“Ņemot vērā to, ka koronavīrusa jeb COVID-19 infekcijas skarto teritoriju ģeogrāfija paplašinās, plānojot skolēnu brīvdienu aktivitātes (brīvlaiks ir no 16. līdz 20. martam), nebūtu ieteicams doties ārpus valsts,” uzsver Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle.
Jau vēstīts, ka pirmdienas vakarā Latvijā konstatēts pirmais saslimšanas gadījums. Tomēr dienu vēlāk izrādījās, ka sievietei ņemtās atkārtotās analīzes ir negatīvas, viņa palaista mājās.
Savukārt svētdienas rītā Veselības ministrija paziņoja par otru gadījumu, pēc kā sekoja aviokompānijas “airBaltic” paziņojums.
Savukārt pirmdienas rītā SPKC jau ziņoja par kopumā sešiem gadījumiem.
“Februāris un marts ir arī tie mēneši, kad daudzi Latvijas iedzīvotāji dodas uz Itāliju un citiem Eiropas kalnu kūrortiem slēpot. Ņemot vērā vīrusa izplatīšanos, arī šo braucienu nepieciešamību būtu ļoti kritiski jāizvērtē,” uzsver infektoloģe.
Visi pieaugušie pacienti ar aizdomām par koronavīrusu tiek nogādāti Latvijas Infektoloģijas centrā, bet bērni – Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Latvijas Infektoloģijas centrs ir gatavs uzņemt pacientus un nodrošināt ārstēšanas pakalpojumus, uzsver Rozentāle.
Situācija Pasaulē un Eiropā strauji mainās, patlaban ir noteikts, ka COVID – 19 skartās teritorijas ir Ķīna, Dienvidkoreja, Itālijas Lombardijas un Veneto reģioni, Irāna. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina ceļotājus, kuri atgriežas Latvijā no COVID – 19 skartajām teritorijām, turpmākās 14 dienas sekot savam veselības stāvoklim, un ja parādās kādi no elpceļu infekcijas simptomiem (paaugstinātā ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana u. c.), nekavējoties zvanīt 113 un informēt par simptomiem un ceļojumu.
Viens no galvenajiem ieteikumiem – ja cilvēks ir bijis Ķīnā, Dienvidkorejā, Itālijas Lombardijas un Veneto reģionos, Irānā kopš atgriešanās turpmākās 14 dienas ir ieteicams palikt mājās un novērot savu veselības stāvokli. Tāpat ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, lai konsultētos par turpmāko rīcību. Savukārt, ja parādās saslimšanas simptomi, nepieciešams zvanīt 113. Speciālisti rekomendē arī izglītības iestādēm vērsties SPKC, ja rodas jautājumi par rīcību gadījumos, ja COVID – 19 skartajās teritorijās ir bijuši bērni.
Starp koronovīrusa simptomiem ir paaugstināta temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, elpas trūkums. Vairāk informācijas par COVID – 19 SPKC mājas lapā