“Es nezinu, kurš man ziedoja asinis. Tikai zinu, ka bez šiem cilvēkiem mana dzīve būtu pilnīgi citāda vai nebūtu vispār,” pateicībā saka Maija, kura pēc otrā bērna nākšanas pasaulē piedzīvoja pēcdzemdību asiņošanu, zaudējot gandrīz divus litrus asiņu. Statistika liecina, ka apmēram 5% dzemdētāju saskaras ar agrīno pēcdzemdību asiņošanu un smagos gadījumos asinis komponentu pārliešana ir kritiski svarīga. “Bez šiem cilvēkiem mana dzīve būtu pilnīgi citāda vai nebūtu vispār..” Maija par savu dzīvību saka paldies svešiniekiem
Lai arī līdz dēla piedzimšanai Maija zināja par iespēju ziedot asinis, viņa par to daudz nedomāja un pati arī nekad nebija sēdusies asinsdonoru krēslā. “Taču viss mainījās dienā, kad atrados slimnīcas gultā, pilnīgi bezspēcīga un atkarīga no cilvēkiem, kurus nekad nesatikšu, bet kuri bija izdarījuši kaut ko it kā tik vienkāršu, bet tomēr nenovērtējami svarīgu – ziedojuši savas asinis,” dēla dzemdības, ko pati atzīmē kā savu otro dzimšanas dienu, atceras Maija.
Tā bija Maijas otrā grūtniecība, kas, tāpat kā pirmā, ritēja bez nozīmīgām komplikācijām. Ar mierīgu sirdi viņa kopā ar vīru un meitu gaidīja ģimenes pieaugumu. Dzemdības sākās un noritēja bez aizķeršanās, taču, kad jaundzimušais jau bija ieguldīts viņas rokās, Maija pēkšņi sajuta drebuļus. “Man kļuva ļoti auksti. Sākumā es domāju, ka tas ir nogurums, bet tad sāka reibt galva. Pēdējais, ko atceros pirms samaņas zaudēšanas, bija satraukta medicīnas personāla rosība palātā.”
Lai arī pēc dzemdībām asiņošana ir normāla parādība, gadījumos, kad sieviete zaudē lielu asiņu apjomu, to sauc par pēcdzemdību asiņošanu – dzīvībai bīstamu komplikāciju. Maija piedzīvoja masīvu asiņošanu un zaudēja gandrīz divus litrus, kas ir apmēram 40% no asins daudzuma, kas ir pieauguša cilvēka organismā. Lai glābtu dzīvību, mediķi izmantoja asins bankas rezerves un veica asins komponentu pārliešanu.
“Kad pamodos intensīvās terapijas nodaļā, manā vēnā joprojām lēni pilēja svešinieka asinis. Šis cilvēks nekad neuzzinās, ka viņa vienkāršais lēmums ziedot daļiņu sevis ir mani izglābis.” Maija ir pateicīga par iespēju dzīvot un to, ka viņas bērniem ir mamma un vīram – dzīvesbiedre. Taču kopā ar prieku viņa pauž arī nožēlu, ka vajadzēja attapties tik kritiskā situācijā, lai novērtētu asins ziedošanas nozīmi.
Maija stāsta: “Kad atguvos un aptvēru notikušo, es nespēju pārtraukt domāt par to, cik daudz cilvēku katru dienu nonāk situācijās, kur nepazīstamu līdzcilvēku labestība ir vienīgā cerība uz dzīvību – dzemdības, avārijas un smagas slimības, bērni un pieaugušie – tik daudzu nākotne ir atkarīga no asins bankas krātuvēm!” Pēc piedzīvotā viņa aktīvi aicina apkārtējos apdomāt iespēju ziedot asinis, tostarp ierosinājusi kolēģiem to darīt visiem kopā, reizi ceturksnī organizējot kolektīva donoru dienu.
Viena no Maijas lielākajām velmēm ir pateikt paldies katram donoram, kurš iespējams pat nenojauš, cik fundamentāli viņa pārdomātais vai spontānais lēmums ziedot asinis ir mainījis kāda cilvēka, tostarp Maijas un visas viņas ģimenes dzīvi. Viņa atgādina, ka “varonis ir katrs, kurš savā ikdienā atrod brīdi, lai dalītos ar daļu no sevis” un aicina ikvienu kļūt par kāda svešinieka sargenģeli.
Par asins ziedošanu
VADC kampaņā “Piepildi karogu” radīts īpašs karogs, kas spilgti ataino realitāti – vien 41% Latvijas iedzīvotāju ir ziedojuši asinis. Ar sabiedrībā atpazīstamu cilvēku, tostarp satura veidotāju, atbalstu šis karogs aicina iedzīvotājus, īpaši jauniešus, kļūt par asinsdonoriem un regulāri ziedot asinis, lai palīdzētu nelaimē nonākušajiem.
Lai dotos uz asins ziedošanas vietu, galvenais ir laba pašsajūta un vēlme palīdzēt. Pēc reģistrēšanās potenciālajam donoram jāaizpilda neliela anketa, kam seko saruna ar ārstu, temperatūras un asinsspiediena mērījumi, kā arī hemoglobīna pārbaude. Ja visi rādītāji ir labi, tad donors aicināts doties uz asins ziedošanu, kas aizņem aptuveni 20 minūtes.
Lai ziedotu asinis, līdzi jābūt derīgam personu apliecinošam dokumentam (pasei, personas apliecībai (eID) vai jebkurai citai personu identificējošai apliecībai, kas satur sekojošu informāciju – personas kodu, vārdu, uzvārdu un foto).