Saskaņā ar meteorologu prognozēm (izsludināts augstākās pakāpes – sarkanais – brīdinājums) Rīgā svētdienas vakarā sāksies un pirmdien turpināsies ekstremāli spēcīgas lietusgāzes, kuru laikā var nolīt pat divu mēnešu norma, turklāt gaidāma arī spēcīga vētra. Ņemot vērā, ka var applūst ielas un kavēties gan sabiedriskā, gan privātā transporta kustība, Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus iespēju robežās palikt mājās un strādāt attālināti, bet, ja tas nav iespējams, rēķināties, ka ceļā var būt jāpavada vairāk laika nekā ierasts. Ekstremālo laikapstākļu dēļ rīdzinieki aicināti pirmdien palikt mājās; saistībā ar gaidāmo vētru sasaukta Civilās aizsardzības komisijas sēde

Lai pārbaudītu dienestu gatavību, spriestu par iespējamajiem drošības pasākumiem un palīdzības sniegšanu iedzīvotājiem, Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis ir pārtraucis atvaļinājumu un svētdien plkst. 14.00 sasaucis Civilās aizsardzības komisijas sēdi, pēc kuras tiks sniegta plašāka informācija par to, kādi piesardzības pasākumi būtu jāievēro iedzīvotājiem savas un līdzcilvēku drošības labā.

Tiek arī prognozētas spēcīgas vēja brāzmas, kas var pārsniegt 20 metrus sekundē un pat sasniegt 30 metrus sekundē. Ņemot vērā, ka kokiem ir daudz lapu, var būt ievērojami postījumi – gan nolauzti koki, gan zari, tādēļ, lai sargātu sevi un tuviniekus, kā arī netraucētu glābējiem vētras seku likvidēšanā, Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus bez īpašas vajadzības neuzturēties ārpus telpām un īpaši atturēties no galvaspilsētas parku, kapsētu, atpūtas zonu un bērnu rotaļu laukumu apmeklēšanas.

Lielais nokrišņu daudzums tik īsā laikā var izraisīt zemāko vietu applūšanu, Rīgā var būt apgrūtināta satiksme applūdušu ielu un akvaplanēšanas riska dēļ. Tāpat vietām var tikt izskaloti grants ceļi. Vēja radīto uzplūdu dēļ paredzamas ūdens līmeņa svārstības Daugavai tuvumā esošajās ūdenstilpēs. Lielo viļņu dēļ var ciest pludmaļu infrastruktūra un iedzīvotāji aicināti netuvoties iespējami bīstamajām zonām.

Rīgas pašvaldības Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvalde autovadītājiem iesaka nostiprināt numuru zīmes, bet ēku īpašniekiem un uzņēmējiem, kuriem pagrabu telpās atrodas vērtīgs inventārs, to pārvietot uz drošākām telpām. Jāgatavojas, ka spēcīgi izskalojumi var veidoties būvprojektos, tāpat nepieciešams nostiprināt āra terases, vides objektus, celtniecības stalažas un žogus ap būvobjektiem.

Vēja uzplūdi kopā ar spēcīgajiem nokrišņiem var radīt apstākļus, kuros būs nepieciešama iedzīvotāju evakuācija no bojātā dzīvojamā fonda vai applūdušajām teritorijām (potenciālas applūdušās teritorijas: Juglā, Lucavsalā, Mangaļsalā, Vecmīlgrāvī, Bolderājā un Daugavgrīvā). Ja ir nepieciešama evakuācija, iedzīvotāji aicināti zvanīt pa tālruni 112, kā arī sekot paziņojumiem TV, radio un oficiālo iestāžu sociālajos tīklos, kā arī pašā mobilajā aplikācijā “Latvija 112”. Iedzīvotājiem apdraudētajās teritorijās ieteicams sagatavot 72h evakuācijas somu gadījumā, ja būs nepieciešama evakuācija. VUGD evakuēto iedzīvotāju izmitināšanu organizēs pašvaldības struktūras. Sociālā un psiholoģiska palīdzība tiks nodrošināta pagaidu izmitināšanas vietās.  Rīgas pašvaldība aicina nenoslogot operatīvos dienestus ar nebūtiskiem izziņas zvaniem.

Rīgā tiks sekots līdzi aktuālajai situācijai un nepieciešamības gadījumā peļķu likvidēšanā gatavas iesaistīties ūdens atsūknēšanas tehnikas vienības. Tehnika izbrauks uz vietām, kur peļķu dēļ transportlīdzekļu vai gājēju satiksme ir apgrūtinoša. Par applūdušām ielu brauktuvēm pašvaldība aicina ziņot Satiksmes vadības centram uz bezmaksas informatīvo tālruni 80003600.

