Mūsdienās mēs internetā varam izdarīt visu – iegādāties jaunas drēbes, atrast labākos produktus un pakalpojumus mājaslapās, kā KazinoKaralis, sazināties ar tuvajiem un vēl… Ikdiena vairs nav iedomājama bez interneta. Šajā rakstā aplūkosim 10 aizraujošus faktus par internetu! Interesanti fakti par internetu

 

Kas ir internets?

Internets būtībā ir plašs datoru, serveru un tīkla ierīču savstarpējs savienojums, kas aptver visu pasauli. Šis sarežģītais tīkls darbojas pēc decentralizēta modeļa, atsakoties no vienas kontrolējošas vienības un dodot priekšroku izkliedētiem tīkliem, kas sadarbojas, lai netraucēti pārsūtītu datus.

 

Lūk, 10 interesanti fakti par internetu:

1.     Interneta rašanās

Tīkli, kas veido internetu, tika radīti 1969. gadā, izveidojot ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network), ko izstrādāja vairākas universitātes un privātas firmas pēc ASV Aizsardzības ministrijas pasūtījuma. ARPANET bija pirmais decentralizētais datortīkls, kurā izmantoja pakešu komutācijas un rindas teorijas tehnoloģijas.

 

2.     Cik daudz e-pastu tiek nosūtīts vienā dienā?

2023. gadā tika aprēķināts, ka vidēji dienā tiek nosūtīti 347,3 miljardi e-pasta vēstuļu. Tas ir par 4,3 % vairāk nekā 2022. gadā. Vidēji dienā cilvēks saņem aptuveni 121 e-pasta vēstuļu.

 

3.     Cik cilvēki lieto internetu?

Saskaņā ar Statista datiem no gandrīz 8 miljardiem pasaules iedzīvotāju 5,35 miljardi pasaules iedzīvotāju izmanto internetu. Tie ir aptuveni 66% no visiem pasaules iedzīvotājiem.

 

4.     Pirmā vietne internetā

Pirmā tīmekļa vietne pasaulē bija info.cern.ch. To 1989. gadā izveidoja Tims Berners-Lī, un 1991. gadā tā sāka darboties. Šī vietne bija veltīta pašam World Wide Web (WWW) projektam, skaidrojot, kas ir tīmeklis un kā to izmantot.

 

5.     Cik ātrs ir NASA internets?

Vai zinājāt, ka NASA interneta savienojums var sasniegt ātrumu līdz pat 91 gigabitam sekundē. Tas ir aptuveni 13 000 reižu ātrāk nekā vidējais interneta savienojums citviet pasaulē. NASA izmanto modernāko optiskās šķiedras tehnoloģiju, kas ļauj pārraidīt datus gaismas ātrumā.

 

6.     Google meklētājprogramma

Ikviens no mums izmanto Google meklētājprogrammu. Tajā var atrast itin visu – sākot ar dažādiem informatīviem materiāliem līdz pat dažādām izklaidēm, kā Laimz. Bet vai tu zināji, ka Google katru dienu apstrādā vidēji gandrīz 3 miljardus meklējumu? Iespaidīgi, vai ne!

 

7.     Tīmeklis mobilajā vidē

Vairāk nekā 60 % visas interneta datplūsmas nāk no mobilajām ierīcēm, piemēram, tālruņiem un planšetdatoriem. Visā pasaulē cilvēki pie ekrāniem pavada vidēji 6 stundas un 40 minūtes dienā.

 

8.     Tīmekļa vietņu valodas

Tīmekļa vietnes ir pieejamas dažnedažādākajās valodās – latviešu, igauņu, angļu, vācu… Bet vai zinājāt, ka 25,9% no visām tīmekļa vietnēm ir tieši angļu valodā?

 

9.     Populārākās lietotnes visā pasaulē

Populārākās lietotnes 2023. gadā bija:

  1. Instagram
  2. TikTok
  3. Facebook
  4. Whatsapp
  5. CapCut

 

2023. gadā Instagram lietotne tika lejupielādēta 696 miljoniem reižu.

 

10.  Hakeri

Katru dienu tiek uzlauztas vairāk nekā 30 000 tīmekļa vietņu. Ir svarīgi apzināties interneta lietošanas riskus un veikt pasākumus to mazināšanai. Vienmēr izmantojiet spēcīgas paroles un regulāri tās mainiet, instalējiet un regulāri atjauniniet antivīrusu programmatūru, kā arī izvairieties no personiskās informācijas koplietošanas tiešsaistē.

Interesanti fakti par internetu

Iepriekšējais rakstsMilzīgi jaunumi visiem šova “Lauku sēta” cienītājiem
Nākamais rakstsTavs horoskops veiksmīgai dienai – 16. maijs