Agrā pavasarī, kad mostas daba un viss apkārt kļūst tik možs, dzīvespriecīgs un košs, arī paši sajūtam vēlmi atdzimt – atbrīvoties no visa liekā un traucējošā un ienākt gada skaistākajā laikā tīri, brīvi un sakopti – gan fiziski, gan garīgi. Viena no pirmajām lietām, kuru steidzamies atstāt aizejošajā ziemā, ir aukstajā laikā uzkrātais liekais svars. Kā ierasts, pirmkārt, ķeramies klāt ierobežojumu ieviešanai savā ēdienkartē. Lai arī mērķis ir skaidrs un apņemšanās pietiek, praksē bieži vien izrādās, ka uzdevums ik dienu sevi motivēt nemaz tik viegls nav. Kā ar akupunktūras palīdzību uzlabot vielmaiņu un līdz ar to normalizēt svaru pavasarī?

 

 

Kas Senās Ķīnas filozofijā ir teikts par enerģiju?

Ķīnas filozofijā ar pieciem elementiem – koku, uguni, zemi, metālu un ūdeni – apzīmē enerģiju mijiedarbību un transformācijas, kas ietekmē it visu mums apkārt – no cilvēku raksturiem līdz procesiem dabā. Saskaņā ar šo filozofiju ziemas elements ir metāls. Lai arī kustība, enerģija nekad neapstājas pilnīgi, salīdzinājumā ar citiem elementiem metāls tiek uzskatīts par nekustīgo elementu. Metālu agrā pavasarī nomaina ūdens, kas simbolizē attīrīšanos – ūdens ir viens no elementiem, kurā enerģija ir visaktīvākā. Pavasarī arī mūsu organismā sāk izkustēties viss, kas ziemas laikā bija sakrājies. Savukārt akupunktūras uzdevums ir kontrolēt šo enerģijas atjaunošanos, nodrošinot tās harmonisku un organismam labvēlīgu darbību. To panāk, iedarbojoties uz noteiktiem bioloģiski aktīviem punktiem ķermenī, “uzsildot” tos un tādējādi aktivizējot pareizās enerģijas plūsmas. 

 

 

Kāpēc ziemā rodas liekais svars?

  • Ziemā mēs visi uzņemam vismaz pāris papildu kilogramus. Speciāliste mierina, ka tas ir dabisks process, kurš mums ir attīstījies evolūcijas gaitā, lai līdzīgi kā dzīvnieki mēs spētu pārciest auksto ziemu. To, cik daudz liekā svara mēs uzņemam, ietekmē mūsu vielmaiņas ātrums, kurš savukārt ir atkarīgs no daudziem faktoriem, tostarp, individuālā genotipa, vairogdziedzera un hormonu darbības, dzīvesveida u.c.
  • Ziemas laikā organismā vide kļūst skābāka, un tādēļ mēs vairāk esam pakļauti oksidācijas riskam. Cilvēkiem, īpaši mūsu platuma grādos, raksturīgi ziemā ēst vairāk gaļas un mazāk augļu un dārzeņu, kas satur dabīgos antioksidantus un attīra organismu. Tas ir vēl viens praktisks iemesls, kāpēc pavasarī mums ir jāattīrās, kas raksturīgs arī daudzām reliģijām un kultūrām, pavasarī nosakot gavēni.
  • Ķīnas medicīnā valda uzskats, ka ziemā lielākoties uztura dēļ pastāv lielāks tā saucamā flegmas sindroma rašanās risks. To izraisa patoloģiska substrāta – gļotu – uzkrāšanās starpšūnu matriksā – telpā, kur notiek enerģētiskā apmaiņa starp šūnām un to barošanās.
  • Mūsdienās ēdot mēs ne vien mazinām izsalkumu, bet veicam virkni citu funkciju, tai skaitā, sociālu. Mēdzam ēst kompānijas pēc ar draugiem un darījumu partneriem, emocionālu iemeslu dēļ, mazinot stresu, vai aiz garlaicības – arvien biežāk “ēd” mūsu smadzenes nevis kuņģis. Gada tumšākajā un aukstākajā laikā kļūstam gausāki un drūmāki un nereti prieku mēdzam rast kārtējā saldumā, kas atspoguļosies arī mūsu svarā.

 

 

Kā cīņā ar lieko svaru palīdz akupunktūra?

  • Atšķirībā no rietumu medicīnas austrumu domāšanā jebkura problēma tiek risināta, iedarbojoties uz tās cēloni nevis sekām. Akupunktūras uzdevums ir, ar adatu palīdzību stimulējot noteiktus ķermeņa punktus, iedarbināt vajadzīgo enerģiju un veicināt organisma pašregulācijas un pašatveseļošanās spējas. Citiem vārdiem, akupunktūra palīdz organismam izmantot savus iekšējos resursus, tādējādi panākot daudz ilgtspējīgāku efektu. Mēs būsim pārsteigti, pieredzot, cik spēcīgs cīņā ar dažādām kaitēm var būt mūsu organisms, atliek vien iedarbināt pareizo enerģijas plūsmu.  
  • Ikvienas problēmas risināšanā akupunktūrai ir kompleksa pieeja, proti, ar dažādu metožu palīdzību speciālists diagnosticē, kuri orgāni un to sistēmas darbojas vājāk un tām nepieciešama papildu enerģija. Daudz par organisma veselības stāvokli var pastāstīt cilvēka auss, kas ir samazināts ķermeņa modelis ar punktiem, kas ir saistīti ar dažādām orgānu sistēmām. Lai arī punkti, uz kuriem iedarbojas noteiktu kaišu ārstēšanā, pamatā cilvēkiem ir universāli, ikvienam cilvēkam katru reizi ir savs unikālais punktu savienojums, tādēļ katram pacientam tiek noteikta sava, maksimālu efektu sniedzoša programma.
  • Stimulējot pareizos punktus, akupunktūra palīdz organismam “nomierināties” – mazina pārmērīgu ēstgribu, ko izraisa vairāk emocijas nekā patiess izsalkums, palīdz tikt galā ar stresu, kas bieži vien rada vēlmi pēc kārtējā salduma, un aktivizē enerģētisko vielmaiņu.
Iepriekšējais rakstsBērnam alerģija no pārtikas produktiem. Ko iesākt?
Nākamais rakstsNEDĒĻAS PLĀNS: labvēlīgās dienas tavam skaistumam un labsajūtai 18. – 24. aprīlis