Laiks, kad bērni uzsāk mācības skolā vai bērnudārza gaitas, gan viņiem pašiem, gan viņu vecākiem mēdz būt stresa un emociju pilns. Turklāt arī vēsāki rudens laikapstākļi var būt izaicinājums bērnu imunitātei. Kā palīdzēt bērnam, kā arī vecākiem skolas laikā, stāsta BENU Aptiekas farmaceits Konstantīns Čerjomuhins.

Gatavojieties skolai jau augustā

Lai gan bērniem, gan vecākiem skolas laiks nebūtu tik spraigs un stresa pilns, skolas periodam ieteicams gatavoties laicīgi. BENU Aptiekas farmaceits Konstantīns Čerjomuhins iesaka atcerēties, ka jau augusta beigās nepieciešams piedomāt pie dienas un nakts režīma. Jācenšas iet gulēt un celties mazliet agrāk, lai, sākoties skolai, organismam nebūtu jācieš no bezspēka agras celšanās dēļ. Pirms atsākt skolas gaitas, ieteicams uzņemt dabīgos vitamīnus vai aptiekās pieejamos vitamīnu kompleksus, kas stiprinās organismu pirms jaunas vīrusu sezonas un jaunā skolas mikroklimata.

Stresam palīdzēs komunikācija

Saprotams, ka bērnam gan skolas, gan bērnudārza sākšanās var radīt satraukumu. Lai bērnam palīdzētu, ieteicams pastāstīt viņam, ka priekšā ir jauns dzīves posms, kura laikā būs iespējams uzzināt daudz ko jaunu, kas palīdzēs turpmākajā dzīvē. Tiem bērniem, kuriem skola vai bērnudārzs nav pirmo gadu, bet satraukums tomēr tāpat rodas, K. Čerjomuhins iesaka apmeklēt vairāk vietu un aktivitāšu, kur notiek bērnu socializēšanās, piemēram, bērnu laukumiņus, lai vecāki spētu novērtēt, kā bērns komunicē ar pārējiem bērniem. Piemēram, ja bērnam komunikācija ar pārējiem bērniem norit viegli, tad arī bērnudārzā un skolā nevajadzētu būt problēmām, un nebūtu jābūt tik lielam stresam pirms skolas vai bērnudārza sākuma.

Imunitātes stiprināšana

Rudens vēsums un vīrusu sezonas sākums bieži vien mēdz izraisīt saaukstēšanos vai vīrusu saslimšanas. Lai stiprinātu savu organismu un sagatavotos rudens periodam, ieteicams uzņemt pilnvērtīgu uzturu, pietiekamu šķidruma daudzumu un ievērot pareizu miega režīmu. Jācenšas atcerēties arī par mājas un skolas telpu vēdināšanu un pastaigām svaigā gaisā, kas nomierinās emocijas un dos spēku jaunai dienai. Farmaceits K. Čerjomuhins stāsta, ka pasargāt bērnu no slimībām palīdzēs rūpes par bērna emocionālo stāvokli. Vienlaikus jāatceras, ka rudens ir vīrusu un saaukstēšanās laiks, kas nozīmē, ka neviens nav pilnībā pasargāts. Tādēļ vasara un rudens sākums ir īstais laiks, kad organismu pilnvērtīgi pabarot ar dabīgajiem vitamīniem, kā arī ar fiziskām aktivitātēm, piemēram, peldēšanu, kas ļoti labi stiprinās imunitāti. Ja ir vēlme pastiprināti nodrošināt organismu ar nepieciešamajiem vitamīniem, tad var lietot vitamīnu kompleksus, kuri stiprinās imunitāti. Vitamīni bērniem būs noderīgi gadījumā, ja bērns bieži slimo vai nesaņem pilnvērtīgi vajadzīgos mikroelementus un vitamīnus ar pilnvērtīgu uzturu. Vitamīni jāizvēlas pēc vecuma ierobežojuma un, ja gadījumā bērns ir alerģisks, tad noteikti jākonsultējas ar ģimenes ārstu, kurš piemeklēs labāko un piemērotāko vitamīnu sastāvu konkrētai situācijai.

Vitamīnu uzņemšana ar uzturu

Lai sagatavotu organismu rudenim, ieteicams uzņemt pilnvērtīgu uzturu, lietojot sezonālos produktus, kuros būs visvairāk nepieciešamo vitamīnu imunitātes stiprināšanai. Rudenī tie būs āboli, kas satur pektīnu, kurš uzlabo zarnu trakta darbību, attīra to no toksīniem un satur E un B vitamīnu, kas stiprina nervu sistēmu. Šobrīd aktuāla ir hurma, kuras sastāvā ir betakarotīns, kālijs un magnijs, kas nomierinās, un C vitamīns, kas stiprinās imunitāti. Lietojot uzturā vīnogas, organisms uzņems daudz antioksidantu, bet, ēdot granātābolus, uzņemsiet C, B6 un B12 vitamīnu, kalciju, magniju, jodu un dzelzi. No dārzeņiem gan šobrīd, gan rudenī ieteicams iekļaut uzturā ķirbjus, kuri satur daudz šķiedrvielu, E, A, C, D vitamīnu, kā arī B grupas vitamīnus.

Ieteikumi vecākiem

Atcerieties – mieru, tikai mieru! Sākumā skolas vai bērnudārza laiks vienmēr ir piedzīvojumiem pilns un ne tikai bērniem, bet arī vecākiem jāpierod pie dienas ritma izmaiņām. Pierodot bērnam, kļūs vieglāk arī vecākiem. Jāatceras, ka vislabāk atbalstīt savu bērnu var tieši vecāki, dodot padomus, kā labāk rīkoties, emocionāli sagatavoties un palīdzēt ar mājasdarbiem. Lai šis laiks vecākiem būtu mierīgāks, ieteicams lietot B grupas vitamīnus, kas stiprinās nervu sistēmu. Kā arī vecākiem noderīgs būs magnijs pirms došanās gulēt, kas atslābinās un ļaus organismam kārtīgi izgulēties un atpūsties. Farmaceits K. Čerjomuhins atgādina, ka arī vecākiem jāatceras par sezonāli pilnvērtīgas pārtikas vai arī vitamīnu kompleksu lietošanu organisma stiprināšanai.

Lai veiksmīgs un zinībām pilns skolas un bērnudārza laiks!

Iepriekšējais rakstsNe tikai Džeimss Bonds: spiegi mums apkārt
Nākamais rakstsTavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. augusts