Šai nedēļā atklājās arvien vairāk detaļu par uzbrukumu Okupācijas muzejam. Tas esot mērķtiecīgi organizēts un par drošību atbildīgie politiķi pieļauj, ka aiz tā stāv krievijas specdienesti, informē TV3 “Nekā personīga”. Aizturētais par Okupācijas muzeja dedzināšanu pārpublicē krieviju slavinošus ierakstus un biedē ar Putina atriebību Latvijai

Raidījumam kļuvis zināms, ka vīrietis, kurš iemeta Molotova kokteili , notikuma vietā atstāja masku un cimdus. Viņa DSN bija izskaitļojams, jo jau iepriekš nonācis policijas redzeslokā. Viņam par pastrādāto esot piesolīta samaksa. Policijai ir zināma arī abu pārējo lietā iesaistīto loma nozieguma pastrādāšanā. Viens no viņiem sociālajos tīklos atklāti atbalsta krieviju karā Ukrainā, slavē Kremļa režīmu un biedē Latviju  ar Putina atriebību.

SOLVITA VĪBA, Okupācijas muzeja direktore 

Tas ir tas logs, pa kuru tas degmaisījums tika iemests. Šeit bija mans krēsls  pie loga.  Un tas viss tika uzmests virsū un eksplodēja šeit. Tāpēc jāņem nost visa grīda un, protams, griesti. Jo tie melnie dūmi..tas ir viss , kas ir palicis.. faktiski sienas..

Uzbrukums Okupācijas muzejam naktī uz 27.februāri bija plānots. Tajā   iesaistītie iepriekš muzeju novērojuši. Un izvēlētais kabinets nebija nejaušība. Pa logu iemestais degmaisījums sprāga uz direktores krēsla, uguns postījumi tālāk par viņas  kabinetu netika.

SOLVITA VĪBA, Okupācijas muzeja direktore 

Galvenais, ka mūsu krājums ir neskarts, mūsu ekspozīcija. Jo ugunsgrēks muzejā.. mēs visi varam saprast, ko tas nozīmē..tas pirmais pārsteigums bija, cik tālu  un kas notiks ar to, kas mums te glabājas..

Aizdomās par uzbrukumu aizturēti trīs Latvijas pilsoņi ar kriminālu pagātni. Viens tiesāts saistībā ar nelegālu narkotiku apriti.

“Nekā personīga” zināms  šajā noziegumā  iesaistīto, apcietināto personu vārdi – tas Valentīns Razmerica no Jelgavas,  Vitālijs Lukjanovičs un Marija Dzene  no Plakanciema Olaines novadā. Lukjanovičs sociālajos tīklos ir aktīvs. Viņa pēdējais ieraksts Facebook profilā izdarīts 28.februārī, divas dienas pirms apcietināšanas. Viņš atklāti atbalsta Putina karu Ukrainā un pārpublicē Krievijas vēstījumus.

15. janvārī Lujkanovičs dalās ar ierakstu, ka krievi šeit 33 gadus ciešot no Latvijas rīcības, ka viņu pacietība ir izsmelta un aicina Kremli sodīt Latviju. Kā iedrošinājums tiek pārraidīts krievijas ārlietu ministrijas viedoklis pēc Latvijas lēmuma nacionalizēt Maskavas namu Rīgā.

 Mēs atkārtojam, Krievijas  atbildes soļi Latvijai būs asi un sāpīgi! 

10.decembrī Lujkanovičs pārpublicē  kādu Svetlanas Askerovas tiktok ievietoto video, ka Latvija ir Putinu izvedusi no pacietības  un ka kāda īpaša krievijas federācijas pavēle Rīgu vedīšot pie prāta.  

 Putins nav pateicis, kā viņš sodīs latviešus par viņu rīcību. 

Tāpat Okupācijas muzeja uzbrukumā iesaistītais Lukjanovičs dalās ar pompozu video, kurā demonstrēta militārā tehnika un izskan draudi visiem krievijas ienaidniekiem, kuri krievus pazemojuši.