Pie apjomīga un vienlaicīga nokrišņu daudzuma notekūdeņu sistēma uzreiz nevar novadīt visu ūdens apjomu, tas aizplūst pakāpeniski. Specializētā tehnika – hidrodinamiskās mašīnas, dodas pilsētas ielās, lai nosūknētu uz brauktuvēm sakrājušos ūdeni vietās, kur tas pats neaizplūst. Savukārt ielu uzturēšanas speciālisti pārbauda, vai nav nosprostotas kanalizācijas akas, nepieciešamības gadījumā tās attīrot, lai sistēma varētu novadīt lieko ūdens apjomu.

Vētras seku likvidēšanu kopā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD) veiks arī pašvaldības dienestu pārstāvji, atbrīvojot parku celiņus un citas teritorijas no kritušajiem kokiem, kā arī labojot bojājumus sabiedriskā transporta kontakttīkliem un veicot citas nepieciešamās darbības, piemēram, monitorējot ūdens līmeņa svārstības.

Ja laika apstākļi ir radījuši postījumus, kas apdraud cilvēku veselību un dzīvību, komunikācijas vai sabiedriskā transporta kustību, iedzīvotāji aicināti zvanīt uz vienoto ārkārtas palīdzības tālruņa numuru 112.

Lai vētra nepārsteigtu cilvēkus nesagatavotus, VUGD aicina:

  • Parūpējies, lai mobilais telefons būtu pilnībā uzlādēts. Spēcīgu vēja brāzmu dēļ mājokļi bieži paliek bez elektrības. Tieši mobilais telefons palīdzēs Tev sazināties ar apkārtējiem, kā arī nepieciešamības gadījumā izsaukt operatīvos dienestus pa tālruni 112.
  • Sagatavo kabatas lukturīšus un pārliecinies, ka mājās ir baterijas, kuras ievietot radioaparātā. Elektrības pārrāvumu laikā radioaparāts būs Tava vienīgā iespēja uzzināt par notikušo, kā arī operatīvo dienestu ieteikumus turpmākai rīcībai.
  • Daudzdzīvokļu māju iemītnieki ir aicināti pārliecināties par to, ka uz viņu balkoniem neatrodas lietas, kuras vējš var aizpūst, tādējādi apdraudot garāmgājēju veselību un dzīvību. Tās lietas, kuras nevar pārvietot iekštelpās, ir stingri jānostiprina.
  • Privātmāju un lauku iedzīvotājiem ir jāpārliecinās, ka viņu māju pagalmā visas vieglākās lietas ir piesietas vai nostiprinātas tā, ka vējš tās nevar aizpūst.
  • Ja nepieciešams novietot automašīnu, tad tam izvēlieties vietu, kas nav zem kokiem vai tiešā to tuvumā.

Lai vētra neapdraudētu cilvēku veselību un dzīvību, VUGD aicina:

  • Iespēju robežās vētras laikā ir jāuzturas telpās un tās jāpamet tikai galējas nepieciešamības dēļ. Lūstoši koki, vēja norauti reklāmas stendi un ēku konstrukciju daļas var apdraudēt ne tikai cilvēku veselību, bet arī dzīvību.
  • Ja tomēr vētras laikā atrodaties ārpus telpām, izvairieties pārvietoties un uzturēties zem kokiem, reklāmas stendiem un celtniecības sastatnēm, neejiet pāri tiltiem.
  • Aizver logus, durvis un bēniņu lūkas.
  • Esot telpās, neuzturies tiešā logu tuvumā. Lūstoši zari un vēja nesti priekšmeti var izsist loga rūtis.
  • Ja vētras laikā bērniem ir jādodas ārpus mājas, vēlams viņus pavadīt.
  • Nelietojiet lietussargu! Tas tikai samazinās redzamību un pastiprināti uztvers vēja brāzmas! Lietussargs var savainot citus garāmgājējus.
  • Neaizmirsti par ugunsdrošību. Ja vētras rezultātā ir radušies elektrības pārrāvumi, lai pārvietotos pa māju, izmanto lukturīti. Neatstāj degošu sveci bez uzraudzības!
  • Lai savlaicīgi iegūtu informāciju par gaidāmo vētru, kā arī rīcību tās laikā, atstāj ieslēgtu radio vai televizoru.

Atbilstoši Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) informācijai valsts teritoriju svētdien, 28. jūlijā, šķērso aktīvs ciklons, kas var nest ekstremāli stipru, ilgstošu lietu, pērkona negaisu un vēja brāzmas ar spēku 20-24 m/s, taču vietām, piekrastes rajonos, tās var būt ekstremāli stipras, sasniedzot spēku pat 27-30 m/s. Šādi laikapstākļi var radīt elektroapgādes traucējumus, tādēļ AS “Sadales tīkls” izsludinājusi paaugstinātu operatīvo gatavību elektrotīkla bojājumu novēršanai.

