Kā vēsta britu karaļnams, karaliene Elizabete II ceturtdienas, 8. septembra, pēcpusdienā mirusi 96 gadu vecumā savā lauku īpašumā Balmoralā.

Viņas vecākais dēls Čārlzs līdz ar to kļūs par karali, bet viņa sieva Kamilla – par karalieni. Viņi līdz piektdienai paliks Balmoralā.

Karalienes veselības stāvoklim visa pasaule aizturētu elpu sekoja lielu daļu ceturtdienas, kad parādījās ziņas, ka viņa atrodas ārstu uzraudzībā.

Kopš kāpšanas tronī 1952. gadā četru bērnu māte ir strādājusi par mehāniķi un militārās kravas automašīnas vadītāju Otrā pasaules kara laikā, runājusi par politiku ar 15 premjerministriem un 13 ASV prezidentiem, vadījusi 53 Sadraudzības valstis un sagaidījusi astoņus mazbērnus un 12 mazmazbērnus.

Viņas ģimene pulcējās viņas Skotijas īpašumā pēc tam, kad ceturtdienas priekšpusdienā pieauga bažas par viņas veselību.

Karaliene kāpa tronī 1952. gadā un piedzīvoja milzīgas sociālās pārmaiņas.

Līdz ar viņas nāvi viņas vecākais dēls Čārlzs, bijušais Velsas princis, vadīs valsti sērās kā jaunais karalis un valsts vadītājs 14 Sadraudzības valstībās.

Visi karalienes bērni devās uz Balmoralu, netālu no Aberdīnas, pēc tam, kad ārsti nodeva karalieni mediķu uzraudzībā. Ieradās arī princis Viljams un viņa brālis Harijs ir ceļā uz Balmoralu.

Megana Mārkla plānoja pavadīt savu vīru Hariju uz Skotiju, taču plāns mainījās. Viņa varēs pievienoties savam viņam vēlāk. Tikmēr Kembridžas hercogiene Keita Midltone palika Vindzorā kopā ar princi Džordžu, princesi Šarloti un princi Luisu, kuriem šodien bija pirmā pilnā diena jaunajā skolā.

 

Ilgs mūžs, ko raksturo pienākuma apziņa

Karalienes Elizabetes II valdīšana valsts vadītājas amatā aptvēra pēckara taupības pasākumus, pāreju no impērijas uz Sadraudzības valstīm, aukstā kara beigas un Apvienotās Karalistes iestāšanos Eiropas Savienībā, kā arī izstāšanos no tās.

Viņas valdīšana aptvēra 15 premjerministrus, sākot ar Vinstonu Čērčilu, kurš dzimis 1874. gadā, un ieskaitot Elizabeti Trasu, kura dzimusi 101 gadu vēlāk 1975. gadā un kuru karaliene iecēla par premjerministri šīs nedēļas sākumā.

Viņa katru nedēļu rīkoja audiences pie sava premjerministra visas savas valdīšanas laikā.

Pie Bekingemas pils pūlis, kas gaidīja ziņas par karalienes stāvokli, sāka raudāt, uzzinot par viņas nāvi.

Karaliene dzimusi Elizabete Aleksandra Mērija Vindzora Meifērā, Londonā, 1926. gada 21. aprīlī.

 

Ar skumjo vēsti dalījies arī Kembridžas Hercogpāris savā Instagram kontā

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Duke and Duchess of Cornwall and Cambridge (@dukeandduchessofcambridge)

Tāpat arī prinča Čārlza un viņa sievas Kamillas Instagram kontā

Ap plkst. deviņiem vakarā (19:00 pēc Lielbritānijas laika) Apvienotās Karalistes Karalis Čārlzs nācis klājā ar paziņojumu: “Manas mīļotās mātes, Viņas Makestātes Karalienes nāve ir milzīgi skumjš brīdis man un visiem manas ģimenes locekļiem. Mēs dziļi sērojam par loloto vadoni un ļoti mīlēto māti. Es zinu, ka viņas zaudējums tiks ļoti dziļi izjusts viscaur valstī un Sadraudzības valstīs, kā arī citviet pasaulē. Šajā sēru un pārmaiņu laikā mani un manu ģimeni mierina un atbalsta tas, ka zinām, cik lielā cieņā tika turēta karaliene.”

 

Iepriekšējais rakstsĻoti nopietnas bažas par karalienes Elizabetes II veselību; tuvinieki pulcējas Balmoralā
Nākamais rakstsOperācija “Londonas tilts” – kas notiks tagad, kad karaliene Elizabete II aizgājusi viņsaulē?