fly-me-away

Sadarbībā ar ceļotājiem draudzīgo tūroperatoru FlyMeAway sniedzam tev virtuālu iespēju aplūkot dažādas skaistas pasaules vietas. Izvēlies sev tīkamāko un dodies ceļā arī realitātē! Šoreiz aplūkojam Maltu!

 

Malta ir maza salu valsts Dienvideiropā, kas krietni vien mazāka par Latviju. Tā ir viena no mazākajām valstīm Eiropā. Atrodoties Vidusjūras centrālajā daļā uz arhipelāga, ko veido piecas salas, Malta ir lielākā no trim apdzīvotajām. Uz šo skaisto vietu jo īpaši vērts doties tiem, kuri mīl sauli, jo Malta ir viena no retajām vietām Eiropā, kas visu gadu ir zaļa, turklāt klimats ir silts un saulīte krietni lutina. Arī novembra brīvdienās tu vari doties izbaudīt siltumu un saulīti, kas Latvijā vairs nebūs iespējams. Maltā arī šajā mēnesī vidējā gaisa temperatūra ir ap 18 °C. Izbaudi šīs valsts piedāvāto eksotiku, siltumu un kopā ar tūroperatoru FlyMeAway dodies ceļā jau agrā 17. novembra rītā. Ļaujies un lieliski pavadi četras rudens dienas!

 

Neliels tests! Pirms uzzini ko vairāk par Maltu, pārbaudi, vai zini pareizo atbildi uz šo jautājumu!

 

jautajums-malta

 

3-malta 2-malta 1-malta

 

 

 

 

 

 

Pareizo atbildi varēsi atrast uzspiežot uz sevis izvēlētās atbildes vai arī vienkārši sameklējot to ŠEIT

 

Ja tu dosies ceļā kopā ar FlyMeAway, tev nenāksies vilties, jo tūroperators sagatavojis arī vienreizēju ekskursiju programmu, kas nozīmē – gida pavadībā redzēsi visus ievērojamākos objektus un uzzināsi par tiem ko vairāk. Aplūko ekskursiju piedāvājumus jau tūlīt!

 

Valleta

1-valleta

Skaista pilsēta ar leģendāru vēsturi. Maltas galvaspilsēta lepni slejas uz vienas no Eiropas skaistākajām ostām, lielu un spēcīgu cietokšņu ieskauta. Pilsētas vēsture ir saistīta ar bruņinieku – Jeruzalemes Svēto Jāni, kurš 11. gadsimtā ierīkoja un nodrošināja patvērumu svētceļniekiem, uzņemoties militāru lomu, lai aizstāvētu kristietību. 1530. gadā Spānijas karalis Čārlzs V atdeva Maltu bruņiniekiem. Kad tā kļuva par jaunu militāro cietoksni Svētā Jāņa nodibinātā ordeņa pakļautībā, bruņinieki sāka rīkoties, lai izveidotu valsts galvaspilsētu līdzīgi kā tas ir citās valstīs. Iespaidīgā baroka arhitektūra atspoguļo bruņiniekus kā aristokrātus no dižciltīgām ģimenēm Anglijā, Francijā, Spānijā un citās Eiropas valstīs. Valleta tiek saukta par pilsētu, ko uzbūvēja kungi kungiem.  Mūsdienās pilsēta ir pilna dzīvības un lielisks tūrisma galamērķis ar brīnumskaistiem kultūras objektiem un vēstures liecībām.

 

 

Svētā Jāņa katedrāle

2-katedrale-kopa

Līdzi ar vēstures liecībām noteikti ir vērts aplūkot Svētā Jāņa katedrāli, kas ir lieliska liecība Maltas bruņinieku nozīmībai un bagātībai. Bruņinieku uzdevums bija aizsargāt Eiropu un katoļu ticību no Osmaņu turku uzbrukumiem, un šī katedrāle tika uzcelta kā viņu panākumu simbols. No ārpuses redzamā vienkāršā fasāde ir pilnīgs pretstats tās krāšņajam interjeram, kas vairāk atgādina dārgumu lādīti, ne baznīcu. Ievērojamas ir tās apzeltītās sienas. Dizains iemieso ekstravagantu 17 gadsimta baroka stilu. Pēc mirdzošās telpas apskates, noteikti uzmanība jāpievērš arī krāšņajiem griestu gleznojumiem. Visslavenākais Maltas gleznotājs Mattia Preti radījis brīnišķīgas ainas, kas attēlo Svētā Jāņa Kristītāja dzīvi. Visu katedrāles grīdu veido aptuveni 400 marmora kapakmeņu mozaīka ar latīņu epifātijām uz tām, kas atgādina par Svētā Jāņa karavīriem. Ievērības cienīgas ir tās dažādās kapelas, kam katrai ir citāda nozīme, citāds vēstījums. Katedrālē ik uz soļa varēsi ieraudzīt ko jaunu, nebijušu un pārsteidzošu – pat retus manuskriptus, izsmalcinātus flāmu gobelēnus un dažādas izsmalcinātas, dārgas relikvijas.