Ekstremālākie laikapstākļi gaidāmi valsts centrālajās teritorijās, tostarp Rīgā, kur izsludināts sarkanais lietus un vēja brīdinājums. Prognozēts, ka lielāko spēku vēja brāzmas varētu sasniegt naktī uz pirmdienu.  Gatavojoties iespējamai vētrai, “Sadales tīkls” aicina iedzīvotājus parūpēties par uzlādētiem akumulatoriem mobilajiem telefoniem, datoriem un citām ikdienā izmantojamām viedierīcēm.

“Sadales tīkls” nepārtraukti seko līdzi meteorologu prognozēm. Elektrotīkla bojājumu gadījumā tos novērst ir gatavi vairāki simti elektromontieru visā Latvijā, pastiprinātā režīmā strādājot arī naktī.

“Sadales tīkls” uzsver, ka ekstrēmos laikapstākļos nav droši atrasties ārā, jo īpaši jāuzmanās gaisvadu elektrolīniju un citu elektroietaišu tuvumā! Nekādā gadījumā nedrīkst tuvoties elektrolīnijām, ja tajās iekārušies koki, zari, redzami pārrauti elektrolīnijas vadi vai applūduši transformatori un sadales skapji. Par šādām bīstamām situācijām nekavējoties jāziņo “Sadales tīklam”, zvanot uz diennakts bezmaksas bojājumu pieteikšanas tālruni 8404, vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, zvanot 112.

Saistībā ar ekstremāli stiprām un ilgstošām lietusgāzēm atsevišķās teritorijās var rasties arī plūdu riski, tāpēc “Sadales tīkls” atgādina par individuāliem drošības pasākumiem – pēc iespējas parūpēties, lai mitrumā nenonāk personīgās elektroierīces un elektroinstalācija. Telpās, kuras varētu tikt pakļautas applūšanas riskam, ieteicams laikus pārtraukt elektrības padevi, atslēdzot elektrības drošības slēdžus (drošinātājus jeb “korķus”).

Pērkona negaisa gadījumā drošības noteikumi jāievēro, lietojot personīgās elektroierīces. Ja ēka nav aprīkota ar zibens un pārsprieguma aizsardzības sistēmām, negaisa laikā elektroierīces darbināt ir bīstami – tās ir jāatvieno no rozetes! Zibens var skart arī dzīvojamās mājas vai biroju ēkas, radot krasu sprieguma paaugstināšanos nama elektrotīklos. Šis pārspriegums var būt pat 20 reizes augstāks par īpašumā esošo iekārtu darba spriegumu, kā rezultātā tās var tikt bojātas, radot bīstamas situācijas.

Aktuālajai situācijai elektrotīklā iedzīvotāji aicināti sekot līdzi www.sadalestikls.lv pieejamā digitālajā atslēgumu kartē, kur apkopota informācija par jau reģistrētajiem elektrotīkla bojājumiem (neplānotiem atslēgumiem). Vēl nereģistrētos bojājumus vai pamanītos elektrotīkla defektus iedzīvotāji aicināti pieteikt mājaslapā (sadaļā “Pieteikt bojājumu“) – iedzīvotāju iesaiste palīdz “Sadales tīklam” ātrāk lokalizēt visas bojājumu vietas, tādējādi iespējami drīz novēršot elektroapgādes traucējumus. Konkrētais rīks pieejams gan datorā, gan viedierīcēs.

Ja bojājums ir vidējā sprieguma elektrotīklā un iedzīvotājs “Sadales tīklā” ir reģistrējis savu mobilo tālruni vai e-pastu operatīvās informācijas saņemšanai, apmēram 20 minūšu laikā par atslēgumu adresē pienāks īsziņa vai e-pasts. Lai pārliecinātos, ka elektroapgādes pārtraukuma brīdī informācija tiks saņemta, “Sadales tīkls” aicina portālā www.e-st.lv norādīt vai atjaunot savu mobilā tālruņa numuru vai e-pasta adresi.

Vētras un pērkona negaisi visvairāk apdraud gaisvadu elektrolīnijas kailvadu izpildījumā. Šādas elektrolīnijas veido apmēram 35 % no visa sadales elektrotīkla. “Sadales tīkls” veic regulāras investīcijas elektrolīniju pārbūvē kabeļu izpildījumā, tādējādi veidojot pret laikapstākļu ietekmi arvien noturīgāku elektrotīklu. Pašlaik izolēta elektrotīkla (pazemes vai gaisa kabeļlīnijas) īpatsvars sasniedz jau 65 %.

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X , Threads

Iepriekšējais rakstsSvētdiena sākusies ar traģisku vēsti no Kurzemes
Nākamais rakstsDubaijas pērles: arhitektūra, kultūra un piedzīvojumi