Drēgnajās rudens pēcpusdienās un ziemas vakaros tā vien gribas, kā sasildīties un vērot uguns liesmu. Šādu iespēju sniedz kamīni, taču arvien lielāku popularitāti iekaro arī malkas kamīnu jaunākais un modernākais brālis – elektriskais kamīns. Vai zini, kādas ir tā priekšrocības, un kas jāņem vērā, ja šādu kamīnu vēlies uzstādīt savā mājoklī?
Kādas ir elektriskā kamīna priekšrocības?
Varētu šķist, ka klasiskajam kamīnam konkurentu nevar būt, jo kā gan aizvietot dabīgo siltumu, malkas sprakšķēšanu, elegantās liesmu spēles un neatkārtojamo aromātu? Jā, elektriskais kamīns šajos aspektos nespēj sacensties, bet tas nemaina faktu, ka tam ir arī vairākas būtiskas priekšrocības:
- daudz vienkāršāka uzstādīšana – ja klasiskais kamīns nav iecerēts jau mājokļa būvniecības laikā, tā uzstādīšana var radīt pamatīgas galvassāpes, jo kamīns jāpieslēdz dūmvadam un jāveic mūrēšanas darbi, nemaz nerunājot par birokrātiskajiem procesiem. Elektrisko kamīnu turpretī var uzstādīt un sākt lietot tajā pašā dienā;
- ievērojami mazākas izmaksas – arī ļoti vienkāršs malkas kamīns praktiski vienmēr būs dārgāks par augstvērtīgu elektrisko kamīnu (nemaz nepieminot jau pieminētās uzstādīšanas izdevumus);
- augstāks drošības līmenis – nenoliedzami, ka dzīva uguns ir ļoti pievilcīga un uzbur īpašu atmosfēru, taču tā var būt arī bīstama. Elektriskie kamīni šajā ziņā ir pateicīgāki, jo jāievēro vien pareizas uzstādīšanas un ekspluatācijas pamatprincipi – no tiem nevar izkrist ogles, kas var sabojāt grīdas segumu vai pat izraisīt ugunsgrēku;
- ērtāka kopšana un lietošana – elektriskais kamīns nerada dūmus, tas nav pastāvīgi jābaro, kā arī mājoklī nav jāmeklē vieta malkai vai oglēm.
Lai gan parasti elektriskie kamīni tiek uztverti vien kā dekoratīvs elements, kas glīti izskatās, salīdzinoši nelielu telpu tie spēj arī apsildīt, jo to sildīšanas jauda mēdz sasniegt pat 2 kW (tas gan atkarīgs no konkrētā kamīna modeļa).
Kādiem aspektiem jāpievērš uzmanība pirms elektriskā kamīna iegādes?
Lai elektriskais kamīns izskatītos eleganti un kalpotu godam, svarīgi atrast modeli, kas ir īstais tieši tavam mājoklim. Kā to izdarīt? Ņemot vērā zemāk minētos aspektus!
Izmērs
Pirms kamīna iegādes rūpīgi pārbaudi, vai tam paredzētajā nišā būs pietiekami daudz vietas (un vai kamīns tur iederēsies). Plašām telpām nepiestāvēs paši kompaktākie elektriskie kamīni, un otrādi – pavisam nelielā istabā milzīgs kamīns būs pārāk uzkrītošs.
Dizains
Šeit opcijas ir neskaitāmas – sākot ar klasicismā ieturētiem kamīniem, kas ļauj ceļot vairākus gadsimtus senā pagātnē, un beidzot ar ļoti moderniem, pat futūristiskiem modeļiem. Runājot par dizainu, svarīgi pieminēt arī uguns imitāciju: dažiem modeļiem tā veidota degošu pagaļu, citiem – ogļu izskatā.
Funkcijas un režīmi
Ir elektriskie kamīni, kuri pilda vien dekoratīvu funkciju, proti, tie nesilda, taču lielākajai daļai modeļu ir arī sildīšanas funkcija. Noderīgs risinājums ir vairāki sildīšanas režīmi, kas ļauj intensitāti pielāgot telpā esošajai temperatūrai, kā arī iespēja ieslēgt tikai apgaismojumu atmosfēras uzburšanai. Daļai elektrisko kamīnu ir arī skaņas efekti, kas atdarina malkas sprakšķēšanu.
Jauda
Ja kamīnu paredzēts izmantot telpas apsildei, noteikti pievērs uzmanību tā jaudai, kas tiek norādīta kilovatos (kW). Vidēji telpai ar aptuveni trīs metrus augstiem griestiem katram kvadrātmetram pietiek ar 0,1 kW, līdz ar to, piemēram, 20 m2 lielai telpai optimāls risinājums būs sildītājs ar 2 kW lielu jaudu.