļuva parvēstnieci Francijā, Spānijā un Portugālē un no 1992. gada līdz 2000. gadam bija Latvijas pastāvīgā pārstāve UNESCO.1997. gadā A. Nagobads-Ābols beidza pildīt vēstnieces amata pienākumus un 2000. gada janvārī saņēma pārstāvniecības UNESCO padomnieces goda statusu.

Aina Nagobads-Ābols ir apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeņa III šķiru, Francijas Goda Leģiona ordeņa III šķiru un Portugāles Lielā Nopelnu krusta I šķiru. 2019. gadā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, iedibinot jaunu tradīciju pasniegt balvu par mūža ieguldījumu Latvijas ārpolitikā, pirmo apbalvojumu piešķīra Ainai Nagobads-Ābols.

Godinot Nagobads-Ābols kundzi un viņas ieguldījumu atjaunotajā Latvijas valstī, sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) ir tapusi izstāde “Gadsimta latviete”, kas LNB oranžērijā apmeklētājiem būs pieejama no 16. jūnija līdz septembra sākumam. Izstāde “Gadsimta latviete” iepazīstina ar Ainas Nagobads-Ābols dzīvesstāstu. Vizuālo materiālu veido ģimenes, arhīvu un privātpersonu fotogrāfijas, kurās fiksēti gan ikdienas, gan vēsturiski nozīmīgi notikumi no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām. Izstādē būs apskatāmi vairāki Nagobads-Ābols kundzes saņemtie valsts apbalvojumi, piemēram, Francijas Goda leģiona ordenis, Francijas Nacionālais Nopelnu ordenis un Portugāles Lielais nopelnu krusts. Apmeklētājiem būs iespēja aplūkot arī priekšmetus, kas saistīti ar Nagobads-Ābols darba ikdienu, bet reizē ir simboliski un akcentē viņas pašapziņu un sievišķību.

Izstāde tapusi ar Ārlietu ministrijas Latvijas valsts simtgades publiskās diplomātijas programmas atbalstu, un to pēc Ārlietu ministrijas iniciatīvas rīko LNB Kristīnes Liniņas (LNB izstāžu centrs) vadībā. Izstādes kurators un tekstu autors ir Ainas Nagobads-Ābols vīra Guntara Ābola krustdēls, diplomāts Rolands Lappuķe, un tekstu redaktore ir Kārina Pētersone. Dizainu veidojuši Tatjana Raičiņeca (LNB Izstāžu centrs), Oskars Plataiskalns un Didzis Breidaks (SIA Dekorāciju darbnīca).

Izstāde ir sagatavota latviešu, franču un angļu valodā.

Izstāde LNB oranžērijā apmeklētājiem būs apskatāma no 16. jūnija līdz septembra sākumam, kad tā aizceļos uz Parīzes piepilsētu Levezinē (Le Vésinet), kur bijusī diplomāte dzīvo jau vairāk nekā 50 gadu. Vēlāk tā būs apskatāma arī Latvijas patstāvīgajā pārstāvniecībā UNESCO Parīzē.

Valsts prezidenta Egila Levita, ārlietu ministra Edgara Rinkēviča, LNB direktora un Andra Vilka un izstādes kuratora Rolanda Lappuķes uzrunas 9. jūnijā plkst. 13.00 būs vērojamas tiešraidē tīmekļvietnē http://www.president.lv, kā arī Valsts prezidenta un Ārlietu ministrijas Twitter, Facebook un YouTube kontos un LNB Facebook kontā.

Aina Nagobads-Ābols dzimusi 1920. gada 9. jūnijā Rīgā pedagoga un neatkarības cīnītāja Ernesta Nagobada ģimenē. Pēc II ģimnāzijas beigšanas 1939. gadā A. Nagobads-Ābols studēja medicīnu Latvijas Universitātē. 1944. gada rudenī kopā ar Universitātes slimnīcas personālu tika evakuēta uz Vāciju. 1949. gadā A. Nagobads-Ābols beidza Tībingenas Universitātes Medicīnas fakultāti un apprecējās ar Guntaru Ābolu (1921–2016). Kopā ar ģimeni dzīvoja Marokā (1951–1954), pēc tam Parīzē un tās piepilsētā Levezinē (Le Vésinet).

 

Iepriekšējais rakstsVarēja beigties bēdīgi… Uz Rīgas apvedceļa nofilmēts bīstams apdzīšanas manevrs – VIDEO
Nākamais rakstsSpeciālistu padomi cīņai ar kukaiņu kodumiem!