Elektroniskajā vidē šobrīd ir nepieciešama arī pase, bet pavisam drīz tas vairs nebūs nepieciešama. Līdz šim šo funkciju valsts sektorā pildīja e-ID karte, e-paraksts mobile, kā arī noteiktas internetbankas, kuras autentifikācijai izmanto Smart-ID. Bet tagad ar valsts atļauju šī funkcija ir deleģēta arī pa tiešo Smart-ID. Tas nozīmē, ka tagad saziņai ar valsti un maksājumu apmaksai pietiek ar vienu rīku – eParakstu vai Smart-ID. Tomēr iedzīvotājiem iesaka paturēt abus. Raidījums 360TV Ziņneši devās noskaidrot gaidāmās izmaiņas.

E-ID karte ir vienīgais saziņas veids ar valsti ārvalstīs dzīvojošiem latviešiem. Viņiem Latvijas interneta bankas rīku nav, tāpēc kaut kādām sistēmām šeit Latvijā jāpieslēdzas  ar e-ID karte, ko viņi var saņemt vēstniecībās vai konsulārajos dienesti ir vienīgais viņi saziņas veids ar valsti. Aizsardzības ministrijas Digitālās drošības uzraudzības komiteja atzinusi Smart-ID par drošu, līdz ar to, Smart-ID var izmantot arī piekļuvei oficiālās elektroniskās adreses pastkastītei portālā Latvija.gov.lv, portāliem e-lieta un e-veselība, kā arī tieši visiem tiem valsts pakalpojumiem, kas līdz šim bija pieejami caur internetbanku.

E-paraksts Latvijā tika ieviests pirms 17 gadiem. Tā attīstībā tika ieguldīti milzīgi līdzekļi. Bet tagad e-paraksta funkcijas ar valsts atļauju praktiski dublēs Igaunijā izgudrotais komerciālais rīks Smart-ID. Vai nauda tika izmesta vējā? Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā uzskata, ka nē. Jo e-paraksts esot paaugstinātas uzticamības pakalpojums, kas tomēr vienu pakāpi augstāks par Smart-ID. VARAM valsts sekretāra vietnieks Gatis Ozols uzskata, ka elektroniskā identitāte būs pakalpojums, kas jāzina un jālieto ikvienam.

“Tas ir tāds enkura elektroniskās identitātes pakalpojums, kuru katram cilvēkam vajadzētu saglabāt, jo tas vienmēr būs visuniversālākais valsts nodrošinātais bezmaksas rīks šobrīd. Un komersantu pakalpojumi – tā jau ir ērtība, ko var izmantot atbilstoši vēlmēm.”

Saskaņā ar likumu, Smart-ID drošības līmeni katru gadu pārbaudīs no jauna. Turklāt, privātam komersantam ir tiesības atteikties no pakalpojuma, kurš tiek sniegts valstij bez maksas pēc paša uzņēmuma iniciatīvas.

“Ir svarīgi, ka valsts no savas puses nodrošina iedzīvotājiem uzticamu autentifikāciju. Jo komersanti vienu brīdi var būt, vienu brīdi viņš var arī nebūt. Ņemot vērā, cik šobrīd ir kritiski, lai personām ir šī elektroniskā autentifikācija, mēs nevaram paļauties tikai uz komersanta sniegtajiem pakalpojumiem.”

Šogad e-paraksta uzturēšanai tika atvēlēti 4 miljoni eiro. Valsts arī turpmāk plāno ieguldīt naudu e-paraksta attīstībā. Šobrīd vairāk nekā miljonam iedzīvotāju ir izsniegtas ID kartes ar elektronisko parakstu, kura izmantošanai ir nepieciešams karšu lasītājs. Bet ne visi to izmanto. Savukārt ap 300 000 izmanto pirms pieciem gadiem ieviesto e-Parakstu mobile, kas ļauj identificēties caur telefonu. Savukārt Smart-ID lietotāju skaits Latvijā pārsniedz miljonu (1 074 467).

 

Iepriekšējais rakstsHoroskops sestdienai, 9. decembrim
Nākamais rakstsTavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 11.-17. decembris