Rēzeknes pilsētas pašvaldības finanšu problēmas atklājās gandrīz pirms gada. Tās nebija izraisījis pēkšņs ienākumu kritums, bet gan pārgalvīga aizņemšanās un neadekvāti lieli būvniecības projekti. Skandāls pirmo reizi 15 gados sašķobījis Aleksandra Bartaševiča izredzes uzvarētu pašvaldību vēlēšanās. “Nekā personīga” pēta, vai citas partijas šo izdevību izmantos.
Aleksandrs Bartaševičs par Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāju kļuva 2009. gadā. Viņa valdīšanas 15 gadu laikā pilsētā īstenoti daudzi lieli projekti – koncertzāle “Gors”, interešu izglītības centrs “Zeimuļs”, Olimpiskais sporta centrs ar āra baseinu un citi. Daudzos projektos kā būvnieks vai apakšuzņēmējs strādājis uzņēmums “Latgalija”. Firmai ir divi īpašnieki – Bartaševiča sieva Olga un viņa brālis Mihails.
Rēzekni iegāza vērienīgais SPA projekts. Tikai astoņus mēnešus pēc līguma slēgšanas – 2023. gada maijā – domei aptrūkās nauda. Nolēma aizņemties Valsts kasē. Finanšu ministrija aizdevumu neapstiprināja, un ar to sākās Rēzeknes likstas. Atklājās, ka līgums parakstīts, pirms tam to neskatot domes sēdē.
SPA centra būvniecībā apakšuzņēmējs atkal ir “Latgalija”. Firma pagājušajā gadā Rēzeknē renovēja arī bērnu dārzu. Eiropas nauda projektam apturēta, jo uzraugošā aģentūra saskatīja interešu konflikta risku.
Mēra ģimenes firma atjaunoja arī sporta centru “Celtnieks”. Tam izmantoja valsts atbalstu Covid seku pārvarēšanai, taču neviens nomnieks, kas gribētu centru apsaimniekot, nav atrasts.
Dziļākās pārbaudēs atklājās, ka pagājušā gada pilsētas budžetā algas bija ieplānotas tikai 11 mēnešiem. Pašvaldību lietu ministre Inga Bērziņa novembrī Rēzeknes mēru atstādināja.
ALEKSANDRS BARTAŠEVIČS Atstādinātais Rēzeknes pilsētas mērs (Kopā Latvijai)
Galvenais mērķis ir vienkārši noņemt no skatuves mani kā politiķi un mūsu partiju.
Pēc Bartaševiča atstādināšanas Rēzeknes koalīcijas deputāti domes sēdes sabotēja. Trīs nenotikušas sēdes ir iemesls pašvaldības deputātus atlaist, bet Saeima atļāva lēmumus Rēzeknē pieņemt domes mazākumam. Slimie koalīcijas deputāti strauji atlaba.
ALEKSANDRS BARTAŠEVIČS Atstādinātais Rēzeknes pilsētas mērs (Kopā Latvijai)
Par kvorumu – mums nekad nebija mērķa panākt domes atlaišanu. Ja jūs papētīsiet situāciju, neviens no mūsu kolēģiem, ne arī es personīgi neteicām, ka mēs gribam panākt domes atlaišanu.
Līdz likumā noteiktajam termiņam 21. februārim Rēzeknes pilsēta nespēja izveidot budžetu bez deficīta. Pēc valdības draudiem domi atlaist, deputāti tomēr sola jau nākamnedēļ šādu budžetu pieņemt.
Ne ministrijas, ne politiķi neuzticas domes vadībai. Izrādījies, ka Rēzeknes pilsētā nav vienotas grāmatvedības. Valsts kontrole atklājusi ap 14 miljoniem neuzskaitītu Rēzeknes saistību, un nevar garantēt, vai tas ir viss.
Finanšu ministrija pagājušajā nedēļā VARAM nosūtīja aicinājumu izvērtēt domes atlaišanu, bet VARAM šo pirmdien vēl svārstījās. Tā prokuratūrai un valsts policijai lūdza izvērtēt deputātu bezdarbību. Dažas stundas vēlāk valdības koalīcija paziņoja, ka Rēzeknes domi atlaidīs.
Atlaišana Bartaševiču un viņa partijas biedrus līdz šim nebiedēja. Viņi bija pārliecināti, ka ārkārtas vēlēšanās atkal uzvarētu. Taču valdības neplāno tādas rīkot. Līdz kārtējām pašvaldību vēlēšanām nākamgad pilsētas vadībā iecels trīs administratorus.
