Zeme iegādāta, pavasaris tepat aiz stūra, taču ne dobju, ne augu nav – kā rīkoties tālāk? Ja Jums jau ir vīzija, kādu vēlaties redzēt savu dārzu, protams, varat gatavot dobes un doties pēc augiem, tomēr pieredzes stāsti rāda, ka šo procesu vajadzētu uztvert nopietnāk, rūpīgi apdomājot katru soli. Lai dārza labiekārtošanas process nesagādātu pamatīgas galvassāpes, gala rezultāts būtu kvalitatīvs un priecētu ik reizi, esam apkopojuši dažus noderīgus padomus, kā ierīkot dārzu no nulles. Lasiet, iedvesmojieties un Jums izdosies!

 

Rūpīgi apskatiet zemes gabalu un izveidojiet plānu

Kā jau minējām, vienmēr varat iet vienkāršāko ceļu – ņemt rokā lāpstu un rakt dobes, kur vien acis rāda. Tomēr sākumā ieteicams rūpīgi apskatīt zemes gabalu un izveidot plānu. Apstaigājiet dārza teritoriju, lai noteiktu zemes gabala stāvokli! Varbūt tas ir pārplūdis un nepieciešams ierīkot efektīvu meliorāciju? Varbūt tajā ir pārāk daudz mālu vai smilts, no kuriem nepieciešams atbrīvoties? Kura dārza zona ir vairāk saulaina, savukārt kura – ēnaina?

Problēmas ar zemes gabalu var būt daudz un dažādas, tādēļ lieliska ideja ir izveidot aptuvenu plānu, kaut ar brīvu roku uz papīra lapas iezīmējot dārza robežas un aprakstot dārza ‘’tehnisko’’ stāvokli – tikai tā varēsiet būt drošs, ka izdarāt pareizās izvēles attiecībā uz zonu sadalīšanu!

 

Sadaliet dārzu zonās

Ierīkojot dārzu, nav ieteicams sekot līdzi aktuālajām tendencēm, jo tās mēdz strauji mainīties, savukārt dārzs ir ilgtermiņa lolojums. Šajā gadījumā svarīgi rīkoties tā, kā patīk tieši Jums! Rīkojieties atbilstoši iepriekš izveidotajam plānam – atkarībā no zemes gabala specifikas, sadaliet dārzu zonās! Nolemiet, kur atstāsiet mauriņu, kur veidosiet dobes, kur atradīsies celiņi un kur izvietosiet dekorācijas. Iespējams, vēlaties ierīkot dārzā arī atpūtas zonu – tad noteikti ieplānojiet, kur izvietot nojumi, dārza mēbeles, grilu un citus elementus.

 

Attīriet un sagatavojiet stādīšanas zonu

Dārza labiekārtošana no nulles bieži nozīmē, ka jāupurē daļa zāliena. No zāliena varat atbrīvoties, izmantojot ķimikālijas, taču ir arī vairākas efektīvas organiskās metodes, kā piemēram zemes uzaršana ar traktoru. Kad plāns ir gatavs un esat nolēmis, kur vēlaties veidot apstādījumus, sagatavojiet zemi! Pēc zemes sagatavošanas, iespējams, secināsiet, ka zeme nav īpaši veselīga apstādījumiem – kā rīkoties šādā situācijā?

Veselīga augsne ir visa pamats, un no tā lielā mērā atkarīga dārza efektivitāte. Ja augsne nav īpaši veselīga apstādījumiem, neuztraucieties – Jums nav uzreiz jāskrien meklēt dārgu melnzemi, daudzos gadījumos pietiks vien ar kompostēšanu.

Kompostēšana ir ļoti vienkārša, nepieciešami vien organiskie atkritumi, pietiekams mitruma un gaisa daudzums! Dabiskie organismi pavisam ātri pārvērtīs organiskos atkritumus par uzturvērtīgāko pieejamo augsnes piedevu, turklāt, lai arī kāda būtu augsne, Jūs nekad nekļūdīsieties, ja nolemsiet veikt tās kompostēšanu. Ja kompostu pievienojat pirmo reizi, ieteicams to iestrādāt augsnē, piemēram, ar dārza dakšu. Pēc tam izlīdziniet augsni, lai varētu sagatavot to stādīšanai!

 

Izveidojiet augu plānu un dodieties augu medībās

Viena no visbiežāk pieļautajām kļūdām, ierīkojot dārzu pirmo reizi – augi tiek iegādāti vēl pirms izveidotas dobes. Dārzu vajadzētu uztvert kā mākslas darbu, līdz ar to nepārtraukti nepieciešams veidot plānus, skices, vizualizējot idejas. Turklāt, Jums nav jābūt ainavu arhitektam, lai izveidotu augu plānu – lai saprastu formas, līnijas, novietojumu, apstākļus un iespējamo gala rezultātu, sāciet ar dobes formas uzmērīšanu un izveidošanu!

Tas, ko stādīt un sēt, protams, atkarīgs no laikapstākļiem, tomēr pat, ja šķiet, ka bez profesionālām zināšanām un padoma tas ir sarežģīts uzdevums, pamēģiniet – iespējams, Jums ir talants! Domājiet gan par sezonāliem augiem, gan ziemcietēm, dzīvžogiem, krūmiem, kokiem, dekoratīvo zālienu jeb par visdažādākajiem augu veidiem!

