fly-me-away

 

BrīvBrīdis.lv sadarbībā ar tūroperatoru FlyMeAway, aicina tevi doties brīnišķīgā ceļojumā uz Itālijas ziemeļiem, lai klātienē aplūkotu Toskānas reģiona galvaspilsētu Florenci un izslavēto Pizas provinci, ar tās galvaspilsētu Pizu priekšgalā.

 

Florence ir pilsēta, kas atrodas Itālijas ziemeļu daļā pie Arno upes, un tā ir Toskānas reģiona administratīvais centrs. Vieta ar bagātīgu kultūru un vēstures mantojumu. Vēl mūsdienās tā tiek uzskatīta par renesanses rašanās vietu, par to liecina arī slavenie personvārdi, kas ar pilsētu saistīti, piemēram, dzejnieks un filozofs Dante Aligjēri, gleznotājs Mikelandželo, daudzpusējais mākslinieks Leonardo da Vinči un gleznotājs Rafaels. Lai gan vēstures liecībās minēts, ka Florence bija viens no visu laiku ievērojamākajiem vēlo viduslaiku tirdzniecības un kultūras centriem Eiropā, šobrīd tās ekonomika balstīta lielākoties uz tūrismu. Te ik uz soļa varēsi apskatīt dažādus mākslas pieminekļus un arhitektūras brīnumus – varam galvot – tas ir tā vērts!

 

Foto:Joe Hunt/cc
Foto:Joe Hunt/cc

Savukārt, pieminot vārdu “Piza” – viena no pirmajām lietām, kas nāk prātā, noteikti ir slīpā, augstā ēka. Patiesībā tas ir katedrāles zvanu tornis. Šī ir salīdzinoši neliela pilsētiņa, kuras kopējā platība ir vien aptuveni 185 kvadrātkilometru, un tajā dzīvo vien nepilni 90 tūkstoši iedzīvotāju. Līdz mūsdienām  saglabājušās dažādas liecības par to, kad un kā Piza izveidojusies, taču simtprocentīga patiesība aizvien ir kā miglā tīta. Vairumā liecību apgalvots, ka tā bijusi sena jūrasbraucēju apmetne. Krietni vairāk dažādu ziņu par šo pilsētu atrodamas, sākoties Senās Romas periodam – tas ir 10. gs.p.m.ē.

Foto:Elescir/cc
Foto:Elescir/cc

Lai gūtu plašāku ieskatu šajā Itālijas daļā, sniegsim tev dažus vērtīgus ieteikumus, ko noteikti vērts aplūkot Pizā un Florencē. Apskati, iztēlē uzbur skaisto ainu, meklē līdzbraucējus un dodies aizraujošā  ceļojumā kopā ar ekskursantiem īpaši draudzīgo tūroperatoru FlyMeAway!

 

 

Ja reiz esi ieradies Florencē…

Santa Maria del Fiore

3
Foto:Ieoplus/cc

Svētās Marijas Ziedu katedrāle ir viens no Florences simboliem un arī UNESCO pasaules mantojuma objekts. Tā ir viena no pasaulē lielākajām katedrālēm un var lepoties ar lielāko jebkad uzcelto kupolveida ķieģeļu domu. Tās celtniecība tiek datēta ar 15. gadsimtu, taču būvniecība uzsākta jau 1296. gadā, līdz ar to – ēkas pabeigšana ritējusi vairāku gadsimtu garumā, un tās fasāde pilnībā tika pabeigta vien 19. gadsimtā. Sākotnēji varenā celtne bijusi no koka, tāpēc daudz pūļu prasījis pat tas, lai izdomātu, kā to pabeigt tādu, kā iecerējis arhitekts. Ne tikai Florences, bet pat visas Toskānas simbols – lielais katedrāles kupols ir renesanses arhitekta Filippo Brunelleschi lepnums. Katedrāle ir viens no atpazīstamākajiem Florences panorāmas skatiem.

 

Foto:Neusbordas/cc
Foto:Neusbordas/cc

 

Ponte Vecchio

Romiešu būvētais akmens arku tilts pār Arno upi Florencē ir īpašs vairāku iemeslu dēļ – uz tā jau kopš pašiem pirmsākumiem darbojas veikaliņi, un tas ir vienīgais tilts pilsētā, kuru II Pasaules kara laikā nesaspridzināja. Ja kādreiz veikaliņus pamatā aizņēma miesnieki, mūsdienās tur pārsvarā tirgo juvelierizstrādājumus, mākslas darbus un suvenīrus. Pirmo reizi tas dokumentēts 996.gadā, bet 1117.gadā plūdos nopostīts. Atjaunots 1333.gadā, Ponte Vecchio gadsimtu laikā vēl vairākas reizes cietis plūdos (pēdējo no tām 1966.) un pārbūvēts vai uzlabots. Tas izceļas pat naktī, jo ir daiļi izgaismots, radot brīnišķīgu atspulgu ūdenī.

