Līdz ar svētkiem sākusies arī aktīvā svecīšu dedzināšanas sezona, kas turpināsies vēl līdz pat pavasarim. If Apdrošināšana speciālisti iepazīstina ar situācijām, kad neuzmanīga apiešanās ar svecēm var aizsākt ugunsgrēku.
- Degošas sveces tiek atstātas bez uzraudzības
Neatstājiet degošas sveces telpās, kur neatrodas pieaugušie. Bērni vai mājdzīvnieki var netīšām apgāzt sveci vai degtspējīgus priekšmets, kas atrodas blakus tai. Uguns liesma var aizķert apģērbu, matus vai mājdzīvnieka kažoku. Nodzēsiet sveces, kad neuzturaties konkrētajā telpā vai dodaties gulēt. Iesakām nedegt sveces telpās, kur pastāv lielāks risks, ka cilvēki aizmigs pirms sveces tiks nodzēstas. Nodzēšot sveci, pārliecinieties, ka tā deglis tiešām izdziest un neturpina gruzdēt.
- Sveces liek uz pamatnes, kas var aizdegties
Svarīgi ir sveces likt uz pamatnes, kas ir no nedegoša materiāla un nevar karstuma ietekmē saplīst. Visdrošāk sveci nodzēst vēl pirms tā ir izdegusi pilnībā. “Uz žurnālu galda viesistabā bija uzlikta degoša svece, no sveces aizdegās žurnālu galds un uz tā uzliktie priekšmeti. Degšanas, gruzdēšanas process norisinājās trīs stundas. Tā rezultātā pelni un sodrēji izplatījās pa visu ēku – radot zaudējumus gan mājoklim, gan iedzīvei,” konkrētu gadījumu min If Apdrošināšana Īpašuma atlīdzību grupas atlīdzību regulētāja Iveta Briede.
- Sveces izmanto kā apgaismojumu, ja mājoklī pazūd elektrība
Kad mājoklī pazūd elektrība, bieži pirmajā mirklī meklējam, kur atrodas sveces. Šādiem nolūkiem mājās vajadzētu glabāt lukturi vai kabatas lukturīšus, kas darbojas uz baterijām. Ja tomēr sveces jāizmanto, nepārvietojies ar degošu sveci rokās. Lai tās pārvietotu, ieliec sveci lukturī. Tāpat izmatojiet stabilas sveces, kas tik viegli neapgāzīsies.
- Netiek ievērots attālums starp svecēm un citiem priekšmetiem
Pārliecinies, ka sveces neatrodas tuvumā viegli uzliesmojošām lietām, kā aizkari, galdauts vai dažādas dekorācijas. Nelieciet sveces tuvu atvērtiem logiem, neliela vēja brāzma var svecē iepūst aizkarus. Ieteicamais attālums no blakus esošiem priekšmetiem ir vismaz 30 cm. Tāpat starp svecēm ir jāievēro vismaz 7-10 cm liels attālums.
- Sveces neapdomīgi atstāj degot vannas istabās
Daudzi uzskata, vannas istabā sveces dedzināt ir droši, jo grīdas un sienas visbiežāk ir klātas ar flīzēm. Tomēr tur ir citi viegli uzliesmojoši priekšmeti. “Vakarā uz vannas malas bija palikusi svece, kas naktī aizdedzināja akrila vannu, par laimi, liesmas nepārmetās uz pārējo mājokli. Rezultātā vanna izdega un bija piekvēpusi visa vannas istaba, radot zaudējumus 2300 eiro apmērā. Citā reizē vannas istabā atstāta aromātiskā svece aizdedzināja sūkli, kas tālāk aizdedzināja akrila vannu. Tas viss notika, kamēr saimnieks blakus istabā runāja pa telefonu,” ar reāliem piemēriem dalās If Apdrošināšana atlīdzību regulētāja I.Briede.
Savai un citu drošībai – dūmu detektori un mājokļa apdrošināšana
Ja mājoklī vēl nav uzstādīti dūmu detektori, noteikti to izdariet. No 2020. gada janvāra dūmu detektori mājokļos būs obligāta prasība. Vairākas reizes gadā detektors jāpārbauda, visbiežāk ir jānospiež testa poga, pēc kā jāatskan spalgam skaņas signālam. Ja nepieciešams, jānoslauka putekļi un jānomaina baterija. Tā kā ugunsgrēkos lielu daļu zaudējumu sastāda tieši bojātās mēbeles un personīgās mantas, parūpējaties, ka apdrošināts ir ne tikai mājoklis, bet arī iedzīve. Civiltiesiskās atbildības apdrošināšana jūs pasargās, ja zaudējumi tiks nodarīti arī, piemēram, kaimiņiem.