Šodien ar dziļām skumjām Apvienotajā Karalistē un daudzviet citur pasaulē piemin Velsas princeses nāves gadadienu…

KAS TU BIJI, PRINCESE DIĀNA? 

Velsas princese Diāna (dzim. Diāna Frensisa Spensere (Diana Frances Spencer) pasaulē nāca 1961. gada 1. jūlijā britu muižnieku ģimenē, kuriem bija karaliskās saknes.

Viņa bija Altropas vikonta Džona Spensera un barona meitas Frensisas Rošas ceturtais bērns.

Diānai ir brālis – Čārlzs Spensers (53), kā arī divas māsas – lēdija Sāra Makkorkuodāle (60) un baronese Felousa (62).

Bija Velsas prinča Čārlza pirmā sieva, modes ikona un viena no visvairāk fotografētajām sievietēm pasaulē.

1981. gada 29. jūlijā salaulājās ar Velsas princi Čārlzu un kopš šī brīža bija pazīstama kā Velsas princese.

Pāra laulībā dzimuši divi dēli. 1982. gada 21. jūnijā pasaulē nāca pirmdzimtais Velsas princis, Kembridžas hercogs Viljams (Viljams Artūrs Filips Luiss). 1984. gada 15. septembrī Diāna dāvāja dzīvību princim Harijam (Henrijam Čārlzam Albertam Deividam).

1966. gada 28. augustā Čārlza un Diānas laulība tika oficiāli šķirta.

 

Princeses Diānas sulainis izpaudis viņas sirdi plosošos pēdējos vārdus

 

Diāna 1997. gada 31. augustā gāja bojā autokatastrofā Parīzes tunelī ar savu draugu Dodi al Fajedu un šoferi Anrī Polu. Tas notika laikā, kad viņiem pakaļ dzinās reportieri. Velsas princesei bija 36 gadi.

Apvienotajā Karalistē un visā pasaulē iemīļotās princeses bēres 1997. gada septembrī pa TV visā pasaulē vēroja 2,5 miljardu cilvēku.

 

17 gadus pēc princeses Diānas nāves atklājas šokējošs fakts

 

 

17 FAKTI PAR VELSAS PRINCESI DIĀNU

MĀJMĀCĪBA

Meitene līdz 9 gadu vecumam skolojās mājās. Tajā laikā bija pieņemts, ka augstāko aprindu bērnus šādi apmāca īpaši pasniedzēji.  Pēc vecāku laulības šķiršanas Diāna apmeklēja Ridlsvortas skolu Norfolkā, kur dzīvoja viņas ģimene. 12 gadu vecumā  tika nosūtīta uz West Heath skolu, kas bija ekskluzīva internātskola.

SEKMES

Viņas mācību sasniegumi nebija spīdoši. Pēc tam, kad Diāna izkrita divos eksāmenos, viņai 16 gadu vecumā nācās internātskolu pamest. Tēvs pieteica meitu Zviedrijas mācību iestādē, taču pēc laika viņa atgriezās mājās.

BĒRNUDĀRZA AUDZINĀTĀJA

Pēc tam, kad Diāna pameta arī skolu Zviedrijā, jaunā sieviete uz pusslodzi strādāja par apkopēju un aukli, līdz atrada darbu Jaunajā angļu bērnudārzā, kur pildīja audzinātājas pienākumus.

SAPŅU PROFESIJA

Bērnībā nākamā Apvienotās Karalistes mīlule apmeklēja baleta studijas, taču kļuva parāk gara, lai tās sekmīgi turpinātu. Taču viņas lielā mīlestība pret klasisko deju ļāva kļūt par Anglijas nacionālā baleta patronesi. Šos pienākumus viņa godam pildīja līdz pat savai nāvei. 

VECMĀMIŅA – GALMA DĀMA

Lēdija Ruta Fermoja kalpoja Karaliskajai ģimenei gandrīz 40 savas dzīves gadus. Viņa bija tuva karalienes Elizabetes, Karalienes – mātes draudzene. Daudzi uzskata, ka tieši šī brīža Apvienotās Karalistes Elizabetes II māte un Diānas vecmamma veicināja abu mazbērnu laulības. Tomēr abas to noliedza. Turklāt Diānai nebija tuvas attiecības ar lēdiju Fermoru, kura nomira 1993. gadā.