Pēc katedrāles apmeklējuma dodies pastaigā pa Republikas ielu, lai aplūkotu Pils laukumu un teritoriju ap to. Uz šīs ielas ir daudz dažādu veikalu, kafejnīcu un restorānu. Lieliska vieta, kur apstāties ir slavenā “Caffe Cordina” – eleganta kafejnīca, kas atvērta 1837. gadā. Tālākais ceļš tevi aizvedīs uz Lielmestra pili, kas arī ir viens no iespaidīgākajiem pieturas punktiem Valletā.

 

 

Lielmestra pils

3-pils

Tā atrodas pilsētas centrā līdzās pils laukumam, kur nereti notiek dažādi pasākumi. Lielmestrs Fra Pietro del Monte 16. gadsimtā lika uzbūvēt šo pili kā Maltas bruņinieku rezidenci. Turpmākajos gadsimtos tā aizvien tikusi paplašināta un uzlabota. Daļa pils mūsdienās tiek izmantota kā parlamenta mītnes vieta un Maltas prezidenta birojs. Pārējā pils ir atvērta apmeklētājiem – tur ierīkots muzejs. Tūristi pilī var iekļūt caur tās iespaidīgo pagalmu. Tālāk ceļš ved uz augšstāvu, kur pa grandiozi grezniem gaiteņiem varēsi doties uz priekšu, aplūkojot 18. gadsimta baroka griestu gleznojumus, kas neatstās vienaldzīgu nevienu no apmeklētājiem. Turpat iespējams aplūkot arī dažādas pieņemšanas zāles, kas dekorētas ar zeltītām līstēm un dažādiem mākslas darbiem. Rūpīgi izstrādātas Matteo Perez d’Aleccio freskas, kas attēlo dažādus svarīgus notikumus, tostarp kaujas ainas, kur attēloti bruņinieki, kuri cīnās pret Osmaņu turkiem. Pieņemšanas zālēs būs redzami arī paša lielmestru, kuri palīdzēja bruņiniekiem izcīnīt uzvaras, portreti. Vienā no portretiem redzams arī Lielmestrs Jean de Vallette, kurš ir arī Valletas pilsētas dibinātājs. Noteikti nepalaid garām arī Sarkanās zāles apskati, jo tā ir ievērojama ar to, ka reiz tieši tajā bruņinieki tikās ar vēstnieku, lai noturētu svarīgas diplomātiskas sanāksmes. Ievērojami ir arī pilī aplūkojami gobelēni, kas attēlo jauno pasauli un dažādas ainas no Dienvidamerikas džungļiem, ieskaitot eksotiskos dzīvniekus un augus.

4-armoryViena no aizraujošākajām daļām pilī ir tās ieroču glabātuve. Plašajā kolekcijā izrādītas bruņinieku bruņas un ieroči – zobeni, loki, šaujamieroči un arī lielgabali, kas tika izmantoti no 15. – 18. gadsimtam. Te arī savām acīm redzēsi, ka Maltas bruņinieki nebija parasti karavīri, bet patiesi aristokrātiski un aprīkoti ar vislabākajām bruņām un ieročiem, kādus vien par naudu bija iespējams iegādāties. Daži eksponāti ir paredzēti arī aptaustīšanai, tāpēc varēsi sajust pat, piemēram, ķiveres īsto svaru.

 

 

Barrakas dārzi

5-darzs

Neatkārtojami, jo tie burtiski apņem daļu pilsētas veco nocietinājumu, kas atrodas Valletas augstākajā punktā. Dārzam ir divi līmeņi, augstākajā daļā mierīgajos un ēnainajos dārzos varēsi pastaigāties, aplūkojot dažādas strūklakas, puķu dobes un skaistās arku rindas, caur kurām varēsi ļauties skaistiem skatiem uz Lielo ostu un ne tikai Valletu, bet arī citām pilsētām. Turpat būs iespējams aplūkot arī dažādas ievērojamu personību bronzas statujas, tostarp arī Vinstona Čērčila tēls. Zemākā dārza līmenī ir izveidota promenāde, kur izvietoti vecie militārie lielgabali. Šī vieta ir ļoti iecienīta dažādiem svinīgiem pasākumiem, tā ir populāra vieta laulībām. Interesanti, ka arī Svētās Barbaras bastiona pakājē ir lifts, ar ko varēsi doties aptuveni 60 metrus augšup, lai ļautos Barrakas dārza valdzinājumam.

