Orhidejas var uzziedēt jebkurā gadalaikā un šis process var ilgt no 1 – 12 mēnešiem. Visbiežāk ziedkāts tomēr izveidojas rudenī vai ziemā, kad temperatūras starpība dienas un nakts laikā ir lielāka, un dienas ir īsākas. Tomēr šī skaistā telpauga priecēšanu mūs ar krāšņiem ziediem var arī veicināt. Uzzini, kā to paveikt!
Pirms pērc, veic izpēti: Visbiežāk mēs iegādājamies orhideju un tad domājam, kā to kopt, taču speciālisti norāda, ka jārīkojas pretēji. Vispirms izpēti augam nepieciešamos apstākļus un novērtē, apzinies vai spēsi tādus nodrošināt savās mājās. Tas ir būtisks priekšnoteikums, lai šis telpaugs regulāri ziedētu. Jāuzsver, ka visbiežāk cilvēku izveidotie orhideju hibrīdi ir visizturīgākie un vislabāk piemēroti audzēšanai dzīvokļos.
Orhideju iedalījums un to ziedēšanas īpatnības: Orhidejas ir monopodiālas jeb tādas, kam ir viens un tas pats auga dzinums -stumbrs, kas aug uz augšu, veidojot arvien jaunus ziedus, pie šīm pieder daudzu tik iecienītie falenopši. Kā arī simpodiālas – veidojas un vienlaikus pastāv vairāki dzinumi, kāds no tiem nobriest un zied, citi tikai parādās un attīstās, lai ziedētu nākotnē, bet noziedējušie un savu mūžu nodzīvojušie atmirst. Monopodiālo orhideju izvēlies pēc iespējas lielāku, ar daudzām lapām, kas norāda, ka augs ir pieaudzis un drīz ziedēs atkal. Ja būsi iegādājies priekšlaicīgi nobriedinātu telpaugu, rēķinies, ka mākslīgi izsauktais ziedēšanas process ir atņēmis daudz spēka, tāpēc orhidejai būs nepieciešama ilgāka atpūta. Simpodiālo orhideju izvēlies ar pēc iespējas kuplāku ceru – ar vairākiem vienlaikus augošiem dzinumiem dažādās brieduma pakāpēs, kas nozīmē, ka šiem ziediem noziedot, drīzumā varēsi sagaidīt jaunus.
Rūpīgi pārbaudi augu: Apskati un novērtē orhidejas veselības stāvokli. Pievērs uzmanību tam vai nav kādu kaitēkļu, jo tie ne tikai nelabvēlīgi ietekmēs šo konkrēto orhideju, bet var pāriet uz pārējiem tavās mājās esošajiem augiem. Apskati vai izvēlētās orhidejas lapas, stumbru un gaisa saknes neklāj savādi plankumi, kas var liecināt par kādu slimību. Ļoti rūpīgi novērtē lapu stāvokli, lai tās nav mīkstas un apdzeltējušas, kas, savukārt, var liecināt par bojātu sakņu sistēmu un daudzām citām augu kaitēm.
Izvēlies pareizu telpauga podu: Daudzas orhidejas zied labāk, ja tām podiņā ir mazāk vietas.
Temperatūras nozīmība: Ja vēlies, lai orhideja uzziedētu, raugi, lai dienas un nakts temperatūras starpība telpās ir 5* C, kas, visticamāk, veicinās ziedkāta rašanos, stimulējot ziedu veidošanos.
Pietiekams apgaismojums: Ja orhideja ir veselīga, bez bojājuma pazīmēm, taču ilgstoši nezied, visticamāk, vainojams apgaismojuma trūkums, kas ir ļoti noteicošs faktors regulāram ziedēšanas ciklam.
Mēslošana = labāka ziedēšana: Speciālisti uzsver, ka ziedēšanas ierosināšanai nepieciešams mēslojums, kas satur daudz kālija. Ieteicams pabarot orhideju aktīvajā periodā, kad tā aug, attīstās un veido ziedus.
Ziedkāta likvidēšana: Ja pēc ziedēšanas beigām nogriezīsi vēl dzīvotspējīgu ziedkātu, tas ļaus augam veidot jaunas, spēcīgas lapas un saknes, padarot nākamo ziedēšanu daudz bagātīgāku.
Būs ziedi vai nebūs? Aplūko ziedkātu: Ja orhideja noziedējusi un palicis ziedkāts, rūpīgi novērtē tā stāvolis. Nekas neveidosies, ja tas ir nokaltis vai pamazām zaudē savu vitalitāti, tad droši vari to likvidēt. Nekad nedari to, ja kāts ir dzīvs – zaļš un sulīgs.
Tumsas terapija: Tavs telpaugs uzziedēs daudz ātrāk, ja uz aptuveni nedēļu novietosi to tumšā vietā. Tomēr raugi, lai pēc tam noliec orhideju atpakaļ precīzi iepriekšējā atrašanās vietā. Speciālisti norāda, ka pēc šādas terapijas, augam vajadzētu uzziedēt pēc trim nedēļām.
3 soļu stimulēšana: Daudzi speciālisti iesaka šādu triku kopumu – kad orhideja pārstāj ziedēšanas procesu, sāc regulāru mēslošanu. Dari to katru otro nedēļu ar sabalansētu telpaugu jeb īpaši orhidejām paredzēto mēslojumu. Un dienā, kad pienākusi kārtējā aplaistīšanas reize, ūdens vietā izmanto 3 ledus kubiņus. Tad pārvieto telpaugu uz vēsāku vidi, kur nakts laikā temperatūra ir starp 15 – 18 *C, kur atstāj līdz augam parādās jauna ziedu smaile. Kad tas ir noticis, noliec orhideju ierastajā vietā un turpini laistīt ar 3 ledus gabaliņiem reizi nedēļā, līdz izveidojas ziedu pumpuri.
Vissvarīgākais tomēr ir atcerēties to, ka vislabāk orhidejas ziedēs un priecēs mūs, ja pareizi un rūpīgi tās kopsim! Lai izdodas!