Mēs bieži secinām, ka vīriešu un sieviešu domas un uzskati ir pilnīgi atšķirīgi, neizprotot, kāpēc tas tā. Izrādās mūsu domāšana, uztvere un komunikācija tiešām ir dažāda, uzzini, kas tieši mūs atšķir.

SMADZEŅU ATTĪSTĪBA: zēnu galvas smadzeņu labā puslode nobriest ātrāk nekā kreisā (tās attīstību kavē testosterons), tāpēc labajā puslodē izveidojas vairāk nervu šķiedru nekā kreisajā. Savukārt, meitenēm abas galvas smadzeņu puslodes attīstās vienmērīgi, līdz ar to viņu spējas ir daudzveidīgākas nekā zēniem.

 

UZTVERES SPĒJAS: sieviete uzreiz pamana, ka kāds jūtas slikti, taču vīrietis neievēro sievietes garastāvokļa maiņas un attopas tikai tad, kad ierauga asaras viņas acīs vai pat vēl vēlāk. Un tas ir tāpēc, ka sievietei maņu orgāni ir attīstīti daudz smalkāk nekā vīrietim. Tā dēvētā sieviešu intuīcija patiesībā nav nekas cits kā sievietes saasinātā uztveres spēja un prasme pamanīt šķietamus sīkumus, kā arī pārvērtības citu cilvēku ārienē un uzvedībā.

Neiropsihologs profesors Rubens Gūrs no Pensilvānijas Universitātes galvas smadzeņu skenēšanas pētījumos noskaidrojis, ka vīriešu galvas smadzenes atpūtas laikā vismaz par 70% atslēdzas no informācijas uztveres. Turpretī līdzīgos pētījumos ar sievietēm pierādījis, ka 90% viņu galvas smadzeņu darbojas arī tad, kad ķermenis atpūšas, un tas nozīmē, ka sievietes pastāvīgi uztver informāciju no apkārtējās vides un analizē to.

Vīrietis uz dzīvām un nedzīvām lietām raugās tā, it kā tie būtu bilžu mīklas fragmenti, starp kuriem jāatrod savstarpējās cēloņsakarības. Sievietes skatījums ir plašāks, taču viņa tiecas piešķirt nozīmi katram atsevišķam bilžu mīklas fragmentam un tā saistībai ar nākamo fragmentu, nevis to kopējam izvietojumam mīklā.

Vīrieši spēj koncentrēties uz šauru jautājumu loku un bloķēt nesaistošu, traucējošu informāciju. Savukārt, sieviete spēj uztvert plašu kopainu, aplūkojot situāciju daudz plašāk un detalizētāk, redzot ārpus robežām.

Vīrietis spēj koncentrēt savas smadzenes uz konkrēto uzdevumu vai darbību ilgstoši, taču sieviete labāk sadalīs savu uzmanību starp vairākiem darbiem vai aktivitātēm.

Stiprā dzimuma pārstāvji nodala informāciju, stimulus, emocijas, attiecības utt., taču sievietes – apvieno vienā sajūtu gammā.

 

PASAULES UZTVERE: vīrieša prātu nodarbina panākumu gūšana, mērķu sasniegšana, stāvokļa iekarošana sabiedrībā, cīņa ar konkurentiem un iedziļināšanās visu lietu būtībā. Sievietes prāts koncentrējas uz cilvēku savstarpējām attiecībām, saziņu, sabiedrību, saskaņu, mīlestību un dalīšanos savās izjūtās. Pretstats starp vīrieša un sievietes pasaules uztveri ir tik liels, ka jābrīnās, kā mums vispār var nākt prātā doma par kopdzīves dibināšanu! Un neraugoties uz vecāku centieniem audzināt dēlus un meitas pilnīgi vienādi, atšķirība smadzeņu uzbūvē galu galā tomēr nosaka viņu uzvedību, intereses un gaumi.

 

EMOCIJU UZTVERE: dažādos pētījumos – ar nolūku atklāt, kur vīriešu un sieviešu smadzenēs atrodas emocijas, secinot, ka vīriešiem emocijas izvietotas galvenokārt divos labās smadzeņu puslodes areālos, bet sievietēm tās izkaisītas dažādās vietās abās smadzeņu puslodēs. Tas liecina, ka vīriešiem emocijas nav atkarīgas no citām smadzeņu funkcijām, apliecinot, ka stiprā dzimuma pārstāvis emocijas līdztekus citām ķermeņa funkcijām izmanto daudz retāk nekā sieviete, kura tās var izpausties reizē ar citām ķermeņa funkcijām.