 

 

Mdina

6-mdina

Pilnīga senlaicīga nocietinājuma ieskauta pilsēta, kurā varēsi justies tā, it kā būtu nokļuvis gadsimtiem senā pagātnē. Gleznainā viduslaiku pilsēta tevi apburs ar savu īpašo burvību un šarmu, kas aizrauj ar šauro ieliņu labirintiem un vecajām smilšakmens ēkām, kas saules gaismā iegūst rožainu nokrāsu. Klusās ieliņas un ēnainie, mierīgie pagalmi un skaistas pilis, kas slēpjas aiz lielām koka durvīm. Šī UNESCO pasaules mantojuma pilsēta ir ļoti populārs tūristu galamērķis, kur iespējams ļauties skaistumam, šarmam un klusumam.

 

Mdinas cietoksnis: senās sienas  un vārti

7-mdinas-varti

Kā jau tipiskā nocietinājuma pilsētā, Mdinā milzīgās senās sienas sniedz tai patiesu šarmu. Pilsētas nocietinājumi ir datējami ar viduslaiku periodu, kad pilsētā valdīja arābi un normandieši. Visievērojamākā arābu ietekme ir redzama tieši šauro labirintveida ieliņu plānojumā. Senie ielu līkloči un gājēju aleju atmosfēra ir raksturīga islām pilsētvides Magribas dizainam (Marokā, Alžīrijā un Tunisijā) viduslaikos. Par pilsētas eleganci varētu saukt Galvenos vārtus, kas tika uzcelti 1724. gadā krāšņā baroka stilā. Tas ir lielisks piemērs baroka dizainam. Uz vārtu apdares stalti slejas ģerbonis un tos lepni sargā divu lauvu statujas. Tiklīdz tu dodies iekšā pa šiem vārtiem, uzreiz sajūti vecpilsētas atmosfēru un eleganci. Graciozie laukumi, aristokrātiskās ēkas un grezna baroka baznīca. Te iebraukt ļauts vien iedzīvotāju automašīnām un pat ceļazīmes izvietotas uz porcelāna plāksnēm. No senajiem bastioniem, tostarp Svētā Jāņa un Senmartēna bastioniem paveras lielisks skats uz pilsētu.

 

 

Svētā Pāvila katakombas

8-katakombas

Tas ir romiešu ēras kapsētu komplekss, kas tika aktīvi lietots un uzturēts līdz 4. gadsimtam. Tās atrodas vecās romiešu pilsētas MeLites (mūsdienu Mdina) nomalē. Tā kā seno romiešu likumos bija aizliegts apbedīt cilvēkus pilsētas teritorijā, Svētā Pāvila katakombas kļuva par vienu no svarīgākajām kristiešu apbedījumu vietām. Mūsdienās tās ir kā lielākais un senākais pierādījums par kristietību Maltā. Komplekss ietver savstarpēji savienotas ejas, un kapenes aptver vairāk nekā 2000 kvadrātmetru.

 

 

Svētā Antona botāniskais dārzs

9-botaniskais-

Dārzi atrodas pie Svētā Antona pils, kas ir oficiālā Maltas prezidenta vasaras rezidence. Tā kā pils arhitektūra nav īpaši ievērojama, galvenā uzmanība tiek pievērsta Svētā Antona dārzs. Tur izvietoti dažādi pastaigu celiņi, skulptūras, dekoratīvie dīķi, kuros mitinās pīļu un gulbju ģimenes. Protams, būs iespējams aplūkot dažādus augus, kokus, krūmus un ziedus. Daži no tiem ir pat vairākus gadsimtus seni.  Dārzs atvērsts plašākai sabiedrībai kopš 1882. gada. Te noteikti varēsi veltīt laiku nesteidzīgai pastaigai un dabas dzīvības aplūkošanai.

 

 

Starp citu, aizraujošiem iespaidiem vari ļauties arī Portugālē! Dodamies uz Portu!