MĀSA BIJA PIRMĀ

Vai zināji, ka vispirms ar princi Čārlzu satikās Diānas māsa – lēdija Sāra Spensere [tagad Makkorkuodāle – red.piez.]? Diāna ar topošo vīru pirmo reizi tikās ģimenes kopā sanākšanā, kad nākamajai Velsas princesei bija vien sešpadsmit gadi.

SADERINĀŠANĀS UN KĀZAS

Diānai bija deviņpadsmit gadi, kad Velsas princis Čārlzs lūdza viņas roku. Abi salaulājās, kad viņai bija 20. Čārlzs bija 12 gadus vecāks un tolaik izjuta milzīgu spiedienu no tuviniekiem, ka ir brīdis atrast līgavu. Ko viņš arī izdarīja.

ROTA NO KATALOGA

Lai gan parasti karaliskie saderināšanās gredzeni tiek radīti pēc īpaša pasūtījuma, Diāna savējo izvēlējās no Garrard juvelierizstrādājumu kolekcijas kataloga. Balto zelta gredzenu, kas sastāv no 14 solitāriem dimantiem – izkārtotiem ap 12 karātu safīru, Diānas vecākais dēls princis Viljams pasniedza savai izredzētajai Keitai Midltonei. Viņš neuzsvēra to, cik tas ir skaists un dārgs veidojums, bet gan to, ka viņš zina, ka tādējādi tiek dota mātes svētība.

ĪPAŠĀ KĀZU KLEITA

Smagā, gandrīz 8 metru garā zīda kāzu kleitas šlepe ir garākā britu karaļnama vēsturē. Tērps bija rotāts ar kristāliņiem, izšuvumiem un 10 000 pērlēm. Diānai  pirms kāzām bija vairākas praktiskās nodarbības, lai iemācītos kustēties tajā.

NĒ! KARALISKAJĀM TRADĪCIJĀM

Diāna nolēma atteikties no britu karaļnama tradicionālā kāzu zvēresta, nepasakot, ka paklausīs, pakļausies princim Čārlzam. Pēc trīsdesmit gadiem Viljams un Keita sekoja viņas piemēram.  Kā zināms, Keita Midltone arī ir zināma kā karalisko paražu lauzēja

IECIENĪTĀKAIS DESERTS

Velsas princese vislabprātāk mielojās ar maizes un sviesta pudiņu. Diānas ilggadējais personīgais šefpavārs Darens Makgreidijs atklājis, ka viņa bieži ienākusi virtuvē, kad viņš gatavojis maltītes un mielojusies ar rozīnēm, kas bija paredzētas deserta dekorēšanai.

DĒLUS VEDA KARAĻNAMAM NETIPISKOS IZBRAUCIENOS, IZKLAIDĒS

Velsas princese vēlējās, lai Viljams un Harijs redza dažādu pasauli, plašu tajā notiekošo spektru. Tāpēc kopā devās kā uz Disneja izklaides parku un ātrās ēdināšanas restorānu McDonald’s, tā AIDS klīnikām un bezpajumtnieku patversmēm.

Princese Diāna:Viljams un Harijs turpina mātes aizkustinošo darbu.FOTO

PRINCESE ROZĀ

Diānas mīļākā krāsa bija tieši rozā, tāpēc viņa bieži bija redzama tērpusies dažādos šī toņa nokrāsas tērpos.

BRĀĻAMEITA =  DIĀNA

Daudzi uzskata, ka Velsas princeses jaunākā brāļa, grāfa Čārlza Spensera meita lēdija Kitija (26) ir pārsteidzoši līdzīga savai tantei.

MĪLOŠA KRUSTMĀTE

Viņas krustmeitai Domenikai Lavsonei šobrīd ir 25 gadi. Viņa ir meitene ar dauna sindromu, kuru bezgala mīlēja princese Diāna. Viņa un meitenes mamma bija draudzenes kopš 1992. gada līdz pat Diānas traģiskajai bojāejai.  

LABDARĪBA

Tautā un visā pasaulē mīlētā princese izsolīja 79 savas kleitas, iegūstot 5,56 miljonus $ (gandrīz 4,9 miljonus EUR) labdarības organizācijām AIDS un krūts vēža slimnieku aprūpei. Zināms, ka šādu ideju viņai pasviedis vecākais dēls princis Viljams. Izsole slavenajā Christie’s izsoļu namā Ņujorkā, Amerikas Savienotajās Valstīs notika vien divus mēnešus pirms Diānas nāves.

