Nacionālais cilvēka genoma pētniecības institūts 2013. gadā publicēja video, kurā tika pausts uzskats, ka cilvēka un banāna DNS ir par 41% līdzīgs. Toties kāds Džordžijas universitātes bioinformātikas students to noliedza, atklājot, ka banāna DNS secība pilnībā nesakrīt ar cilvēka gēnu informāciju – tikai 1% no banāna DNS cilvēkiem varētu būt kopīgs ar šo ogu, padarot mūs vien par ļoti attāliem radiniekiem. Kādus interesantus faktus vēl slēpj banāni, atklāj pārtikas un ikdienas interneta preču veikals Barbora.lv. 

 

Banāns ir oga!

Neskatoties uz apzīmējumu, ko ikdienā esam ieraduši izmantot, ne zemenes, ne avenes, ne arī kazenes patiesībā nav ogas. Bet banāns – ir. Neprecizitāte mūsu ikdienā izmantojamajos apzīmējumos radusies, jo cilvēki pirms tūkstošiem gadu sāka izmantot vārdu “oga”, bet zinātnieki ar tā precīzu definīciju nāca klajā vēlāk.

Lielākā daļa sabiedrības ogas uztver kā mazus, mīkstus augļus, kurus ievāc no augiem, taču zinātniskā klasifikācija ir daudz sarežģītāka.

 

Zinātnieku apsvērumi

Musa Sapientum – ir banānu latīniskais nosaukums, kas tulkojumā nozīmē “gudro cilvēku auglis”. Bet kāpēc mēs tos mūsdienās saucam par banāniem? Pirms vairākiem gadsimtiem banāni bija mazi, apmēram tikpat gari kā cilvēka pirksti. Līdz ar ko tos nosauca par banāniem, kas arābu valodā nozīmē pirksts.

 

Esi uzmanīgs Filipīnās!

Ja esi Filipīnās un vēlies, lai pie tava ēdiena pievieno kečupu, esi uzmanīgs, jo klasiskā tomātu kečupa vietā, iespējams, saņemsi ko nebijušu. Tur kečupu tradicionāli gatavo no banāniem. Receptes sastāvā ietilpst nomizoti banāni, sasmalcināts čili, baltais etiķis, brūnais cukurs, kanēļa pulveris,  sasmalcināts sīpols, sarkanā paprika, malti ķiploki, ūdens, sāls un saspiestas krustnagliņas.  

 

Ieteicams uzturā

Viens vidēji liels banāns organismam var nodrošināt apmēram ceturto daļu no ikdienā nepieciešamās B6 vitamīna, 10% C vitamīna, 13% mangāna, aptuveni 320–400 mg (10%) kālija, 10-12% ikdienas šķiedrvielu devas. Tāpat arī banāni satur trīs dabiskos cukurus – saharozi, fruktozi un glikozi –, padarot to par ideāli piemērotu našķi bērniem un sportistiem.

 

Kontrolēta nogatavošanās

Vai zināji, ka ir iespējams paildzināt banāna nogatavošanās laiku un līdz ar to arī uzglabāšanas ilgumu? Lai to izdarītu, ir jāpalēnina ķīmiskā reakcija, piemēram, novietojot banānus aukstākā vietā – ledusskapī. Aukstums aizkavēs banānu pārāk ātru nogatavošanos. Rezultātā miza kļūs melna, taču tas neietekmēs svaigumu vai garšu. Toties, ja banāni ir pārāk zaļi, lai tos lietotu uzturā, tos nepieciešams ievietot papīra maisiņā kopā ar āboliem vai tomātiem. Tas paātrinās banānu nogatavošanās procesu, un jau nākamajā dienā tie būs baudāmi.

 

Pirktākais produkts

Neatkarīgi no gadalaika vai dienas pārtikas un ikdienas interneta preču veikala Barbora.lv pirktākais produkts ir banāns. Dzelteno ogu klienti izvēlās iekļaut gan svētku, gan ikdienas pirkumu grozā.

 

Kad tu pēdējo reizi iegādājies banānus?

Iepriekšējais rakstsPieaug iedzīvotāju satraukums par Covid-19
Nākamais raksts3 fakti par omega-3 un sirds veselību, kas būtu jāzina ikvienam