 

Foto:McPig/cc
Foto:McPig/cc

 

Uffici mākslas muzejs

Tas ir viens no vecākajiem, lielākajiem un ievērojamākajiem mākslas muzejiem pasaulē. Šo majestātisko ēku sāka būvēt 1560. gadā, bet pabeidza 1581. kā biroju ēku pilsētas miertiesnešiem. Kad valdošā Florences dinastija – Medici ģimene atteicās no savām pilnvarām, pils tika pārveidota par mākslas galeriju, lai iepazīstinātu cilvēkus ar renesanses dārgumiem. Sākotnēji muzejs bija atvērts tikai īpašiem viesiem, bet no 1765. gada arī plašākai publikai. Muzejā iespējams aplūkot tūkstošiem pasaulslavenu meistaru darbus, piemēram, Mikelandželo, Botičelli, Leonardo da Vinči, Ticiāna un citu. Tiesa, ja vēlies šo Florences pērli aplūkot klātienē, ieteicams biļetes rezervēt laicīgi, jo lielais apmeklētāju pieplūdums parasti veido stundām garas rindas.

 

Foto:Francesco Gasparetti/cc
Foto:Francesco Gasparetti/cc

 

Piazza della Signoria

L veida laukums, kas atrodas pie pilsētas rātsnama (Palazzo Vecchio). Tā vidū atrodas daži no iespaidīgākajiem Florences mākslas apskates objektiem. Tepat blakus atrodas teju visi šīs pilsētas dārgakmeņi – rātsnams, Uffici muzejs, Ponte Vecchio tilts, arī Gucci muzejs. Laukumā apskatāmas ievērojamas skulptūras, piemēram Mikelandželo Dāvida statuja un Neptūna strūklaka, Vulkāna dēls Kaks un Benvenuto Čellīni veidota statuja, kurā attēlots Zeva un Danajas dēls Persejs ar Medūzas galvu rokā.

 

Foto:Neptūna strūklaka. Guillaume Baviere/cc
Foto:Neptūna strūklaka. Guillaume Baviere/cc

 

Palazzo Vecchio

Lielā kubikveida ēka uzcelta 14. gadsimtā kā pils/cietoksnis pilsētas svarīgākajiem ļaudīm. 15. gadsimta vidū, kad Florencē valdīja Mediči ģimene, tobrīd kritiskajā stāvoklī esošā ēka tika krietni pārbūvēta, pielāgojot to tobrīd būvēto celtņu arhitektūras īpatnībām. Rātsnams ir viena no visnozīmīgākajām ēkām Florencē, ku glabājas liela daļa dažādu svarīgu dokumentu, mākslas darbu un vēstures liecību – freskas, skulptūras, griestu zīmējumi, sarežģīti kokgriezumi un gobelēni. Apmeklējot šo vietu joprojām iespējams izbaudīt, pat sajust, kā cilvēki dzīvoja sešpadsmitajā gadsimtā.

 

Foto:Véronique Debord-Lazaro/cc
Foto:Véronique Debord-Lazaro/cc

 

Boboli dārzi

Šī vieta tiek dēvēta par muzeju zem klajām debesīm. Dārzs atgrodas pie Palazzo Pitti (Jaunā pils), kur pārcēlās Mediči ģimene, kad Palazzo Vecchio (Vecā pils un tagadējais rātsnams) kļuva par šauru. Šis ir izcils renesanses dārza paraugs, ko rotā neskaitāmi daudz dažādu skulptūru un strūklaku. Ja esi Florencē – velti laiku pastaigām Boboli dārzā – tas vēl ilgi ļaus kavēties skaistās atmiņās un veidot krāšņus sapņus nākotnei.

 

Foto:Andrey O!/cc
Foto:Andrey O!/cc

 

Atrodoties Itālijas ziemeļos – neaizbrauc neapciemojis Pizu…

Pizas tornis

Par pilsētas sibolu kļuvušais slīpais tornis ir visatpazīstamākā celtne Katedrāles laukumā un viena no populārākajām Itālijā kopumā. Celts laika posmā no 12. – 14. gadsimtam un jau tā būvēšanas laikā kļuvis ieslīps zemes īpatnību dēļ. Pat, ja šķiet, ka tas ir nedrošs un pārlieku šķībs, tas nesabruks. Gan arhitekti, gan zinātnieki zina stāstīt, ka  ass, kas atrodas torņa vidū un stiepjas tam viscaur – ir šīs ēkas stiprais balsts, kas neļauj ēkai sagrūt. Un, ja tas tomēr notiktu, tas “apgāztu” fizikas likumus. Tiek uzskatīts, ka mūsdienās tornis ir viens no septiņiem pasaules brīnumiem. Un, jā, tornī aizvien ir iespējams uzkāpt, tikai tad tev nāksies apbruņoties ar spēku un pacietību, kā arī šķirties no vismaz 15 eiro. Tas atrodas tā sauktajā “Brīnumu laukumā”.