INGA BĒRZIŅA Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre (Jaunā Vienotība)
Rēzeknes valstspilsētas dome šobrīd ir pierādījusi savu nihilistisko attieksmi pret to, ko dara valdība, absolūtu nerēķināšanos ne ar ko. Tā situācija tik tālu ir izveidojusies, šī budžeta nepieņemšana zināmā mērā pielika punktu, kas liecināja par Rēzeknes domes pretvalstisko rīcību, bezdarbību, kas joprojām ved pie pašvaldības zaudējumu radīšanas, par ko mēs runājām arī ar ģenerālprokuroru vakar.
OĻEGS BUROVS Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas priekšsēdētājs (Gods kalpot Rīgai)
Mēs sākam virzīt šo dokumentu tikai gadījumā, ja mums būs pilna pārliecība, ka viņš juridiski būs sagatavots, šeit nav nekāda politika. Varbūt tas ir viens no iemesliem, kāpēc lēmums par Rēzeknes domes atlaišanu netika pieņemts pirms dažiem mēnešiem. Tas visu laiku kaut kur figurē jau pusgadu. Tāpēc ka neviens negrib, lai dome tiktu atlaista uz dažiem mēnešiem un Bartaševiča kungs var pastāvēt malā un komentēt.
Pēc šķelšanās partijā “Saskaņa” Bartaševičs kopā ar domubiedriem pagājušajā gadā izveidoja savu politisko spēku “Kopā Latvijai”. Bijušie partijas biedri Rēzeknes mēru vainoja pretvalstiskā nostājā.
INĀRA GROCE Rēzeknes pilsētas domes deputāte (NA, LZP, JV, LRA un LP saraksts)
Pirmā reize, kad mēs izteicām neuzticību domes priekšsēdētājam, bija saistībā ar padomju varas pieminekļu novākšanu. Rēzekne bija viena no tām pašvaldībām, kas to kavējās darīt. Bija arī ļoti emocionālas domes priekšsēdētāja kā amatpersonas uzrunas par to, cik būtiski ir šie pagātnes rēgi.
Pirms Bartaševiča Rēzekni vadījuši mēri no “Tautas partijas”, Latvijas sociāldemokrātiskās strādnieku partijas. Taču pēdējo 15 gadu laikā tā sauktajām latviskajām partijām iegūt vairākumu domē nav izdevies. Tagad mērs sociālajos tīklos cilvēkus uzrunā gandrīz tikai krieviski. No pilsētas budžeta finansē fakultatīvu krievu valodas apmācību, bet latgaliešu kultūras stiprināšana atstāta novārtā.
AMANDA ANUSĀNE Rēzeknes iedzīvotāja
Tā ka kaut kādas iniciatīvas nāktu no pašvaldības, izņemot centru “Zeimuļs”, kas ir nosaukums, bet tas arī viss. Ir diezgan tāda bezcerīga sajūta, ka kaut kas varētu mainīties, jo nav arī tādas partijas vai līdera, kas varētu uzņemties to līderību un mēģināt tikt galā ar šo situāciju, tās sekām.
AIVARS VILKASTE Austrumlatvijas tehnoloģiju vidusskolas direktors
Ja cilvēks jutīs varas partiju interesi ne tikai tad, kad atbrauc uz kādiem svētkiem, ne tikai, kad vajag parādīties pirms vēlēšanām, bet ikdienā. Ja cilvēks to sajutīs, tad, protams, pieaugs arī atbalsts varas partijām.
VILIS KRIŠTOPANS Saeimas deputāts (Latvija pirmajā vietā)
Piecās Saeimās es esmu ievēlēts no Latgales.
NP: Tikšanās ar vēlētājiem – izsludinātas, zināmas -pasākumu veidā arī notiek?
Protams, ka notiek un, tuvojoties vēlēšanām būs aizvien vairāk. Bet tagad jau tās tikšanās ar vēlētājiem notiek modernāk. Piemēram, tas pats Zoom, man ir bijis ar skolām un būs vēl.
KASPARS MELNIS Klimata un enerģētikas ministrs (ZZS)
Oficiāli tādas tikšanās īsti nē. Vienīgais viena no pirmajām reģionu sanāksmēm bija Rēzeknes novadā, kur es tikos gan ar uzņēmējiem, gan ar novada vadītāju.
Saeimas vēlēšanās to rēzekniešu balsis, kas iepriekš atbalstīja “Saskaņu”, tika partijai “Stabilitātei!”. Šis politiskais spēks nule atklājis savu biroju Rēzeknē. Tas būs Bartaševiča galvenais konkurents par krievvalodīgo balsīm. Abi spēki ir aktīvi “Facebook”, “TikTok” un citos sociālajos tīklos. Partija “Kopā Latvijai” jau izdod avīzi, gada sākumā pirmie numuri nonāca iedzīvotāju pastkastītēs. Tajā atstādinātais mērs stāsta, ka visas pilsētas nedienas saistītas ar finanšu ministra un “Jaunās Vienotības” sazvērestību.