KAPAVIETA

Diāna atdusas uz salas, Altropa parkā, kas ir turpat, pie viņas ģimenes dzimtajām mājām. Tā ir pazīstama kā Ovālā sala, kas jau kopš 16. gadsimta ietilpst Spenseru ģimenes īpašumā. Uz tās atrodas mazs un vienkāršs piemiņas templis, uz kā ir divas marmora plāksnes ar uzrakstiem un pa vidu atrodas Diānas profila atveidojums. Viņas ģimene vēlējās, lai meita tiktu apbedīta tieši uz šīs salas, jo apkārt, ūdenī, regulāri peld melnie gulbji, zied ūdensrozes, kas simbolizē to, ka baltas rozes bija Diānas mīļākie ziedi, turklāt, tur aug kopā ar Viljamu un Hariju stādītie koki.

 

Viņu nekad neaizmirsīs…

 

Sabiedrība

Šausmīgi notikumi Ventspilī risinājušies kādās dzimšanas dienas svinībās

  Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Ventspils iecirkņa amatpersonas aizvadītās nedēļas nogalē uzsāka kriminālprocesu par slepkavību...

Nebijis notikums šova “Lauku Sēta” vēsturē

  Piektdien, 24. septembrī, kanālā TV6 plkst. 21.00 realitātes šova “Lauku Sēta” dalībniekus sagaida mākslinieciski darbi,...

Ieskaties! Rudens modes tendences 2021 – grimā, frizūrās, apģērbos, apavos un aksesuāros

Rudens ir īstais laiks, kad varam atļauties gan košākas krāsas tērpā un grimā, gan iekļaut...

Ceturtdien vēl 710 Covid-19 gadījumi un 6 mirušie, tostarp divdesmitgadnieks

  Piektdien saņemtas ziņas, ka aizvadītajā diennaktī atklāti 710 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, bet miruši 6...

Infektologam Dumpim skumjas ziņas par turpmākajos mēnešos gaidāmo – VIDEO

  Cīņā pret Covid-19 patlaban svarīgākā ir primārā vakcinācijas kursa saņemšana un kontaktu samazināšana, LTV "Rīta...

Parādās jauna informācija par smago avāriju uz Ventspils šosejas – VIDEO

  Jau vēstīts, ka ceturtdienas rītā nu jau kārtējā smagā avārija notika uz Rīgas - Ventspils...

Horoskopi un Testi

pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 25. septembris

  Aizkaitināmība un dusmas var uzrasties dienas pirmajā pusē. Netērē pārmērīgi daudz enerģijas jebkurai darbībai. Sporto,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. septembris

Izvairies no jebkādas vulgaritātes vai rupjības. Nesteidzies iegūt jaunas paziņas vai draugus, tāpat neesi pārāk...

Atklātas horoskopa zīmes, kuras 2022. gadā būs VISNEVEIKSMĪGĀKĀS

Iepriekš informējām par tām horoskopa zīmēm, kuras 2022. gadā solās būt visveiksmīgākās. Nu pienākusi kārta...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. septembris

Pirmā dienas puse tev ir jāizmanto pēc iespējas aktīvāk. Uzņemies iniciatīvu un izmanto savu pašpārliecinātību....

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. septembris

  Šī solās būt diezgan labvēlīga diena. Pieaugs optimisms un paaugstināsies entuziasms. Var rasties daži izdevīgi...

“Arī sienas runā” jeb ko tava mājokļa krāsas stāsta par tevi

Straujiem soļiem tuvojas rudens – viens no košākajiem gadalaikiem, kas īpaši izceļas ar spilgtu krāsu...

Mājai un Dārzam

Sliktas ziņas par laiku tuvākajās dienās; no svētdienas viss mainīsies

  Tuvākajās dienās virs Latvijas teritorijas laika apstākļus turpinās noteikt ciklonu darbība - laiks būs mākoņains...

Sinoptiķi nopietni brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku ceturtdien un naktī uz piektdienu. 23.09.2021....

Sinoptiķim Bricim neiepriecinoša prognoze tuvākajām dienām, bet ir arī laba ziņa

Uz siltāku laiku cerības nedēļas nogalē, intervijā LTV "Rīta Panorāmai" pirmdien sacīja LTV laika ziņu...