Tu dari visu – ieturi veselīgu diētu, nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm, bet svars nemazinās tikpat kā nemaz. Kāpēc tā? BrīvBrīdis.lv ir apkopojis 9 populārākās kļūdas, kas tiek pieļautas, traucējot svara zudumam.
1. Diēta bez fiziska treniņa
Te pieminamas divas lielas problēmas, ar ko nākas saskarties tievējot. Pirmkārt, svara samazināšanas process bez fizsiskām akivitātēm samazina tavu lieko kilogramu skaitu, taču netrenē muskuļus. Rezultātā, tu zaudē svaru un vari uzvilkt kādu izmēru mazākas drēbes, taču muskuļu masa nepalielinās un parādās ļengana, nokarājusies āda, kas ir pirmais nesimpātiskais svara zuduma rādītājs. Otrkārt, zaudējot svaru samazinās vielmaiņas darbības ātrums, kas, savukārt, neveidojot muskuļu masu ir viens no iemesliem, kāpēc liekais svars ātri tiek atgūts. Diēta, kas norit bez papildu fiziskām aktivitātēm, lielākajā daļā gadījumu pēc laika atnes atpakaļ visu (vai pat vēl vairāk) iepriekšējo svaru.
2. Koncentrēšanās uz kilogramiem
Vai esi kādreiz aizdomājusies par to, ka uz svariem redzamie cipari nav tava izskata noteicējs? Svarīgākais ir tas, kā tu izskaties, ja dzīsies pēc konkrēta cipara, tas var nenākt tik viegli, turklāt, emocionāla spriedze un ieciklēšanās uz to, vēl vairāk aizkavēs tīkama rezultāta iegūšanu. Patiesībā nav svarīgi, cik tu sver, bet kā tu izskaties. Piemēram, ja zaudēsi 5 kilogramus tauku, bet tie pienāks klāt muskuļu apjomā – uz svariem tu redzēsi tieši to pašu ciparu, bet spogulī tu izskatīsies daudz labāk un arī drēbes derēs labāk, jo muskuļu masa ir blīvāka, līdz ar to aizņem mazāk vietas nekā tauki.
3. Brokastu neēšana
Tā ir dienas svarīgākā ēdienreize. Vai zini – kāpēc? Kad no rīta pamosties, organisms ir badojies visas šīs stundas, kamēr tu gulēji. Ķermenis ir uzturvielu badā. Ja tu tās neuzņem, organisms sāk ņemt enerģiju no muskuļu masas, kas, kā jau minēts, palēlina vielmaiņu, burtiski iznīcinot ķermeņa spēju sadedzināt kalorijas. Pētījumi pierāda arī to, ka, ja ēdīsi veselīgas brokastis, krietni samazinās iespēja pārēsties visas dienas garumā. Un, kad tu iesāc dienu ar veselīgu maltīti, tev ir vieglāk izvēlēties veselīgu uzturu, piemēram, iepērkoties vai pusdienojot ārpus mājas.
4. Novājēšanas tablešu lietošana
Šīs tabletes ir vēl viens mīts par perfekta auguma iegūšanu. Ir dažādu kategoriju diētas tabletes, bet ļoti maz (vai pat nevienas) ir tādas, kas tik tiešām darbojas. Vienīgā reize, kad iespējams redzēt, cik tabletes padarījušas skaistu augumu, ir reklāmas plakāti. Un vēl – tās ir kaitīgas veselībai, turklāt – var radīt pat gluži pretēju efektu. Visdrošākais veids svara zaudēšanai, ir tievēšana un paļaušanās uz veselo saprātu, nepārspīlējot – neieslīgstot galējībās.