Neatņemama ikviena dārza sastāvdaļa ir arī augļkoki, dārzeņi un garšaugi. Domājot par iespējamām kombinācijām, varat smelties iedvesmu no reāliem dārziem vai internetā, piemēram, vietnē pinterest. Pēc tam dodieties augu medībās uz stādaudzētavām!

 

Papildiniet dārzu

Ja dārzs kalpos ne tikai praktiskiem nolūkiem, lai iegūtu pārtiku, lieliska ideja ir papildināt dārzu ar dažādām dekorācijām, kā piemēram statujas, gaismu virtenes, pat strūklakas. Liela daļa cilvēku dārzu uztver kā savu miera ostu, kur atpūsties no ikdienas steigas, līdz ar to lieliska ideja ir arī atpūtas stūrītis. 

Dārza labiekārtošana no nulles var prasīt gan ievērojamus fiziskus resursus, gan finansiālos līdzekļus – atcerieties, ka ar iekārtošanu viss nebeidzas! Dārzam jāvelta rūpes, tā uzturēšanai nepieciešamas dažādas iekārtas un piederumi, regulāri jāatjaunina apstādījumi.

Kad vajadzību ir vairāk nekā iespēju, var noderēt tāda iespēja kā patēriņa kredīts vai kredītlīnija no Ferratum.lv – mājas lapā pieejams kredītlīnijas kalkulators, kur varat skatīt vairāk informācijas par piedāvājumu un pieteikties. Tomēr neaizmirstiet, ka jebkurš aizdevums ir nopietnas saistības, kuras nāksies godprātīgi atmaksāt!

Sabiedrība

Latvieši Līgo brīvdienās nodevuši neticami lielu skaitu depozīta iepakojumu

  Aizvadīto svētku brīvdienu laikā (23.-26.06.) taromātos nodoti vairāk nekā 4,2 miljoni tukšo depozīta iepakojumu –...
Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvalde

Meitenītes pazušana Siguldā: Policija nāk klajā ar paziņojumu

  Turpinot Siguldā pazudušās Evitas meklēšanu, Valsts policija ir saņēmusi informāciju, ka vakar, 26. jūnijā, Siguldā,...

Kā pasargāt savu viedtālruni no karstuma? 8 VĒRTĪGI PADOMI!

  Viens no lielākajiem tālruņu ienaidniekiem vasarā ir karstums, kas var ne tikai saīsināt akumulatora darbības...

Izplatīts sarkanais brīdinājums: Latvijā valdīs ekstremāls karstums!

  Pēc vasaras saulgriežiem laika apstākļus Latvijā nosaka anticiklons. Tā ietekmē ar dienvidu vējiem mūsu reģionā...

Pēc Jāņu brīvdienām izplatītas skumjas vēstis

  Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 22.jūnija plkst. 6.30 līdz 27.jūnijam plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un...
Foto:Lv.wikipedia.org

PAPILDINĀTA – Siguldas pludmalē pie Gaujas pazudusi maza meitenīte, meklēšana turpinās arī šodien, policijai vairākas versijas

  Valsts policija meklē Siguldā bezvēsts pazudušo piecus gadus veco Evitu! ŠIS RAKSTS TIKS PAPILDINĀTS AR...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 27. jūnijs

Šodien nāksies pievērsties jautājumu risināšanai, kas skar romantisko dzīvi. Tāpat iespējams, ka būs nepieciešams pieņemt...
Foto:Flickr.com/llee_wu/CC

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 27. jūnijs – 3. jūlijs

  Ko zvaigznes sola jūnija pēdējām dienām un jūlija sākumam?     Auns Šobrīd, iespējams, esi ļoti atkarīgs no apkārtējiem...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 26. jūnijs

  Planētu pozīcija dienas pirmajā pusē nodrošinās diezgan intensīvus notikumu apstākļus. Tava uzvedība var kļūt noteiktāka,...
Foto:Pexels.com/Tarek Ansary/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 25. jūnijs

  Šo dienu varētu raksturot kā diezgan aktīvu un veiksmīgu. Ļoti svarīgi šodien izmantot savu enerģiju...
Foto:Elīna Lūse-Mūrniece/BrīvBrīdis.lv

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. jūnijs

  Izmanto savu personīgo šarmu - tad solās būt panākumi un komunikācija ar cilvēkiem patīkamāka. Otrajā...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. jūnijs

  Šī diena izrādīsies produktīva dažādām iepriekš pārdomātām un izskaitļotām darbībām. Godīgas un apdomīgas rīcības novedīs...

Mājai un Dārzam

Notāri atgādina: trīs būtiskākie faktori drošiem darījumiem ar nekustamo īpašumu

Latvijas Zvērinātu notāru padome (LZNP) atgādina par trīs būtiskām lietām, kas jāņem vērā, lai iegādātos...

Izplatīts sarkanais brīdinājums: Latvijā valdīs ekstremāls karstums!

  Pēc vasaras saulgriežiem laika apstākļus Latvijā nosaka anticiklons. Tā ietekmē ar dienvidu vējiem mūsu reģionā...

Izskan nopietns brīdinājums par laiku pirmdien

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši oranžo brīdinājumu par karstumu pirmdien un otrdien...