Šopaholisms jeb atkarība no iepirkšanās nav tikai moderns izdomājums, ne par velti Amerikas Psihiatru Asociācija atzinusi to par būtisku mūsdienu problēmu. Uzzini, vai tu spēj atturēties no nevajadzīgiem pirkumiem!
Pazīmes, ka, iespējams, ciet no šopaholisma:
TAVĀ SKAPĪ IR DAUDZ NEIZSAIŅOTU APĢĒRBU vai TĀM NAV NOŅEMTAS CENU ZĪMES: nejauc to ar nevajadzīgiem džemperiem, ko vecmāmiņa uzdāvinājusi pēdējos Ziemassvētkos, taču aplūko drēbes, kuras tik dedzīgi iegādājies, taču ar to viss arī beidzās, tās saliktas skapī un nav vairs vajadzīgas. Iespējams, tu pat esi aizmirsusi par daudziem no šiem priekšmetiem, jo guvi baudu no iepirkšanās procesa, šie priekšmeti bija otršķirīgi.
BIEŽI IEGĀDĀJIES NEVAJADZĪGAS LIETAS VAI PRIEKŠMETUS, KO NEMAZ NEBIJI PLĀNOJUSI PIRKT: tu ātri krīti kārdinājumā un aizmirsti par mērķi, ar kādu devies uz veikalu, jo vēlies pirkt, pirkt, ppiiirrrkkkt! Iespējams, tās ir kārtējās, nemaz nevajadzīgās bikses vai vēl viens iPod apvalks, lai gan nelieto nevienu no iepriekš iegādātajiem. Tu esi īpaši neaizsargāta un viegli ievainojama, ja esi apsēsta, piemēram, ar kurpēm un/vai somām!
STRĪDS VAI VILŠANĀS SAJŪTA RADA VĒLMI IEPIRKTIES: kompulsīva jeb nepārvarama vēlme iepirkties ir mēģinājums aizpildīt emocionālo tukšumu, piemēram, vientulību, kontroles trūkumu vai zemu pašapziņu. Šopaholiķi bieži cieš arī no straujām garastāvokļa svārstībām, ēšanas traucējumiem, iespējams, ir arī citas atkarības. Speciālisti norāda, ka, ja tev, piemēram, ir ēšanas traucējumi, pastāv daudz lielāka iespējamība, ka vari kļūt atkarīga arī no iepirkšanās.
TU PIEDZĪVO MILZĪGU SAJŪSMU UN UZTRAUKUMU, KAD IEPĒRCIES: šopaholiķi iepirkšanās laikā izjūt augstu adrenalīna pieplūdumu, taču ne no tā, ka viņiem pieder kaut kas jauns, bet gan no paša pirkšanas procesa. Speciālisti uzsver, ka tieši dopamīns – ķīmiska viela smadzenēs, kas nosaka spēju koncentrēties, kā arī laimes izjūtu un prieku, viļņveidīgi izdalās iepirkšanās procesa laikā, kad atkarīgais ierauga kaut ko tīkamu un ir nolēmis iegādāties to. Šī emocionālā eksplozija rada atkarību.
TEV RODAS SIRDSAPZIŅAS PĀRMETUMI PĒC KĀRTĒJĀ PIRKUMA: vainas sajūta nerodas tikai pēc lieliem pirkumiem, tā grauž tevi gandrīz nemitīgi. Neraugoties uz šo iekšējo diskomfortu, viss tomēr atkal sākas no gala. Tāpat kompulsīvajiem pircējiem raksturīga vēlme kaulēties par cenu.
TU MĒĢINI SLĒPT SAVUS IEPIRKŠANĀS PARADUMUS: ja tu centies noslēpt iepirkuma maisiņus vai mēģini skatīties sev pār plecu, lai kolēģi neierauga, ka darba laikā meklē nepieciešamo internetā, visticamāk, šie ir nešaubīgi signāli, ka esi atkarīga no iepirkšanās.
TU JŪTIES NORAIZĒJUSIES UN NELAIMĪGA, DIENĀ, KAD NEKO NEESI IEGĀDĀJUSIES: ja tu jūties satraukta tāpēc, ka nauda tavā makā palikusi neaiztikta, esi piesardzīga! Šopaholiķi šādā brīdī jūtas patiesi nelāgi, un, visticamāk, labāk kaut ko iegādāsies internetā, nekā mocīsies ar savu nepārvaramo vēlmi.
Ja šajās pazīmēs saskati savu rīcību (vai atpazīsti, kāda sev tuva cilvēka uzvedību), centies izprast un izzināt, kāpēc vienmēr centies iegādāties kaut ko, ko centies apslāpēt ar šādu rīcību. Savukārt, ja nespēj tikt ar šo problēmu patstāvīgi galā, meklē speciālista palīdzību