Neste Latvija sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Latvijas Jūras akadēmiju, Zinātnes un inovāciju centru un Valsts vides dienestu arī šogad turpina attīrīt Baltijas jūru no nozaudētiem zvejas rīkiem jeb “spoku tīkliem”. Šoreiz tehniski sarežģītais process norisinājās aptuveni 7,4 kilometru attālumā no Engures ostas, kur iepriekš tika atklāts pamests zvejas rīks. Engurē no Baltijas jūras izcelti spoku tīkli – FOTO

“Informācija par atstāto zvejas rīku bija sen, bet pagājušā gadā sadarbībā ar Neste realizētais kuģa vraka attīrīšanas projekts deva impulsu pievērsties tā meklēšanai. Ņemot vērā ierobežoto redzamību zem ūdens un pamestā tīkla tikai aptuveni zināmo atrašanās vietu, šis bija ļoti darbietilpīgs process, kas beidzot ir vainagojies ar panākumiem,’’ skaidro Engures ostas un Rojas ostas pārvaldnieks Jānis Megnis.

“Valsts vides dienesta inspektori, kontrolējot zveju, izņem nelikumīgi ievietotus vai prasībām neatbilstošus zvejas rīkus. Taču nozaudētie vai pamestie tīkli ir problēma, kuras risināšanai ir nepieciešami lieli papildu resursi. Spoku tīkli nodara videi būtisku kaitējumu, jo tajos iet bojā zivis, ūdensputni un roņi, kā arī tie rada risku nirējiem un kuģotājiem. Tāpēc atzinīgi ir novērtējama uzņēmuma iniciatīva un atbalsts šādu tīklu izcelšanā,” atzīmē Valsts vides dienesta ģenerāldirektora vietniece, Zvejas kontroles departamenta direktore Evija Šmite.

“Turpinot darbu pie Baltijas jūras attīrīšanas no spoku tīkliem, mēs vēlreiz apliecinām Neste apņemšanos aizsargāt bioloģisko daudzveidību un veicināt ilgtspējīgu nākotni. Šī iniciatīva nav tikai simbolisks žests – tā ir reāla rīcība, kurai ir būtiska ietekme uz jūras ekosistēmu. Esam pateicīgi mūsu sadarbības partneriem, jo tieši kopīgas darbības, apņēmība un inovatīvi risinājumi ļauj mums paveikt šos sarežģītos, bet tik ļoti nepieciešamos uzdevumus. Mūsu mērķis ir turpināt šo projektu arī nākotnē, lai nodrošinātu Baltijas jūras ilgtspējīgu atveseļošanu,” uzsver SIA Neste Latvija valdes priekšsēdētājs Armands Beiziķis.

Pamestā piekrastes zvejas rīka kopējas garums bija vairāk nekā 280 m un tas atradās dziļumā no aptuveni 5 līdz 10 metriem. Spoku tīkls jūrā ir atradies kādu laiku un radījis draudus videi. Izceltajā tīklā atrastās dzīvās zivis tika atbrīvotas un palaistas atpakaļ ūdenī.

Tīkla pacelšanu peldošā stāvoklī veica industriālo ūdenslīdēju komanda, izmantojot piepūšamos paceļamos pontonus. Savukārt tīkla izcelšana un nogādāšana krastā tikai paveikta ar Valsts vides dienesta kuģi Mare.

“Mēs dažādos līmeņos turpināsim meklēt inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus, kā attīrīt jūru no piesārņojuma. Kā prioritāti izvirzīsim šo tīklu pārstrādes jeb aprites risinājumu meklēšanu, tādējādi nodrošinot aprites ekonomiku,” stāsta Rīgas Tehniskās universitātes Latvijas Jūras akadēmijas asociētā profesore Dr.oec. Astrīda Rijkure.

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X , Threads

Iepriekšējais rakstsVID izplatījis būtisku ziņu daudziem Latvijas iedzīvotājiem
Nākamais rakstsRituals – globāli atzīts kosmētikas zīmols