5. Pārāk maz ēdiena
Trīs ēdienreizes dienā – tas ir pats minimums, ko organismam vajadzētu saņemt, lai ķermenis būtu veselīgs un tev būtu enerģija. Brokastis, pusdienas un vakariņas, no kurām vismaz vienai ēdienreizei (vēlams pusdienām) vajadzētu būt siltam, svaigi pagatavotam ēdienam un visas dienas garumā divas veselīgas uzkodas, piemēram, viens ābols un viens apelsīns utt. Liela daļa sieviešu ēd pārāk maz, jo cer, ka tas ir zelta ceļš uz tvirtu augumu. Bieži tiek ietaupīts uz brokastu rēķina, tāpat pusdienās, līdz vakarā apetīte ir tik liela, ka iznāk pārēsties, kā arī izsīkusī enerģija kliegtin kliedz pēc kā kalorijām bagātāka, piemēram, šokolādes vai saldā ēdiena. Tā ir ideālā recepte svara NEnodzīšanai!
6. Pārāk daudz ēdiena
Ja visu laiku esi mājās vai gluži pretēji – vienā skriešanā, tev ir risks sasirgt ar pārēšanās problēmu. Atrašanās mājās netraucē jebkurā mirklī aiziet uz virtuvi, lai kaut ko iebāztu mutē, lai kaut ko ieēstu pat tad, kad patiesībā nejūti izsaluma sajūtu. Ja esi darbos līdz ausīm, nereti tas teju piespiež tevi uz ātrajām uzkodām/pusdienošanas ārpus mājas, jo tev pašai vienkārši nav laika gatavot. Taču pareizi sadalot savu laiku, tas viss ir iespējams. Atceries par trim ēdienreizēm un divām veselīgajām uzkodām, un, ja cīnies ar lieko svaru, ēd tikai paredzētajās ēdienreizēs un tad, kad tiešām jūti izsalkumu, nevis visu laiku uzturies ledusskapja tuvumā. Ēd lēnām, kārtīgi sagremojot ikvienu kumosu – pirmkārt, tas radīs sāta sajūtu, otrkārt – labi sagremotu ēdienu organisms spēj ātrāk, labāk un vieglāk pārstrādāt!
7. Emocionālā ēšana
Pārtika bieži vien kalpo kā mierinājums. Kad esam patīkami satraukti, izjūtam spriedzi, skumstam vai dusmojamies (kā nu kuram), ir tieksme pēc ēdiena, tas šķietami nomierina. Patiesībā, tas ir tikai ieradums, sevis apmāns. Tik pat labi kā emocionālo komfortu šādās situācijās tu vari atrast, piemēram, zīmēšanu vai ūdens dzeršanu, vai jebko citu bet nemeklē risinājumu liekā pārtikas uzņemšanā. Izmēģini!
8. Apņemšanās trūkums
Tu apņemies ieturēt diētu, sportot un uzcītīgi to dari – vienu dienu, divas, nedēļu, varbūt vēl nedaudz, bet varbūt arī nē. Lēnām pazūd motivācija,sākas domas – nekas jau nenotiks, ja vienu reizi nepasportošu, ja vienu gabaliņu kūkas apēdīšu, ja uzlikšu papildporciju.Tas viss sasummējas, un nenoliedzami, tā ir vieglāk. Visbeidzot virsroku ņem slinkums, un pašai sev ir milzum daudz aizbildinājumu un attaisnojumu. Atmet to visu un dari to, ko esi apņēmusies. Esi ar stingru nostāju pret savām vēlmēm un sasniegsi tās!
9. Pārāk maz miega
Ja tu dari visu – sporto, ieturies, nenašķojies, taču tik un tā liekie kilogrami neminās – padomā – vai pietiekami izgulies? Vai guli vismaz astoņas stundas naktī, vai dodies pie miera saprātīgā diennakts stundā, vai neciet no hroniska stresa? Tas viss var radīt teju neiespējamus tavus centienus notievēt. Arī, lai zaudētu liekos kilogramus, tev tomēr ir jāatpūšas.
Vai arī tu ļoti vēlies notievēt, bet tev nekādi tas neizdodas? Iespējams, tev traucē viens, vai pat vairāki no šiem iemesliem. Ir laiks un iespēja to labot! Lai tev veicas!