 

SEKSUALITĀTES UZTVERE: būtiski atšķiras arī tas, kā abi dzimumi uztver seksualitāti un intimitāti: vīrietis redz ķermeņa daļas, savukārt, sieviete – attiecības. Tātad vīrietis vēlas seksu – miesu, bet sieviete – mīlestību. Sieviete neatdala seksu no attiecībām.

Sieviešu seksuālās fantāzijas ietver mīlestību un saistības, viņas divreiz biežāk nekā vīrieši domā par sava partnera emocionālajām īpašībām. Kad sieviete ļaujas seksuālajām fantāzijām viņa ietver visu gaisotni ap seku – ziedus, masāžas eļļas, sveču gaismu, satīna palagus utt. Savukārt, vīrietis domā, ka orgasms = sekss. Vīrieša seksuālais dzinulis ir fokusēts uz aktu.

 

ATŠĶIRĪBAS ACĪS un REDZĒ: tās ir galvas smadzeņu pagarinājums, kas atrodas galvaskausa iedobumos. Acs ābola aizmugurē ir tīklene ar apmēram 130 miljoniem rīkstveida šūnu, ko sauc par fotoreceptoriem un kas uztver melno un balto krāsu, kā arī septiņiem miljoniem konusveida šūnu, kas uztver citas krāsas. Par šīm konusveida šūnām ir atbildīgas X hromosomas. Tā kā sievietēm atšķirībā no vīriešiem ir nevis viena, bet gan divas X hromosomas, viņām šo konusveida šūnu ir vairāk, un viņas prot izšķirt tādas krāsu nianses, ka vīriešiem paliek nepamanītas.

Tāpat sievietēm ir plašāks perifērās redzes lauks nekā vīriešiem, sieviete ir apveltīta ar tādu galvas smadzeņu uzbūvi, kas viņai ļauj gandrīz 45* leņķī redzēt visu, kas notiek pa labi  un pa kreisi no viņas, tāpat arī virs galvas un zem kājām. Daudzu sieviešu perifērās redzes lauks sasniedz gandrīz 180 grādu. Vīrieša acis gan ir lielākas nekā sievietei, toties redzes leņķis daudz šaurāks, jo daba viņa redzi pielāgojusi tālu, kustīgu mērķu saskatīšanai, proti, vīrietis spēj labi saskatīt objektus, kas atrodas viņam tieši pretī, turklāt diezgan lielā attālumā.

!Ar šo likumsakarību mēs varam atbildēt uz jautājumu, kāpēc vīrietis nespēj atrast vajadzīgās mantas ledusskapī, kumodē vai skapja atvilktnē.

Ar plašāku perifērās redzes leņķi izskaidrojams arī fakts, ka sievietes tikai retu reizi tiek pieķertas slepus lūkojamies uz svešiem vīriešiem! Mēs to darām daudz neuzkrītošāk, pretēji mūsu stiprā dzimuma partneriem, kuru redzes īpatnības ir citādākas.

 

DZIRDĒ: daiļā dzimuma pārstāvēm ir smalkāka dzirde nekā vīriešiem, un viņas lieliski spēj izšķirt augstas skaņas, iespējams, tāpēc mūs, sievietes, piloša krāna tecēšana spēj iedzīt izmisumā, bet vīriešu miegu tā netraucē!

Vīrieši klausās tikai ar kreiso galvas smadzeņu puslodi, sievietes – ar abām puslodēm. Sievietes galvas smadzenes lieliski atšķir dažādas skaņas un zina, no kāda avota katra nāk. Šī fizioloģiskā īpatnība izskaidro, kāpēc sieviete var dzirdēt visu, ko viņai saka sarunu biedrs, un tajā pašā laikā sekot līdzi svešai sarunai. Un arī to, kāpēc vīriešiem ir grūti saklausīt, ko viņam saka sieviete, ja istabā ir ieslēgts televizors vai arī virtuvē šķind trauki. Un tas, kāpēc, kad viņam iezvanās telefons, tūlīt tiek pieprasīts paklusēt un/vai izslēgt TV skaņu.

Sievietes ar smalko dzirdi viegli spēj atšķirt pārmaiņas otra cilvēka balss skaļumā, tembrā un intonācijā. Tāpēc mēs, sievietes, tik bieži aizrādām: „Nerunā ar mani tādā tonī!” Taču vīrietim par to var nebūt pat ne jausmas.