Viņš atnāks pie jums mājās, noguris  atsēdīsies krēslā, novietos automātu un paskatīsies jums acīs, viņš odīs pēc pulvera, asinīm, nāves.  

Lukjanovičs dalās arī ar naratīviem, kas ir  nicinoši Latvijai, kas  nostaļģiski slavina  padomju laikus. Vēl decembrī  viņš ievietojis savā profilā  IMHO.club.lv radītu saturu. Šo interneta portālu ar tiesas lēmumu Latvijā slēdza, taču tas turpina darboties facebook  platformā. 

Okupācijas muzeja dedzināšanā iesaistītā  Marija Dzene savā  facebook profilā  norāda, ka nāk no Ilūkstes Latgalē. Viņa,  atšķirībā no Lukjanoviča,  politiska rakstura informāciju nepublicē. Ieraksti pamatā ir  sadzīviska rakstura, daudz savu bilžu. Viens no pēdējiem pārpublicēts sižets par to, ka Latvijā brīdina par sliktas kvalitātes narkotikām.  

Ziņu kanāls, kam viņa regulāri seko ir “Latvijas ziņas” krievu valodā. Elektronisko mediju uzraugi pirms vairāk nekā gada piesprieda 8000 lielu sodu  portālam “Latvijas ziņas” par naida kurināšanu saistībā ar  raidījumu “Lučše znatj” . 

Vai trim par uzbrukumu Okupācijas muzejam aizturētajām personām bijuši līdzzinātāji, policija patlaban izmeklē. Viena no galvenajām versijām, ka nodarījums veikts pamatojoties uz naidu pret Latvijas valsti.Gan  iekšlietu ministrs, gan Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs ir pārliecināts, ka notikušais ir daļa no Krievijas īstenotā hibrīdkara.

RIHARDS KOZLOVSKIS, iekšlietu ministrs (Jaunā Vienotība) 

Šīs personas bija veikušas priekšdarbus. Tas nebija tāds pēkšņs  huligānisks izlēciens. Es domāju arī, ka nav tā, ka tie 3 ir  vienīgie potenciāli vainīgie. Es domāju, ka izmeklēšanas ceļā, kas šobrīd aktīvi notiek, jābūt vēl personām. 

 

AINARS LATKOVSKIS, Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs (Jaunā Vienotība) 

Manuprāt, viņi ir vienkārši savervēti konkrēta nozieguma veikšanai. Un te nav jautājumu.  Pret Latviju hibrīkarš no krievijas puses norisinās jau kādu laiku. 

RIHARDS KOZLOVSKIS, iekšlietu ministrs (Jaunā Vienotība) 

Ja  mēs sakām, ka tā ir daļa no hibrīdkara, tad manā izpratnē šāds simbols, kas tika izvēlēts.. pilnīgi noteikti, ja nebūtu šī savlaicīgā glābšanas dienesta ierašanās ar iespēju tik ātri to lokalizēt, un” Molotova kokteilis ” tas tomēr ir nopietni, tas nav tur sērkociņš, varētu būt bijusi bēdīga situācija. Būtu liels ugunsgrēks, būtu gājusi bojā ekspozīcija, būtu ļoti liela rezonanse un tas mērķis tiktu sasniegts.

ANDIS  KUDORS, Politologs 

Mērķis ir vājināt Latviju caur nervozitāti, caur iebiedēšanu, sabiedrības sašķeļšanu. Šīs divkopienu valsts uzturēšana nevis de jure, bet de facto, dod  Kremlim iespēju vieglāk izplatīt šeit savus vēstījumus. Šī pašpietiekamā krievu valodas vide. 

 Arī politologs Andis Kudors uzskata, ka notikušais visdrīzāk ir mērķtiecīga rīcība un nav jāvērtē kā atsevišķs gadījums. krievijas prezidenta vēlēšanu tuvums tikai varot pastiprināt  šādas provokācijas. 