 

Foto:M4rvin/cc
Foto:M4rvin/cc

 

Piazza dei Miracoli

Slavenajā Brīnumu jeb Katedrāles laukumā atrodas četras ievērības cienīgas apskates vietas vienuviet, tostarp arī slavenais Pizas tornis. Šī vieta sevī ietver vēl trīs arhitektūras šedevrus – Svētās Marijas Katedrāli, sauktu arī par Duomo, Baptistery – baptistriju un Camposanto monumentale – Monumentālo kapsētu.

Ja katedrāli redz no augšas, var saskatīt, ka tā veidota krusta formā. Ēkas fasāde darināta no marmora, to veido kolonnas un statujas, savukārt, ieejot iekšā, varēsi baudīt ļoti īpašu gaisotni un gaismas rotaļas, ko veido zelta griestu un daudzo, dažādos stāvos izkārtoto, logu radītās gaismas mijiedarbība.

Foto:Filippo Diotalevi/cc
Foto:Filippo Diotalevi/cc

No katedrāles ceļš ved uz Itālijā lielāko baptistriju – iespaidīgu, apaļu ēku ar iespaidīgu kupolveida jumtu. Tās būvniecība uzsākta 1153. gadā romānikas un pabeigta 1300. gadā gotikas stilā. Tajā apskatāmas dažādi īpaši svarīgi šedevri, tostarp strūklaka un kancele.

Foto:Andy Hay/cc
Foto:Andy Hay/cc

Monumentālā kapesēta ir garš, rūpīgi kopta zāliena taisnstūris, ko ieskauj gotikas stilā būvētais Marmora klosteris, kas tā vienā gala papildināts ar interesantu kupolu. Klosterī iespējams aplūkot dažādus kapu pieminekļus, no kuriem daudzi ir pat seno romiešu sarkofāgi. Neraugoties uz to, ka kara laikā daudz kas tika izpostīts, tomēr 84 sarkofāgi ir saglabājušies pat no 3. gadsimta. Turpat atrodas arī neoklasicisma stila kapu pieminekļi, zemes kapakmeņi ar reljefā attēlotiem portretiem un daudzas mazākas piemiņas plāksnes. Tāpat te redzamas arī izcilas freskas un romiešu skulptūras, kas līdzās sarkofāgiem veido vienu no svarīgākajām klasiskās mākslas kolekcijām Eiropā, ietverot viduslaiku un agrīnās renesanses liecības.

Foto:Jan Remund/cc
Foto:Jan Remund/cc

 

Arno upes promenāde

Ja reiz esi Itālijas ziemeļos – Pizā, atvēli laiku pastaigām gar Arno upi. Daudzās ieliņas, kas ved gar upi un pie tās – ir ļoti interesantas pastaigām – tu teju sajutīsi viduslaiku elpu, kas gadu simteņos piedzīvojusi visdažādākās pārmaiņas. Torņiem, tiltiem pār upi, ēkām, neraugoties uz to renesanses laikmeta koptēlu, visiem ir jūtama viduslaiku dvēsele, ko nevarēsi nesajust. Staigājot ne tikai varēsi aplūkot pilis, baznīcas, veldzēties arhitektūras krāšņumā, bet arī apmeklēt vietējos bārus, restorānus un kafejnīcas, kur izbaudīt Pizas naksnīgo gaisotni.

Foto:Jérôme Decq/cc
Foto:Jérôme Decq/cc

 

Vai uzbūri šo pasakaino ainu ar Florenci un Pizu? Šķiet, iztēlē radīts tik pasakains iespaids, ka uzreiz jau gribas doties ceļā un aplūkot to visu klātienē. Tas viss ir iespējams – vari ieplānot savu ceļojumu uz Itālijas ziemeļiem jau Lieldienās un doties ceļā kopā ar tūroperatoru FlyMeAway.lv.

 

Uzini vairāk par šo piedāvājumu Piza un Florence Lieldienās ar FlyMeAway.lv, piesakies ceļojumam un baudi šo burvību klātienē jau 2016. gada 25. – 28. martā.

 

FLORENCE

 

PIZA

Iepriekšējais rakstsViens pats mājās 3: TOREIZ un TAGAD
Nākamais rakstsNEDĒĻAS PLĀNS: labvēlīgās dienas tavam skaistumam un labsajūtai 14. – 20. decembris