Vasara ir tas laiks, kad notiek lielākā daļa plānveida jumta renovācijas, turklāt jumta remontdarbi daudziem Latvijā būs aktuāli arī pēc nesen piedzīvotās vētras. Kas jāņem vērā, domājot par izmaksām? Skaidro jumta segumu risinājumu izplatītāja “Eternit” eksperts. Kā pareizi aprēķināt, cik izmaksās jauns jumts?

 

“Ja vētras laikā radītie bojājumi jumta konstrukcijai ir nelieli, tad, visticamāk, tos varēs novērst, samainot attiecīgā jumta seguma materiālus vai veicot nepieciešamos labojumus jumta konstrukcijai. Taču, ja postījumi ir lielāki un ir nepieciešama visaptveroša jumta renovācija vai renovācijas darbi plānoti jau iepriekš, svarīgi nepieļaut kļūdas budžeta veidošanā un saprast, kas jāņem vērā, rēķinot jauna jumta izmaksas,” skaidro “Eternit” tirdzniecības vadītājs Latvijā Elviss Siliņš.

 

Jumta seguma materiāls nav lielākā izmaksu pozīcija

 

Jumta renovācijas izmaksas jāizdala vairākās kategorijās – kopējā budžetā jāiekļauj galvenās pozīcijas, proti, jumta seguma materiāli, konstrukcijas elementi un darba izmaksas. Ņemot vērā, ka jumta segumi atšķiras pēc to montāžas sarežģītības, izmaksu kalkulēšanas procesā nevajadzētu vadīties tikai pēc jumta materiālu cenām kvadrātmetrā, bet gan censties salīdzināt, cik izmaksās viss process kopā ar jumta ieklāšanu. Svarīgs faktors ikvienā jumta renovācijā būs tas, kādā stāvoklī atrodas spāres. Ja tās jāmaina, tad tas faktiski nozīmē jaunas jumta konstrukcijas ieklāšanu, kā rezultātā izmaksas būtiski pieaugs. Ja spāres saglabājušās labā stāvoklī, tad kopējais budžeta apjoms kļūst prognozējamāks.

Cik izmaksā jumta renovācija?

 

Ja par pamatu ņemam jumtu 100 kvadrātmetru platībā un salīdzinām populārākos jumta seguma veidus, šķiedrcementa šīfera, dakstiņu un metāla materiāli tirgū izmaksā visnotaļ līdzīgi – aptuveni 3500 eiro, iekļaujot noteku, vējmalu u.c. elementus. Tas nozīmē, ka pēc būtības zūd arī atlaižu jeb īpašo piedāvājumu nozīme – 2 eiro atlaide kvadrātmetrā var ļaut ietaupīt pārsimts eiro, taču lielākās izmaksas joprojām būs darbs un jumta konstrukcijas elementi.

 

Rēķinot izmaksas par darbu (montāža, latojums, vējmalu, koru un tekņu pieslēgumi, darbaspēks), jumta atjaunošana ar dakstiņiem indikatīvi varētu izmaksāt ap 6500 eiro, šķiedrcementa šīferim – 5500 eiro, metāla jumtam – 6200 eiro.  Jāņem vērā, ka katrs mājas projekts ir individuāls un izmaksas var ietekmēt esošās jumta konstrukcijas elementu kvalitāte.

 

Labāk divreiz izrunāt, nevis vēlāk pārmaksāt

Ar atbilstošu tehniku jumta renovācijas projektus ir iespējams realizēt vienam cilvēkam, taču ierastāka ir prakse, ka to veic 2-3 cilvēku komanda, lai darbus veiktu ātrāk un izvairītos no nelabvēlīgiem laikapstākļiem. Būtiski ņemt vērā – ja darbu veikšanai nolīgts pakalpojuma sniedzējs, ļoti svarīgi sarunu sākumā vienoties par to, kas ir iekļauts darba apmaksā par kvadrātmetru. Ja tas netiek izdarīts pirms darbu sākuma, vēlāk var rasties pārpratumi par darbu nodošanu un samaksu par padarīto. Ir speciālisti, kas šo komunikācijas iztrūkumu var censties izmantot savā labā, tādējādi nopelnot vairāk naudas un atstājot mājas saimnieku sava veida ķīlnieka lomā.

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X , Threads

Iepriekšējais rakstsIndīgie augi Latvijā. Kas par tiem jāzina un kurus jāprot atpazīt?
Nākamais rakstsPazemes garāžā Jūrmalā palikušie dārgie spēkrati vairs nav braucami – VIDEO