Īres dzīvoklis nereti tiek uzskatīts par īslaicīgu pieturas punktu – vietu, kur apmesties “uz laiku”. Taču arī šajā posmā īrniekam ir svarīgi justies mājīgi, ērti un iedvesmojoši. Vēl jo vairāk – komfortabli iekārtota vide ietekmē mūsu pašsajūtu, produktivitāti un pat miega kvalitāti. “Bonava Latvija” interjera dizainere Liene Gotfridsone dalās praktiskos padomos, kā īres dzīvokli pārvērst par estētisku un funkcionālu dzīvesvietu, neieguldot milzu līdzekļus un nepārkāpjot mājokļa īpašnieka nospraustās robežas. Pieci padomi, kā lēti un vienkārši pārvērst īres dzīvokli par mājām
Ieguldiet tajā, ko varēsiet ņemt līdzi
Īres dzīvokļi ir dažādi – pilnībā mēbelēti, daļēji aprīkoti vai tukši, tādējādi ļaujot īrniekiem brīvi izpausties un pielāgot vidi savai gaumei un dzīvesveidam. Interjera dizainere Liene Gotfridsone atgādina – pirms iegādāties jaunas mēbeles, vērts padomāt ne tikai par estētiku, bet arī par praktiskumu. “Izvēloties mēbeles īres dzīvoklim, ieteicams apsvērt, cik viegli tās būs pārvietot, izjaukt un salikt no jauna, lai izmantotu nākamajā mājoklī. Viena no gudrākajām izvēlēm ir daudzfunkcionālas mēbeles ar glabāšanas iespējām – piemēram, gulta ar atvilktnēm, kompakts ēdamgalds, ko iespējams salocīt, vai dīvāns ar veļas kasti,” norāda dizainere.
Dekorācijas bez urbšanas
Teju ikviens īrnieks ir saskāries ar striktu dzīvokļa īpašnieka prasību saglabāt sienas neskartas. Tomēr interjera dizainere Liene Gotfridsone atgādina – arī bez naglām un skrūvēm iespējams mājokli padarīt mājīgu un personisku. “Gleznas un plakātus var vienkārši novietot uz plauktiem vai atbalstīt pret sienu – tas piešķir telpai raksturu, nezaudējot elastību pārmaiņu gadījumā. Lielisku akcentu veidos arī fotorāmīši, svečturi vai mazi interjera priekšmeti – piemēram, skulptūras no ceļojumiem vai pašu veidoti dekori. Tās ir detaļas, kas palīdz radīt māju sajūtu arī īrētā dzīvoklī,” iesaka dizainere.
Telpaugi: vienkāršs veids, kā atdzīvināt īres mājokli
Ja īres dzīvoklis sākotnēji šķiet vēss un bezpersonisks, var rasties sajūta, ka vienīgais risinājums ir kapitālais remonts vai pilnīgi jauns interjers. Taču interjera dizainere Liene Gotfridsone aicina ievilkt dziļu elpu un atcerēties – bieži pietiek ar vienkāršiem risinājumiem, lai mājoklis kļūtu dzīvs un mājīgs. Viens no efektīvākajiem veidiem, kā piešķirt telpai dzīvīgumu, ir zaļie akcenti. Palma puķu podā, vīteņaugs, kas vijas gar sienu, vai neliels telpaugs uz plaukta vai palodzes var būtiski mainīt telpas noskaņu, piešķirot tai siltumu, dzīvīgumu un mājīgumu.
Tekstils – mājīguma atslēga
“Pareizi izvēlēts tekstils – aizkari, paklāji, pledi, spilveni, galdauti – ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā piešķirt interjeram mājīgumu un individualitāti, jo īpaši īres dzīvokļos, kur bieži nav iespējas mainīt visu apdari,” norāda interjera dizainere Liene Gotfridsone. Viņa iesaka priekšroku dot dabīgiem, pieskārienam patīkamiem materiāliem, piemēram, kokvilnai, linam vai vilnai, kā arī izvēlēties mierīgas un siltas krāsas – pasteļtoņus, zemes toņus vai maigi pelēkos. Šādi tekstilizstrādājumi ne tikai iederēsies dažādos interjeros, bet būs arī viegli pielāgojami, ja nāksies mainīt dzīvesvietu. Papildu akcentam dizainere iesaka izmantot rakstainus vai faktūrām bagātus tekstilus.
Apgaismojums – ceļš uz patīkamu un omulīgu vidi
Pareizi izvēlēts apgaismojums var pārvērst pat visvienkāršāko interjeru – no vēsa un sterila līdz omulīgam un aicinošam. “Īres dzīvokļu pamata apgaismojums bieži vien ir ļoti tehnisks, tāpēc aicinu papildināt to ar dažāda veida gaismas avotiem – stāvlampām, galda lampām, virtenēm vai pat nelieliem LED gaismekļiem, kas palīdz dažādot noskaņu,” skaidro dizainere. Silta, dzeltenīga gaisma ir īpaši piemērota vakara stundām, jo veicina mieru un atslābumu. Tāpat neliela lampiņa ar interesantu abažūru uz naktsgaldiņa vai plaukta estētiski papildinās interjeru, neprasot lielus ieguldījumus.