Šī gada maijā Grīziņkalnā tika ļaunprātīgi izraisīts plašs ugunsgrēks, kas nodarīja ievērojamus postījumus – cieta cilvēki, izdega dzīvokļi un automobiļi. Starp ļaudīm, kuru mājokļus pilnībā izpostīja ugunsnelaime, bija arī Vera Harlana, kura tagad atzīst, ka 20 minūšu laikā dzīve var mainīties pilnībā. Viņa ir pateicīga par tuvāko cilvēku atbalstu un par to, ka dzīvoklis bijis apdrošināts. Dzīve mainījās 20 minūšu laikā. Grīziņkalna ugunsgrēkā cietušās Veras stāsts
Šī gada 9. maijā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma izsaukumus uz Grīziņkalnu, kur īsā laikā netālu viens no otra izcēlās divi ugunsgrēki. Tajos cieta divi iedzīvotāji un arī viens no ugunsdzēsējiem. Uguns izpostīja vairākus dzīvokļus un automobiļus, turklāt nams Laboratorijas ielā 23 pēc ugunsgrēka nonāca kritiskā stāvoklī.
Jau nākamajā dienā Valsts policija aizturēja vīrieti, kura motīvs šim postošajam noziegumam izrādījās atriebība. Tagad kriminālprocess par ļaunprātīgu dedzināšanu ir nonācis līdz prokuratūrai, bet iedzīvotājiem, kuru mājokļus izpostīja liesmu mēles, joprojām jāsadzīvo ar zaudēto.
Dzīve mainījās 20 minūšu laikā
Viena no Grīziņkalna iedzīvotājām, kuras ģimenes mājoklis pārvērtās krāsmatās, ir Vera Harlana, kas ikdienā strādā bankā hipotekāro kredītu daļā. Tā vakara dramatiskos notikumus viņa atceras visos sīkumos: “Tikai sagadīšanās dēļ mājās tobrīd bijām visa ģimene – bez manis arī vīrs, kurš mājās bija iegriezies darba pārtraukumā, mūsu trīs bērni un sunītis. No mirkļa, kad sajutām neparastu deguma smaku, līdz brīdim, kad cauri degošai kāpņutelpai bijām izkļuvuši uz ielas un palīdzējām glābties kaimiņiem, pagāja ne vairāk kā 20 minūtes.”
Nelaimes brīdī mantiskās vērtības nav ne prātā. “Kad saproti, ka ir izcēlies ugunsgrēks, vienīgais mērķis ir no mājas dabūt ārā bērnus. Kad viņi bija izvesti ārā, iedomājos par to, ka varētu paķert vismaz mugursomu ar maku un dokumentiem, bet tajā brīdī piedūmojums vairs neļāva to pat saskatīt. Vēlāk, kad, stāvot uz ielas, bezspēcīgi raudzījāmies uz ugunsgrēku, cerējām, ka tūlīt atbrauks ugunsdzēsēji un paspēs liesmas apslāpēt. Tās minūtes, kamēr viņi ierodas un uzsāk darbu, tajā brīdī liekas kā vesela mūžība. Tikai vēlāk iedomājos piezvanīt savai bērnības draudzenei, kas ir arī mana apdrošināšanas brokere, lai saprastu turpmāko rīcību,” tā vakara emocijas atceras V. Harlana.
Apdrošināšanas kompānija Balcia nekavējoties izmaksāja atlīdzības summu par bojātu mantu. Jau nākamajā dienā pēc negadījuma tika saņemti 3000 eiro, kas lieti noderēja, lai nodrošinātu steidzamākās vajadzības, bet pārējos 7000 eiro ģimene saņēma 11 dienas vēlāk. Diemžēl sadega arī tādas lietas, kurām ir ne tikai mantiska, bet arī sentimentāla vērtība, piemēram, ģimenei vairākās paaudzēs piederējušas klavieres, kā arī bērnu kolekcionētie Lego komplekti.
Aizkustinoša apkārtējo atsaucība
Kamēr tika noskaidrotas visas detaļas, kas nepieciešamas dzīvokļa apdrošināšanas atlīdzības izmaksāšanai, uzreiz pēc negadījuma Veras ģimene mitinājās pie draugiem un radiniekiem turpat Grīziņkalna rajonā. Galu galā, bērniem taču bija jāpabeidz mācību gads turpat blakus esošajā skolā. Balcia mājokļa apdrošināšana piedāvāja segt arī pagaidu mājvietas īres izmaksas, bet līdz tam šoreiz nenonāca.
“Paldies Dievam, ka mums apkārt ir tik atsaucīgi cilvēki. Savā dzīvē nekad neesmu neko lūgusi, centusies tikai dot citiem. Arī šoreiz neko nelūdzu, bet tāpat apkārtējie tik strauji palīdzēja – jau nākamajā dienā nesa maisus ar drēbēm un tamlīdzīgi. Biju šokā par lielo atsaucību. No valsts saņēmām tikai 1400 eiro atbalstu – bail iedomāties, ko mēs darītu bez paziņu un draugu atbalsta un apdrošināšanas,” pateicīga ir V. Harlana.
Pēc vairākkārtējas īpašuma novērtēšanas apdrošināšanas kompānija Balcia izmaksāja dzīvokļa apdrošināšanas kompensāciju 44 150 eiro apmērā, kas devis iespēju ģimenei veidot dzīvi no jauna. Kompensācija sniegusi iespēju ar hipotekāro kredītu iegādāties jaunu dzīvokli Vecmīlgrāvī. Tajā gan vēl jāiedzīvojas. Arī jaunākajiem bērniem jāiejūtas jaunā skolā. Kamēr turpinās tiesas process par ļaunprātīgu dedzināšanu, tikmēr Harlanu ģimenes pieaugušajiem jāpiedalās tiesas sēdēs.
Bail iedomāties alternatīvu
“Par dzīvokļa apdrošināšanu paldies manai draudzenei, kura to ierosināja. Es pat negribu domāt, kas būtu, ja mājoklis nebūtu apdrošināts – cik ilgi mums būtu jākrāj nauda, piemēram, pirmajai iemaksai jaunam hipotekārajam kredītam,” saka Vera un piekrīt, ka daudzi par sava īpašuma apdrošināšanu vienkārši neaizdomājas vai to atliek kā nesvarīgu. Tā noticis arī ar viņu ģimenes auto – ikdienas darbos transportlīdzekļa KASKO apdrošināšana tika atlikta, līdz jau bija par vēlu, un tā kopā ar vīra darba auto ugunsgrēkā sadega. Vairākiem kaimiņiem, kuru izdegušais īpašums nebija apdrošināts, šobrīd jācenšas iekārtoties jaunā realitātē – mitinoties pie draugiem, radiem vai mājvietu īrējot.
Balcia mājokļa apdrošināšana var noderēt ne tikai postoša ugunsgrēka gadījumā, bet arī palīdzēt tikt galā ar zādzību, applūšanas un vētru radītām sekām.