Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvis Jurijs Perevoščikovs trešdien preses konferencē atzina, ka epidemiologiem nav skaidras informācijas par piecu jaunu Covid-19 slimnieku inficēšanās gaitu, kas nozīmē, ka sākusies slimības transmisija sabiedrībā.
Šiem pieciem slimniekiem nav skaidras epidemioloģiskas saites ar kādu konkrētu saslimšanas gadījumu vai ārzemju ceļojumu. Šie cilvēki dzīvo Rīgā, to vidū ir gan studenti, gan pensionāri. “Ir pierādījumi, ka koronavīrusa transmisija notiek Latvijā. Šī informācija jāuzņem nopietni. Inficēties var arī sabiedrībā,” uzsvēra Perevoščikovs, kurš norādīja, ka ar Covid-19 iespējams inficēties kā veikalā, tā mikroautobusā, un citās sabiedriskās vietās. Nedrīkst aizmirst par rūpīgu un regulāru roku mazgāšanu un dezinfekciju.
Sabiedrībai jāmaina savi ieradumi, lai maksimāli pasargātu no Covid-19 riska grupas – seniorus un cilvēkus ar hroniskām saslimšanām, norādīja speciālists,
Slimnīcās šobrīd atrodas 12 Covid-19 pacienti, bet neviens nav smagā stāvoklī.
Līdz šim Latvijā visi saslimšanas gadījumi bija epidemioloģiski izsekojami, tie bija saistīti vai nu ar ceļošanu vai arī saslimušie bija kontaktējušies ar jau zināmajiem Covid-19 slimniekiem vai personām, kuras atgriezušas no ceļojuma. Šodien, SPKC epidemiologi, veicot reģistrēto Covid-19 gadījumu epidemioloģisko izmeklēšanu, konstatējuši, ka pieci saslimušie nevar norādīt, ka bijuši ārzemēs vai viņiem ir bijis kontakts ar apstiprinātu Covid-19 saslimušo vai personu, kura bijusi ārzemēs, līdz ar to nav nosakāma epidemioloģiskā ķēde, kas nozīmē, ka Latvijā tiek konstatēti pirmie Covid-19 gadījumi, kas saistīti ar vietējo jaunā koronavīrusa transmisiju sabiedrībā. Šie reģistrēti saslimšanas gadījumi konstatēti Rīgā. Vīrusa transmisija sabiedrībā novērota vairākās ES valstīs, t. sk. Lietuvā un Igaunijā.
Arī gadījumos, kad nav iespējams identificēt Covid-19 infekcijas avotus vai vietas, kur slimnieks varēja inficēties, Covid-19 gadījumi joprojām tiek izmeklēti, lai noteiktu kontaktpersonas, epidemiologi sazinās gan ar apzinātām kontaktpersonām, gan ar ģimenes ārstiem un sniedz rekomendācijas tālākai rīcībai.
SPKC epidemiologi brīdina – lūdzam sabiedrību šo ziņu uztvert ļoti nopietni! Ar šodienu Latvija pāriet no pirmā Covid-19 epidēmijas attīstības posma, kuru raksturo no ārvalstīm ievesti infekcijas gadījumi vai izsekojami sekundāri infekcijas gadījumi, uz otro posmu, kad jaunais koronovīruss izplatās sabiedrībā ar neizsekojamu transmisiju. Tas nozīmē, ka inficēšanās risks ar COVID-19 infekciju sabiedrībā pieaudzis, pieaugot profilakses pasākumu nozīmei.
Ievērojot epidemiologu noteiktās rekomendācijas – sociālo distancēšanos, izvairoties no sabiedrisko vietu apmeklējumiem, kur pulcējas liels cilvēku skaits, ievērot vismaz 2 m distanci no pārējiem cilvēkiem un praktizējot rūpīgu roku mazgāšanu – tā pasargāsim sevi un sabiedrību kopumā, īpaši cilvēkus ar hroniskām saslimšanām un seniorus. Šie pasākumi palīdzēs būtiski ierobežot infekcijas izplatīšanos un novērst strauju saslimstības pieaugumu, līdz ar to pārmērīgu spiedienu uz veselības aprūpes sistēmu.
SPKC aicina katram pārskatīt savus ikdienas paradumus un apzinīgi mainīt ikdienas gaitas!
?Tiešraidē: Preses konference par veicamo darbu, uzraugot un nodrošinot sabiedrības drošību #COVID19 epidēmijas laikā visā Latvijā.
Skaties šeit: https://t.co/IlRfmiztOj
?: @SPKCentrs, @Valsts_policija, @certlv, @Cesis_lv, @liepajalv
— Valdības māja (@Brivibas36) March 25, 2020
Tikmēr galvenais infektologs Uga Dumpis norāda, ka Latvijas jau šobrīd pielietotajai stratēģijai cīņā ar Covid-19 nav jāmainās.
Mēs jau esam ieviesuši pasākumus, kurus jāievieš, ja parādās gadījumi ar neskaidru izcelsmi. Pacientu skaits pieaug vienmērīgi, kas liecina, ka pagaidām pasākumi iedarbojas. Stratēģijai nav jāmainās. Testēšana un izmeklēšana kombinācijā ar pamatīgu distancēšanos.
— Uga Dumpis (@udumpis) March 25, 2020
Jau vēstīts, ka trešdienas rītā Latvijā bija 221 inficēšanās gadījums, Igaunijā 404, bet Lietuvā 255 un četri cilvēki miruši.