Neskatoties uz to, ka oficiālā motosezona sāksies vien šajās brīvdienās, šogad ceļu satiksmes negadījumos, kuros iesaistīti motocikli, bojā gājuši jau divi motociklu vadītāji un cietušas 36 personas, tādēļ Valsts policija (VP) un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) aicina motobraucējus parūpēties par savu drošību laikus un pirms došanās ceļā, ievērot dažādus drošības pasākumus. Tikpat svarīgas ir arī pirmās palīdzības zināšanas un prasmes to sniegt dzīvībai kritiskos brīžos. Divi nositušies un desmitiem cietuši jau pirms sezonas. Valsts policija nāk klajā ar brīdinājumu!
Valsts policijas reģistrētā statistika liecina, ka šogad no gada sākuma līdz 24. aprīlim ieskaitot ir notikuši 46 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti motociklu vadītāji, šajos negadījumos cietušas 36 personas, bet bojā gājuši divi motocikla vadītāji. Pērn šādā pat laika periodā ir notikuši 36 negadījumi, kuros cietušas 24 personas un bojā gājušas divas. Ņemot vērā šajā gadā notikušos negadījumus, operatīvie dienesti atgādina par dažādiem drošības padomiem, kas jāņem vērā pašiem motobraucējiem, kā arī apkārtējiem satiksmes dalībniekiem.
Drošība pirmajā vietā
Pirms sākt jauno sezonu, motociklu vadītājiem ir īpaši jāpārliecinās par transportlīdzekļa tehnisko stāvokli. Tāpat motobraucējus aicinām atsvaidzināt savas braukšanas prasmes pirms došanās ceļā, kā arī aicinām nepārvērtēt savas spējas spēkrata vadīšanā. Svarīgākais ir izvēlēties ceļa segumam piemērotu braukšanas ātrumu, lai nepieciešamības gadījumā varētu novērst bīstamu situāciju. Nedrīkst aizmirst parūpēties arī par savu drošību, izvēloties motocikla vadīšanai piemērotu un kvalitatīvu apģērbu un ekipējumu, kas ceļu satiksmes negadījuma brīdī var pasargāt no smagāku ievainojumu gūšanas.
Arī pārējiem satiksmes dalībniekiem ir jābūt gataviem, ka satiksmē atgriežas motobraucēji. Jāatceras, ka motocikls, salīdzinot ar automašīnu, ceļu satiksmē pārvietojas ātrāk un līdz ar to ir grūtāk pamanāms citiem satiksmes dalībniekiem. Ņemot vērā, ka sezona ir tikko sākusies un autovadītāji ir pieraduši piedalīties ceļu satiksmē bez moto transporta, atgādinām – autovadītāj, esi īpaši uzmanīgs un rūpīgi pārliecinies par drošību pirms manevru veikšanas!
Traumas – lielākoties smagas
Tā ir skaudrā realitāte, bet siltās sezonas laikā ik dienu NMPD mediķi sniedz palīdzību aptuveni diviem līdz trim motobraucējiem, kas smagas traumas guvuši ceļu satiksmes negadījumos. Lielākoties ievainojumi ir kombinēti, proti, smagi traumētas vienlaicīgi ir pat vairākas ķermeņa daļas – atslēgas kaula, multipli sejas kaulu, galvaskausa pamatnes, vaļēji kāju un roku lūzumi, asinsizplūdums galvā, mugurkaula skriemeļu bojājumi, smagi iekšējo orgānu savainojumi. Cietušajam šāda veida ievainojumi atstāj paliekošas sekas uz viņa turpmāko dzīves kvalitāti. Diemžēl traģiskākajos negadījumos cietušais iet bojā negadījuma vietā.
Pirmās palīdzības sniegšanai ir nozīme
Lai mazinātu iespējamo traumu sekas un glābtu cietušā dzīvību, ir jārīkojas nekavējoties! Pirmās palīdzības sniegšana avārijas vietā var būt izšķiroša cilvēka dzīvībai. Nebaidīties un uzdrīkstēties, vaicāt pēc palīdzības, lai saviem vai kopīgiem spēkiem tiktu glābta dzīvība. Ja cietušais ir bezsamaņā vai ir asiņošana no ķiveres apakšas, saudzējot cietušā kaklu, būtu jānoņem aizsargķivere. Gadījumos, kad cietušais ir pie samaņas, jābūt piesardzīgiem, jo iespējams ir traumēts mugurkauls, tāpēc cietušo ieteicams nekustināt, izņemot, ja viņa dzīvība ir apdraudēta. Ievērojot drošību un piesardzību, ir jārīkojas, nevis jāstāv malā kā novērotājam. Kamēr mediķi ir ceļā uz notikuma vietu, ikviens var veikt cietušā aprūpi un dzīvības glābšanas pasākumus, ja tādi nepieciešami, piemēram, veikt atdzīvināšanas pasākumus vai apturēt asiņošanu.
Operatīvie dienesti aicina motobraucējus, autovadītājus un pārējos satiksmes dalībniekus būt atbildīgiem, piesardzīgiem un atcerēties par savstarpēju cieņu arī uz ceļa. Viena sekunde neuzmanības un pārgalvības var maksāt cilvēka dzīvību!