Jau 30. janvārī no plkst. 11 līdz 13 tirdzniecības centrā “Domina Shopping” norisināsies šī gada pirmais bezmaksas seminārs topošajiem un jaunajiem vecākiem “Gaidību 4dienas”. Tajā īpaša uzmanība tiks veltīta valsts pabalstiem, kas palīdz vecākiem nodrošināties finansiāli gan gaidību laikā, gan pēc mazuļa ienākšanas ģimenē. Kā izmaiņas likumdošanā ietekmēs topošās un jaunās ģimenes
Seminārā piedalīsies četri savas jomas eksperti, tai skaitā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Andrika Stretinska, kura ne tikai sniegs noderīgu informāciju, bet arī atbildēs uz klātesošo jautājumiem.
Būtisks drošības aspekts ģimenēm ir valsts pabalsti, kas pienākas mazuļa gaidīšanas laikā un pēc mazuļa nākšanas pasaulē. Šoreiz seminārā tiks apskatīti seši galvenie pabalsti, kas attiecas uz ģimenēm pirms un pēc bērna piedzimšanas:
- Maternitātes pabalsts – tiek izmaksāts sievietei par grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku.
- Paternitātes pabalsts – šo atbalstu var saņemt jaundzimušā bērna tēvs par 10 darba dienu atvaļinājumu, kas piešķirts sakarā ar bērna piedzimšanu. Atvaļinājums jāizmanto līdz bērna sešu mēnešu vecumam.
- Bērna piedzimšanas pabalsts – vienreizējs atbalsts, ko iegūst, mazulim piedzimstot, un kuru var saņemt viens no vecākiem par katru dzimušo bērnu.
- Bērna kopšanas pabalsts – pieejams vienam no vecākiem neatkarīgi no nodarbinātības statusa un veiktajām sociālajām iemaksām. Vecākam, kurš nav nodarbināts, tiesības uz bērna kopšanas pabalstu ir no bērna piedzimšanas dienas, savukārt, ja vecākiem ir nosakāmas tiesības uz vecāku pabalstu, tad bērna kopšanas pabalstu piešķir vienlaikus ar vecāku pabalstu.
- Vecāku pabalsts – tiek piešķirts vienam no vecākiem, kurš ir darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, ja izpildīti nosacījumi par nepieciešamo kvalifikācijas periodu tiesību noteikšanai uz pabalstu. Vecāki var savstarpēji vienoties un izvēlēties kopējo vecāku pabalsta saņemšanas periodu – 13 vai 19 mēneši. Pabalsta apmērs ir atkarīgs no pieprasītāja vidējās iemaksu algas un no izvēlētā vecāku pabalsta saņemšanas perioda.
- Ģimenes valsts pabalsts – izmaksā par katru ģimenē audzināmo bērnu no viena gada vecuma sasniegšanas dienas līdz 16 gadu vecumam (vai līdz 20 gadu vecumam, ja bērns mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādē un nav precējies),
Seminārā īpaša uzmanība tiks pievērsta tieši vecāku pabalstam, kas joprojām ir viens no sarežģītākajiem pabalstiem gan aprēķinu, gan izmaksas noteikumu ziņā – kurš no vecākiem un kādā formātā pabalstu var saņemt. Bērna kopšanas atvaļinājuma un vecāku pabalsta izmaksas ilgums bieži vien izraisa apjukumu vecāku vidū. Andrika Stretinska skaidro, “bērna kopšanas atvaļinājumu uz pusotru gadu piešķir darba devējs, bet vecāku pabalstu izmaksā valsts un tā saņemšanas ilgumu vecāks var izvēlēties. Vienīgais, kas abus pabalstus saista – ja vecāks izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu, vecāku pabalstu var saņemt pilnā apmērā, taču, turpinot strādāt – 75% apmērā.”
Izmaiņas pabalstu sistēmā 2025. gadā
No 2025. gada 1. janvāra stājās spēkā grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas paredz paaugstināt vecāku pabalsta apmēru strādājošiem vecākiem no līdzšinējiem 50% uz 75%. Tādējādi persona, kura vecāku pabalsta saņemšanas laikā strādā vai gūst ienākumus kā pašnodarbinātā un neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, turpmāk saņems būtiski lielāku atbalstu – 75% apmērā no piešķirtā vecāku pabalsta apmēra.
Pieteikšanās pabalstiem
Maternitātes pabalsta piešķiršanas pamats ir Ministru kabineta noteiktajā kārtībā izsniegta darbnespējas lapa un iesniegums pabalsta piešķiršanai. Tātad pieteikties maternitātes pabalsta piešķiršanai ir iespējams tiklīdz ārsts ir izsniedzis darbnespējas lapu saistībā ar grūtniecību.
Visus pārējos pabalstus piešķir un izmaksā tikai pēc bērna piedzimšanas, tātad pieteikties pārējiem pabalstiem saistībā ar bērna piedzimšanu var tikai pēc bērna piedzimšanas fakta reģistrācijas. Visus pabalstu iesniegumus var iesniegt vienlaikus, neskatoties uz to, ka tiesības uz pabalstu rodas vēlāk, piemēram, ģimenes valsts pabalstu piešķir un sāk maksāt tikai no bērna viena gada vecuma.
Aicinām ikvienu topošo vecāku uz “Gaidību 4dienām” – pasākumu, kas sniedz iespēju iegūt vērtīgu informāciju un nepieciešamo atbalstu šajā burvīgajā dzīves posmā. Šī ilggadējā “Domina Shopping” sociālās atbildības iniciatīva jau 16. sezonu priecē topošos un jaunos vecākus, piedāvājot augsti kvalificētu medicīnas ekspertu un iedvesmojošu lektoru padomus. Pievienojies 30. janvāra “Gaidību 4dienas” semināram un noskaidro visu nepieciešamo par mazuļa aprūpi, pabalstiem, veselīgu grūtniecību, kā arī uzdod savus jautājumus zinošam ārstam!
Kopumā 2025. gadā notiks 11 “Gaidību 4dienu” semināri – 30. janvārī, 27. februārī, 27. martā, 24. aprīlī, 29. maijā, 26. jūnijā, 31. jūlijā, 28. augustā, 25. septembrī, 30. oktobrī un 27. novembrī. Kā ierasts, pasākumu vadīs Gundega Skudriņa. Vairāk informācijas par semināriem meklē šeit.
Kā izmaiņas likumdošanā ietekmēs topošās un jaunās ģimenes
Seko mums arī soctīklos: Facebook, Instagram, X , Threads