Jau izsenis pastāv uzskats, ka cilvēks, kuram ir grūtības ar acu kontakta uzturēšanu vai viņš pat no tā izvairās, iespējams, melo. Saskaņā ar jaunu Mičiganas universitātes (ASV) veiktu pētījumu, meļi sarunu biedram acīs lūkojas pat biežāk nekā tie, kuri stāsta patiesību. Kā tad īsti noteikt – melo sarunu biedrs vai tomēr nē?
Cilvēki, kuri melo, sarunas laikā krietni biežāk izmanto rokas – žestikulē, lauza pirkstus, pieskaras sejai utt., noskaidrots pētījumā. Kopumā universitātes zinātnieki izstudēja 118 videomateriālus, kuros redzamie cilvēki atbildēja uz dažādiem jautājumiem. Tāpat tika izmantotas liecības no tiem cilvēkiem, kuri notiesāti nevainīgi jeb par noziegumiem, kurus nemaz nebija paveikuši.
Meļi sarunas laikā krietni biežāk žestikulēja, veidoja acu kontaktu un māja ar galvu. Tāpat nepatiesību stāstošie cilvēki biežāk minstinājās vai izmantoja skaņu “ēmm…”, kā arī reti teica “es”, daudz biežāk stāstā izmantojot “viņš” vai “viņa”. 40% meļu aktīvi žestikulēja ar rokām, kamēr starp patiesajiem to darīja tikai katrs ceturtais.
Zinātnieki iegūtos datus apkopoja un nonāca pie vēl viena interesanta secinājuma. Dators spēja noteikt 75% melošanas gadījumu jeb atmaskot 3 no 4 meļiem, kamēr īpaši pieaicinātie cilvēki vien 50% gadījumu atklāja meli, kas gan patiesībā arī nav nemaz tik slikts rādītājs.
Pētnieki cer, ka šie dati noderēs slepenajiem dienestiem vai personāla atlases kompānijām.