AIVARS VILKASTE Austrumlatvijas tehnoloģiju vidusskolas direktors
Visu laiku tiek runāts, cik slikta ir valsts, ka valsts nedod naudu. Es domāju, ka mums visiem nauda ir jāpelna pašiem, sākotnēji, un pēc tam jāgaida, ka mums iedos kaut ko valsts. Mums ir jāmaksā nodokļi un tad mums ir tiesības gaidīt, ka valsts ir arī kaut ko parādā kādreiz. Bet šī pašvaldības un valsts pretnostatīšana – manuprāt, tas ir īsts apdraudējums drošībai kā tādai, jo nevar būt valsts valstī.
Ir ļoti daudz cilvēku, kuri svārstās, un, kā liecina pēdējās vēlēšanas, bija ļoti daudz cilvēku, kas uz tā, vēlēšanām nemaz neaizgāja.
2021. gada pašvaldību vēlēšanās vēlētāju aktivitāte visā Latvijā bija zema. Bet, ja piemēram – Preiļos – pie urnām gāja 45% balsstiesīgo, tad Rēzeknē tikai 31%.
Tagad, jūtot Bartaševiča varas sadrupšanu, aktīvāk darbojas tā sauktās latviskās partijas.
INĀRA GROCE Rēzeknes pilsētas domes deputāte (NA, LZP, JV, LRA un LP saraksts)
Būs tādi saraksti, kas līdz šim Rēzeknē netika manīti. Tāds pozitīvs solis ir tas, ka ir apvienojušies labējie spēki, ir šis kopējais sešu partiju birojs “Rēzeknei byut” – latgaliešu nosaukums. Tad mēs varam arī tālāk domāt, kādu mēs viņu vēlamies redzēt – atvērtu, demokrātisku, latgaliskāku, latviskāku, kas ciena un ievēro arī citu tautību vērtības.
GUNTIS RASIMS Rēzeknes novada domes deputāts (Konservatīvie)
Gribētos no Rīgas puses tādas pamanāmākas, aktīvākas darbības, jo ilgu laiku notika tāda taustīšanās, skatīšanās, ko mēs te varam vai gribam vispār darīt.
Viena daļa joprojām vēl baidās. It kā mērs nav, bet viņš jo projām sēž savā kabinetā un no ministrijām [par to] nekāda veida aizrādījumu nesaņem. Viņš arī aktīvi apmeklē visas plānošanas sapulces reģionā, arī ar premjeri Siliņu Balvos tikās, pārstāvot Rēzekni.
EDVARDS SMILTĒNS Saeimas deputāts, Apvienotā saraksta līdzpriekšsēdētājs
Es pēdējā pusotra mēneša laikā jau četras reizes esmu bijis Latgalē – tikšanās un nodaļu dibināšana tai skaitā. Mēs ilgu laiku strādājām un veidojām sarunas ar dažādām politiskajām partijām, kuras beidzot vienojās un mēs izveidojām kopīgo biroju. Jau paralēli Eiroparlamenta vēlēšanu plānošanai notiek plānošana pašvaldību vēlēšanām un Latgalei ir īpašs uzsvars.
Rēzeknes pilsētas dome un Rēzeknes novada dome atrodas blakus. Novads un pilsēta mēdz sadarboties, un daži politiķi pat rosina abas pašvaldības apvienot. Novads gan tam nepiekrīt, jo tad pilsēta noēdīs visu pašvaldības budžetu un vēlēšanās dominēs pilsētas politiķi, pārējo novadu nostumjot malā.
MONVĪDS ŠVARCS Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs (Jaunā Vienotība)
Mēs esam savdabīgi Siāmas dvīņi. Viena labklājība vai problēmas stipri ietekmē blakus teritoriju. Šobrīd tiešām ir lielas bažas, ka mēs kļūstam par pietiekami nepievilcīgu vidi. Mēs nejaucamies kaimiņa padarīšanās, bet jā, Rēzeknes novadā uz konsultācijām ir bijuši pilsētas domes opozīcijas deputāti. Tajā pašvaldībā, kur kāds ir uzurpējis augstprātīgu pieeju, ka vienpersoniski – es varbūt pārspīlēju – bet tādā veidā sastādīt budžetu, pieņemt svarīgus lēmumus, nerēķinoties ar apkārtējiem, agri vai vēlu tas noved pie problēmām.
Pēc pēkšņās Rēzeknes deputātu slimošanas VARAM lūdza Veselības inspekcijai situāciju izvērtēt. Tā janvārī sniegusi atzinumu, ka daļa slimības lapu Rēzeknes pilsētas deputātiem bija izsniegtas nepamatoti.