 

ANDIS  KUDORS, Politologs 

Es domāju, te Latvijā ir viegli krievijas dienestiem strādāt krievvalodīgajā vidē. Daļa Latvijas krievu joprojām nav integrējušies viņi ar sirdi un prātiem ir Maskavā. Tā vide, kas dzīvo krievu pasaulē, pat, ja tas nav nekāds vairākums, tad Ukrainas gadījums rāda, 2014.gads parādīja, ja ir kaut vai tūkstotis, kas atbalsta Kremli, pietiek ar dažiem simtiem, ja vēl daži desmiti, kas ir specdienestu operācijām, tur nevajag lielu skaitu. Ja vēl tur ir naudas faktors, tā uzpirkšana, arī strādā. Krievija slikti strādā ar valstīm, bet labi ar indivīdiem. 

Šī nebija pirmā, taču nopietnākā reize, kad īstenots uzbrukums Okupācijas muzejam. Pērn aprīlī ar gaisa šauteni tika sašauti ēkas fasādes stikli. Draudi saņemti vairākkārt.

SOLVITA VĪBA, Okupācijas muzeja direktore 

Manā kabinetā ir bijuši telefona zvani – Zvana muzejam un izsaka viedokli par mūsu stāstu. Protams,ir bijuši arī tādi teikumi:  “Mēs jūs visus ieliksim vagonos.” Šis uzbrukums liek mums  visiem padomāt, kā to novērst nākotnē.

Muzeja ēku diennakti apsargā privāta apsardzes firma   SIA “PURON”. To cenu aptaujā par  244 843 euro (bez pvn)  uz diviem gadiem izraudzījās VAS  “Valsts nekustamie īpašumi”. Apsargiem ieroču nav, ir steki, roku dzelži, asaru gāzes baloniņi. Muzejs aprīkots ar videonovērošanas sistēmu. 

saruna ar apsardzes “Puron” darbinieku 

NP: Gribēju paprasīt, vai var pie jums ieiet apskatīties, cik daudz kameru  ir un kāds ir izvietojums?

Es nezinu vēl. Pagaidiet.. Es domāju šeit nedrīkst. Jūs  taču to rādīsiet televīzijā!

Ik nakti muzeju apsargā divi firmas darbinieki. “Nekā personīga” sastaptie muzeja apsargi ir divi seniori  un viens no viņiem dežurēja arī naktī, kad notika iebrukums. 

“Valsts nekustamie īpašumi” mums atbildēja, ka  ir pārliecinājušies, ka apsargi incidenta brīdī nav gulējuši, taču pēc skaidrojumu saņemšanas no SIA “PURON”, vērtēs, vai pieprasīt ugunsgrēkā radušos zaudējumus no apsardzes uzņēmuma. 

Muzeja direktore uzskata, ka jāpalielina  pašvaldības policijas patrulēšana ēkas tuvumā, taču jādomā par vēl citiem veidiem, kā aizsargāt muzeja darbiniekus.

Tiesībsargi uzsver, ka pagājušās nedēļas uzbrukuma atklāšanā iesaistītos palīdzēja identificēt pašvaldības policijas rīcībā esošās videonovērošanas kameras. Video novērošanā jāiegulda  visas valsts līmenī, uzskata iekšlietu ministrs.

 

RIHARDS KOZLOVSKIS, iekšlietu ministrs (Jaunā Vienotība) 

Mums ir būtiski investēt tieši iekšējā drošībā. Jāapzinās, ka mēs jau ikdienā esam karā un visai Latvijai vajadzīgs motivēts policists.  Un otrs, protams, jārunā par mākslīgo intelektu, jaunajām tehnoloģijām, kas mums ir kritiski svarīgas, lai mēs spētu jau preventīvi novērst.Jo diemžēl es nevaru izslēgt tādas provokācijas arī turpmāk. 

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs pēc uzbrukuma Okupācijas muzejam sacīja, ka ir tas ir vērtējams kā uzbrukumu Latvijas valstij. Viņš cer, ka   tiesu sistēma reaģēs adekvāti  un tiešām sekos bargi sodi, lai parādītu, ka šādas provokācijas netiks paciestas. 

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X 

Iepriekšējais rakstsUkrainas bēgļu ģimene: Nokļūšana Saldū ir labākais, kas noticis
Nākamais rakstsTavs horoskops veiksmīgai dienai – 11. marts