Šī gada 20. jūnijā Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā veikta unikāla operācija pacientei ar primāru virsnieru audzēju, kurš kopā ar tumora trombotiskajām masām caur apakšējo dobo vēnu bija sasniedzis sirds labo priekškambari. Operācijā iesaistījās vairāku ķirurģijas nozaru speciālisti: vispārējie, asinsvadu un sirds ķirurgi.
Paciente 2023. gada janvārī vērsās pie ģimenes ārsta ar sūdzībām par velkošu sajūtu labajā sānā, neskaidras izcelsmes paaugstinātu ķermeņa temperatūru, paaugstinātu asinsspiedienu, paātrinātu sirdsdarbību un 3 kg svara zudumu. Daugavpils reģionālajā slimnīcā tika veikta datortomogrāfija vēderam un plaušām ar kontrastvielu un atrasts jaunveidojums labajā virsnierē. Papildus apakšējā dobajā vēnā tika konstatētas trombotiskas masas, kas sniedzās līdz pat sirds labajam priekškambarim. Virsnieru audzēju gadījumā šāda tumora trombotisko masu izplatība ir sastopama ļoti reti (1–2 gadījumi uz 1 miljonu cilvēku). Tā kā slimība ir saistīta ar augstu pēkšņas nāves risku, bija nepieciešama ķirurģiska ārstēšana. Operācijas plānošanā tika iesaistīta multidisciplināra ārstu komanda ar dažādu specialitāšu ķirurgiem, anesteziologiem un radiologiem. Operāciju veica vairākos etapos, un tās kopējais ilgums bija 7 stundas.
Pirmajā operācijas posmā profesors Jānis Gardovskis ar asoc. profesoru Artūru Ozoliņu un asinsvadu ķirurgu Mārci Gediņu veica aknu labās daivas izdalīšanu, lai atbrīvotu pieeju virsnieres veidojuma izņemšanai. Tam sekoja virsnieres tumorozo audu atdalīšana, kas bija arī šī etapa vissarežģītākais uzdevums, jo jaunveidojums bija blīvi pieguļošs pie apakšējās dobās vēnas, aknas apakšējās virsmas un pie labās nieres. Tā kā apakšējā dobā vēna bija slēgta, tad, to kompensējot, citas mazāka izmēra vēnas ievērojami paplašinājās, lai nodrošinātu asiņu atgriešanos uz sirdi. Pārslodzes dēļ tās kļuva izteikti trauslas, viegli ievainojamas, apgrūtinot operācijas gaitu.
Pēc sekmīgi pabeigtā pirmā posma operāciju turpināja sirds ķirurgu komanda profesora Pētera Stradiņa vadībā. Mākslīgās asinsrites apstākļos, neapstādinot sirdsdarbību, tika atvērts sirds labais priekškambaris un no turienes evakuētas tumora tromba masas, atbrīvojot arī apakšējās dobās vēnas ieplūdes vietu labajā priekškambarī.
Nākamajā etapā, joprojām saglabājot mākslīgo asinsriti, tika atvērta apakšējā dobā vēna, redzes kontrolē izdarīta audzēja un trombotisko masu izņemšana no dobās vēnas un labās aknu vēnas. Vēna tika slēgta ar primāru šuvi. Kopējais asins zudums operācijas laikā sasniedza gandrīz 5 l, bet, pateicoties lieliskam anestiziologu un pefuziologu komandas darbam, pacientes dzīvība netika apdraudēta. Pēc operācijas paciente četras diennaktis ārstējās reanimācijas nodaļā, pēc tam ārstēšana un agrīna rehabilitācija turpinājās Asinsvadu ķirurģijas centrā. Desmitajā pēcoperācijas dienā paciente izrakstīta ambulatorai aprūpei.
Ķirurgu komanda: Prof. Jānis Gardovskis, Prof. Pēteris Stradiņš, Dr. Mārcis Gediņš, Asoc. prof. Artūrs Ozoliņš, Docents Mārtiņš Kalējs, Dr. Mārtiņš Ērglis.
Anestēziju nodrošināja kardioanesteziologu komanda: Dr. Ivita Freiberga, Dr. Katrīna Rutka, anestēziste Ima Riekstiņa.
Mākslīgās asinsrites brigāde: Dr. Biruta Mozule un Gunita Leksere.
Ķirurģijas māsas: Renāte Orbitāne, Gaļina Docenko, Ilze Sviķkalne, Lidija Maderniece, māsas palīgs: Sindija Smirnova.
Kardiķirurģijas Intensīvās terapijas nodaļas vadītāja: Dr. Baiba Arkliņa