Ja jums ir hipertensija, jūs jau zināt, cik svarīgi ir izvairīties no pārtikas produktiem, kas kaitē jūsu sirds un asinsvadu veselībai. Lūk, no šiem 20 noteikti vajadzētu izvairīties! Protams, šis saraksts nav pilnīgs, jo ir vēl virkne lietu, kas spēj ietekmēt asinsspiedienu. Ja jums ir kādi jautājumi par savu uzturu vai veselību, nevilcinieties konsultēties ar savu ārstu, farmaceitu vai uztura speciālistu. 20 pārtikas produkti, no kuriem jāizvairās, ja ir augsts asinsspiediens
Delikatešu gaļa var būt praktiska pusdienu sastāvdaļa, taču tās lielais sāls saturs (divas parastā šķiņķa šķēles satur 730 mg nātrija) ir slikts asinsspiedienam. Vai zinājāt, ka nātrija uzņemšana ir tieši saistīta ar augstu asinsspiedienu? Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem pārāk daudz nātrija jūsu uzturā var izraisīt paaugstinātu asinsspiedienu un palielināt sirds slimību un insulta risku. Labākais veids, kā pazemināt asinsspiedienu, ir ēst mazāk sāļus ēdienus.
Marinēti gurķi ir garšīga piedeva jebkurai siera platei, burgeram vai ceptai vistas gaļai. Tomēr tos nevajadzētu iekļaut ēdienkartē, ja jums ir hipertensija. Kā dārzeņu sālījumi tie absorbē lielu daudzumu sāls no sālījuma. Lai iegūtu veselīgāku alternatīvu, izmēģiniet svaigus gurķus vai citus neapstrādātus dārzeņus.
Daudziem cilvēkiem patīk gatavo zupu ērtības. Bet, ja vērojat savu asinsspiedienu, atstājiet šīs maltītes plauktā! Tās satur ievērojamu daudzumu nātrija, kas paaugstina asinsspiedienu. Piemēram, tikai pusglāze konservētas vistas nūdeļu zupas satur 890 mg nātrija. Izvēlieties versijas ar zemu nātrija saturu vai, vēl labāk, pagatavojiet savu zupu mājās. Vienkārši atcerieties atstāt sālstrauku pieliekamajā!
Jūs varētu būt pārsteigts, uzzinot, ka lielveikalu makaronu mērces ir īstas sāls bumbas. Ja jums ir hipertensija, izvēlieties mērces ar zemu nātrija saturu vai pagatavojiet savu versiju bez sāls.
Daudzi sieri ir aizliegti cilvēkiem ar hipertensiju, jo tajos ir augsts nātrija līmenis. Dažas melnajā sarakstā iekļautās šķirnes ietver amerikāņu sieru, parmezānu un zilo sieru, kas satur vairāk nekā 300 mg nātrija uz aptuveni 30 gramiem. No otras puses, kazas siers, mocarella un tā saucamais “ķieģeļu” siers ir garšīgas alternatīvas ar zemu sāls saturu.
Trekns, sāļš un ar augstu holesterīna saturu bekons noteikti ir nē, ja vēro savu asinsspiedienu. Pat ja jums nav hipertensijas, jums vajadzētu ierobežot bekona patēriņu. Kāpēc? Pētījumi liecina, ka tas var palielināt jūsu risku saslimt ar noteiktiem vēža veidiem.
Dzērieni ar pievienotu cukuru ne tikai veicina svara pieaugumu, bet arī ietekmē jūsu asinsspiedienu. Saskaņā ar vienu pētījumu cilvēkiem, kuri dzer ievērojamu daudzumu ar cukuru saldinātu dzērienu, ir lielāks hipertensijas attīstības risks. Neatkarīgi no tā, vai jums ir hipertensija vai nē, ūdens joprojām ir jūsu labākā izvēle, lai uzturētu hidratāciju!
Mērena daudzuma sarkanvīna dzeršana jau sen ir saistīta ar zemāku sirds slimību risku. Tomēr, ja jums ir hipertensija, jums jāierobežo vīna patēriņš līdz vienai vai divām glāzēm dienā. Pārāk daudz alkohola (četras vai vairāk glāzes dienā) dzeršana var paaugstināt asinsspiedienu.
Lai gan enerģijas dzērieni ir ļoti populāri pusaudžu un jauniešu vidū, plašsaziņas līdzekļi atklāj to nežēlīgās blakusparādības. Ir pierādīts, ka enerģijas dzērieni ne tikai izraisa galvassāpes, trauksmi, caureju un reiboni, bet arī paaugstina asinsspiedienu. Šie veselības riski ir saistīti, cita starpā, ar to augsto kofeīna koncentrāciju, kas dažos dzērienos pat pārsniedz ieteicamo dienas devu.