 

 

Otra lielākā sala – Gozo

10-gozo

Tā ir kā miera patvērums no ikdienas steigas un darba pārpilnības. Tās šarms uzreiz būs pamanāms – sala ir zaļāka nekā Malta, tajā ir vairāk lauku un dzīves ritmu tur diktē sezonas lauksaimniecība un zvejniecība. Sala nav liela, tikai aptuveni 14 kilometrus gara un septiņus plata. Turklāt, tā ir arī ar leģendām apvīta, jo tiek uzskatīts, ka tieši Gozo sala ir slavenās Homēra “Odisejas” nimfas Kalipso mājvieta. Gozo var lepoties ar nelīdzenu un ļoti skaistu dabas ainavu, iespaidīgu krasta līniju un vienu no Vidusjūras lieliskākajām niršanas vietām. Uz salas ir aplūkojamas daudz un dažādas vēsturiskas vietas, forti, kā arī ievērības cienīgais arhipelāgā vislabāk saglabājušies aizvēsturiskie megalītiskie Džgantijas tempļi – vienas no pasaulē vecākajām brīvi stāvošajām ēkām.

 

 

Džgantijas megalītiskie tempļi

11-templi

Megalītu tempļu komplekss, kas saglabājies no Neolīta, jeb vēlā akmens laikmeta. Interesanti, ka šie tempļi ir vecāki par Ēģiptes piramīdām. Tiem ir vairāk nekā 5500 gadu un, protams, ierindoti UNESCO pasaules mantojuma sarakstā. Iespējams, tempļi tika izmantoti dažādiem auglības rituāliem un arheologi uzskata, ka daudzās statujas un skulptūras, kas šajā vietā atrastas ir saistītas ar to. Vietējā leģenda vēsta, ka milzu sieviete, kura ēda tikai pupiņas un medu, ieņēma bērnu no vietējā iedzīvotāja. Vēlāk, ar bērnu uz rokām, viņa uzbūvēja šos tempļus, lai tie tiktu izmantoti lūgšanām. Tempļi būvēti pret dienvidaustrumiem. Dienvidu templis (kas ir vecākais, bet vislabāk saglabājies) palielinās līdz pat sešu metru augstumam. Pie ieejas ir liels akmens bloks ar padziļinājumu, kas radījis hipotēzi, ka tur bijis attīrīšanās rituāls pirms ieiešanas templī. Tur atrodami dažādi altāri un dzīvnieku kaulu atrašana tiem līdzās liecina, ka tur tika izmantoti dzīvnieku upuri.

 

 

The world famous Azure Window in Gozo island - Mediterranean nature wonder in the beautiful Malta - Unrecognizable touristic scuba divers

Ja reiz esi devies uz Gozo, aplūko šo īpašo ģeogrāfisko fenomenu – augsto akmens logu un dziļo, zilo caurumu. Logs ir stiprs un ciets dabisks kaļķakmens veidojums. Zem tā netālu ir vēl viens brīnums – tur ir ūdenī iebrukusi kaļķakmens ala, kas veido pēkšņu un dziļu caurumu. Tas ir iecienīts ūdenslīdēju vidū, jo teju 80 metru garajā tunelī iespējams aplūkot krāšņo jūras dzīvi, tostarp astoņkājus, uguns tārpus un jūras zirdziņus.

 

 

Viktorijas citadele

13-viktorijas-citadele

Šī teritorija ir apdzīvota kopš bronzas laikmeta. Viduslaiku pils un agrīno mūsdienu šaujampulvera cietokšņa kombinācija ziemeļu puses sienā saglabā lielākoties viduslaiku liecības, savukārt dienvidu sienā redzamas 17. gadsimta rekonstrukcijas. Citadele redzama teju no visas salas, jo atrodas augstāk par visu pārējo salas daļu.  

 

Ļaujies vēl vienam vizuālam baudījumam:

Lai gan maza, toties patiesi aizraujoša un krāšņa ir Malta. Un, protams, vienā rakstā visu ne tuvu nav iespējams atklāt, tāpēc apdomā iespēju doties turp un aplūkot visu pats ar savām acīm! Lūk, kādu piedāvājumu tev sagatavojis tūroperators FlyMeAway!

Vēlies doties šajā lieliskajā braucienā? Aplūko cenas un iegādājies biļetes ŠEIT

Iepriekšējais raksts7 ieteikumi veiksmīgai profesijas izvēlei
Nākamais rakstsNEDĒĻAS PLĀNS: labvēlīgās dienas tavam skaistumam un labsajūtai 29. augusts – 4. septembris