Smalkā dzirde lielā mērā veicina arī tā dēvēto sieviešu intuīciju un ir viens no iemesliem, kāpēc sievietes tik viegli uzmin vārdos neizteikto. Lai gan sievietes prot labāk atšķirt dažādu skaņu izcelsmi, toties vīrieši var pateikt, no kurienes šīs skaņas plūst.

Ir pierādīts, ka zēnu dzirdes kanāli, it sevišķi pubertātes vecumam tuvojoties, attīstās lēcienveidīgi un tas var izraisīt īslaicīgu dzirdes zudumu.

Tomēr tieši vīriešiem dominē redzes uztvere, pretēji sievietēm, kurām, smalki apvienotas visas maņas.

 

NEVERBĀLĀS KOMUNIKĀCIJAS LIETOŠANA: neverbālās jeb bezvārdu komunikācijas signāli savstarpējā saskarsmē veido 60 – 70 % no kādas ziņas atstātā iespaida, dažādas skaņas un izsaucieni – 20 – 30%, bet vārdiem atliek tikai 7 – 10 procenti. Sevišķi labi šīs informācijas uztvere un analīze padodas sievietes izsmalcinātajiem maņu orgāniem, jo viņas lielais smadzeņu saiklis nodrošina ātrāku nervu impulsu pārraidi no vienas smadzeņu puslodes uz otru. Tieši tāpēc arī daudziem vīriešiem ir grūti melot, atrodoties aci pret aci ar sievieti. Taču pretēji – vīrietim iestāstīt nepatiesību ir daudz vieglāk, jo viņam nav tik asa uztvere kā sievietei un viņš nepamana nesakritību starp neverbālajiem signāliem un mutvārdu ziņu.

Sievietes neverbālā komunikācija ir ļoti intensīva un daiļrunīga, vīrieši ir konservatīvāki sejas izpausmēm, šādi izrādot emocijas.

 

TELPISKĀ ORIENTĒŠANĀS: galvas smadzeņu skenējumos atklājies, ka telpiskās orientēšanās centrs zēniem un vīriešiem atrodas smadzeņu labajā puslodē, un orientēšanās prasme ir viena no visaugstāk attīstītajām vīriešu dzimuma iemaņām. Sievietēm telpiskās orientēšanās centri izvietoti abās galvas smadzeņu puslodēs, taču atšķirībā no vīriešiem to atrašanās vieta ir grūti nosakāma. Tikai nepilniem 10% sieviešu piemīt tikpat labas orientēšanās spējas kā vīriešiem, kam šajā ziņā veicas vislabāk. Taču lielākajai daļai sieviešu telpiskās orientēšanās spējas ir stipri ierobežotas. Vīriešiem telpiskās orientēšanās funkciju pilda atsevišķi galvas smadzeņu centri, kas atrodas vismaz četrās vietās labās smadzeņu puslodes pieres daivā un aizņem arī vairākus nelielus apgabalus kreisajā puslodē. Tā kā sievietēm šādu īpašu telpiskās orientēšanās centru nav, viņām arī tik labi neveicas dažādu ar telpisko vai abstrakto domāšanu saistīto uzdevumu risināšanā. Lielākajai daļai sieviešu nepatīk nodarbes, kas prasa telpiskās domāšanas iemaņas, tāpēc arī viņas tās neizvēlas nedz karjeras veidošanai, nedz laika kavēklim.

Vismaz 80% zēnu un vīriešu telpiskās domāšanas spējas ir izvietotas galvenokārt labajā smadzeņu puslodē.

Tāpat vīriešu orientēšanās spējas kļūst vēl labākas, ja viņi dodas ceļā ar grupas vadoni, kas laiku pa laikam dod mutiskus norādījumus, pretēji sievietēm, kuras šādā situācijā apjūk un rīkojas pretēji teiktajam.

Tomēr sievietes, kuras apveltītas ar tādām pašām abstraktās domāšanas spējām kā vīrieši, savus darba pienākumus var veikt pat labāk nekā viņi!

 

Šo tēmu varētu turpināt bezgalīgi, jo vīriešu un sieviešu atšķirības ir gandrīz ik katrā domāšanas, uztveres un komunikācijas niansē! Lai nu kā – mums ir jāprot sadzīvot, cienot un mīlot vienam otru.

_______

Raksta tapšanā izmantots: Alans&Barbara Pīzi. Kāpēc VĪRIEŠI neklausās un SIEVIETES neprot parkot auto.

Iepriekšējais rakstsKo tava iemīļotākā mīlas prieku poza stāsta par tevi?
Nākamais raksts20 patiesības par vīriešiem