Ja lietojat zāles, lai pazeminātu asinsspiedienu, ārsts, iespējams, liks jums izvairīties no greipfrūtu lietošanas. Šis tropiskais auglis mijiedarbojas ar vairākām zālēm un var radīt kaitīgas blakusparādības. Lielākajai daļai citu citrusaugļu nav mijiedarbības ar asinsspiediena zālēm. Ja neesat pārliecināts par to, ko iekļaut savā uzturā, konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu.
Nākamreiz, kad nolemjat pusdienot ārpus mājas, izvairieties no frī kartupeļiem. Tā vietā pasūtiet salātus ar nedaudz vinegreta mērces vai tvaicētiem dārzeņiem. Restorāna kartupeļus mēdz dāsni apkaisīt ar sāli. Liela sāls uzņemšana izraisa šķidruma aizturi organismā, kas var paaugstināt asinsspiedienu.
Mīli kartupeļus? Diemžēl biezenis nav daudz veselīgāks par ceptiem kartupeļiem. Pētījumos pierādīts, ka lielāka kartupeļu biezeņa vai frī kartupeļu uzņemšana bija saistīta ar paaugstinātu hipertensijas attīstības risku, īpaši cilvēkiem, kuri ēda četras vai vairāk porcijas nedēļā.
Ja vien ārsts nav norādījis citādi, hipertensijas slimniekiem rūpīgi jāuzrauga kafijas patēriņš. Pētījumos atklāts, ka kafija palielina sirdslēkmes risku pieaugušajiem vecumā no 18 līdz 45 gadiem ar vieglu hipertensiju. Rezultāti parādīja, ka lieliem kafijas lietotājiem ir pat četras reizes lielāka iespēja saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām nekā vidusmēra indivīdam.
Ja jums ir hipertensija, izmetiet picu piegādes ēdienkartes atkritumu tvertnē! Daudzi picas pildījumi, piemēram, tomātu mērce, siers un pepperoni ir bagāti ar sāli un piesātinātajiem taukiem, kas var paaugstināt asinsspiedienu.
Neļaujiet sevi apmānīt ar tā saldo garšu! Kečups ir viena no sāļākajām garšvielām. Viena ēdamkarote satur 190 mg nātrija. Iedomājieties, cik daudz sāls jūs patērējat, iemērcot kartupeļus kečupā! Ierobežojiet uzņemšanu un jūsu asinsspiediens jums pateiks paldies.
Vai esat grilētas gaļas cienītājs? Iespējams, vēlēsities pārdomāt savus gatavošanas paradumus! Pētījumu rezultāti parādīja, ka cilvēkiem, kuri regulāri ēd grilētu liellopa gaļu, vistu vai zivis, ir lielāka iespēja saslimt ar hipertensiju. Pētnieki atklāja, ka ķīmiskās vielas, kas rodas, gatavojot gaļu augstā temperatūrā, palielina paaugstināta asinsspiediena attīstības risku.
Cepti ēdieni ir izslēgti no maltīšu saraksta, ja jums ir asinsspiediena problēmas. Nesenā pētījumā pētnieki identificēja ceptu pārtiku kā galveno hipertensijas veicinātāju. Pārtikas augstais tauku un nātrija saturs ir īpaši kaitīgs sirds un asinsvadu veselībai.
Desas. Ja jums ir hipertensija, noteikti izlaidiet šo sāļo un trekno gaļu no jūsu pārtikas preču saraksta. Viens pētījums atklāja, ka viena desu sviestmaize satur gandrīz divas trešdaļas no ieteicamās nātrija dienas devas.
Personām ar hipertensiju jāizvairās no minerālūdens pudelēs pildījuma, īpaši, ja tas satur vairāk nekā 200 mg nātrija litrā. Daudziem zīmoliem ir augsts sāls saturs, kas var apdraudēt veselību. Lai uzzinātu, vai šāda veida dzēriens jums ir drošs, konsultējieties ar savu ārstu.
Kamēr mājās gatavots popkorns ir laba, sirdij veselīga uzkoda, kinoteātra popkorns ir pavisam cits stāsts. Ja vērojat savu asinsspiedienu, šis taukainais gardums ar augstu kaloriju un nātrija saturu ir izslēdzams par katru cenu.