Kucēna un kaķēna izaudzināšana par veselīgu un priecīgu mājdzīvnieku un tālākā dzīves kvalitātes nodrošināšana ietver daudz dažādu lietu – pilnvērtīgu ēdināšanu, regulāras aktivitātes un rūpes par veselību. Mājdzīvnieku vakcinācija ir viena no rutīnas lietām, kas saimniekam jāievēro un jānodrošina savam mīlulim. Kāpēc svarīgi vakcinēt mājdzīvniekus skaidro veterinārārste un Rimi Mājdzīvniekiem eksperte Anete Kalniņa.

 

“Latvijā obligāta ir trakumsērgas vakcīna visiem suņiem, kaķiem un mājas seskiem. Latvija šobrīd ir to valstu sarakstā, kas atzītas par brīvām no trakumsērgas, un tas paveikts, pateicoties gan meža zvēru vakcinācijai, gan regulārai mājas un istabas dzīvnieku potēšanai. Trakumsērga ir vīrusa izraisīta saslimšana, kuru nav iespējams izārstēt, nāvējoša gan cilvēkam, gan dzīvniekam, tādēļ nepieciešamība pēc vakcinācijas netiek apspriesta. Vakcināciju pret trakumsērgu mīlulim veic, kad tas sasniedzis 12 nedēļu vecumu. Pēc pirmreizējās vakcīnas atkārtota injekcija lielākoties tiek veikta pēc gada, bet turpmākajā dzīvnieka mūžā to var veikt arī retāk, piemēram, reizi 3 gados, ja tā noteicis konkrētās vakcīnas ražotājs,” skaidro veterinārārste Anete Kalniņa.

 

Bez obligātās trakumsērgas vakcīnas Anete Kalniņa iesaka suni un kaķi vakcinēt arī pret citām infekcijas slimībām. “Ar vakcīnu palīdzību mēs savus mīluļus pasargājam no nopietnām un dzīvībai bīstamām infekcijas slimībām. Gan suņiem, gan kaķiem pirmā vakcinācija sākas 6 līdz 8 nedēļu vecumā. Kaķi tiek vakcinēti pret kalicivīrusu, panleikopēniju jeb kaķu mēri un herpes vīrusu, savukārt suņi – pret parvovīrusu, gaļēdāju mēri, leptospirozi, paragripu un adenovīrusu. Visas minētās saslimšanas ir aktuālas jebkurā gadalaikā, un nav labāka vai sliktāka laika, kad dzīvnieku vakcinēt, to var darīt visa gada garumā.  Šīs vakcīnas jāatkārto reizi 1–3 gados atkarībā no ražotāja rekomendācijām. Ieguvums, regulāri ar dzīvnieku ierodoties klīnikā pēc potes, ir arī tas, ka šī apmeklējuma laikā ārsts veic klīnisko izmeklēšanu, paliecinās par dzīvnieka veselības stāvokli un saimniekam ir iespēja rast atbildes uz aktuāliem jautājumiem,” par vakcinācijas nozīmi stāsta Rimi Mājdzīvniekiem eksperte.

 

Bieži saimniekiem rodas jautājums – vai man tiešām jāvakcinē kaķis, ja tas neiet ārā? Anete Kalniņa atgādina, ka der atcerēties, ka saimnieki paši ir lielisks vīrusu pārvietošanās veids un var tos atnest savam istabas kaķim, tādēļ drošāk ir savu draugu pasargāt no infekcijas slimībām ar vakcīnas palīdzību.

 

Veterinārārste stāsta, ka pirmais veterinārārsta apmeklējums dzīvniekam bieži sakrīt ar nepieciešamību pēc pirmās potes, un tas var būt satraucoši gan dzīvniekam, gan saimniekam. Ieteicams pirmajā vizītē pie sava veterinārārsta tikai iepazīties, lai dzīvniekam veidojas kontakts ar ārstu un drošības sajūta jaunajā vidē, kas tālākajā mūžā palīdzēs klīnikas apmeklējumu nesaistīt ar nepatīkamām emocijām. Sevišķi aktuāli tas ir kucēniem. Ja pirmā klīnikas apmeklējuma laikā sunītim būs iespēja iepazīties, paspēlēties un uzēst kārumus klīnikā, tālākie apmeklējumi saistīsies ar pozitīvām atmiņām. Ja tomēr pirmā vizīte sakritīs ar poti, tas nekas, jo vakcinācija ir ātrs process, kuru klīnikas personāls mēģina izdarīt maksimāli saudzīgi. Lieliski palīdz, piemēram, cienāšana ar našķiem uz procedūru galda, un tad pote tik tiešām ir “čiks, un gatavs”!

 

“Tam, kad vajadzīga nākamā vakcinācija, saimnieks var sekot līdzi pats, ieskatoties sava dzīvnieka vakcinācijas apliecībā vai pasē, kur būs norādīts datums, kad vakcinācija veikta un kad tā jāatkārto. Nākot uz poti, mājdzīvniekam jābūt veselam un brīvam no parazītiem – attārpotam. Vakcinācija ir viens no profilaktiskiem pasākumiem sava mīluļa veselības labā, jo profilakse vienmēr ir labāka par ārstēšanu. Mīļie saimnieki, rūpēsimies par saviem mājdzīvniekiem, lai tie dzīvo veselu un laimīgu dzīvi,” aicina Rimi Mājdzīvniekiem eksperte Anete Kalniņa.

Sabiedrība

Foto:Latloto.lv

Oficiāli: Vakcinācijas loterijā varēs laimēt 100 000 eiro

  Latvijā tiks rīkota Vakcinācijas loterija ar iespēju laimēt no 100 līdz pat 100 000 eiro. Pretendēt...

Ceturtdienas vakarā ļoti smaga avārija piedzīvota Ozolnieku pusē – VIDEO

  Smaga avārija ceturtdienas vakarā piedzīvota Ozolnieku pusē, vēsta aculiecinieki vietnē breaking.lv. Pēc aculiecinieku vārdiem autovadītājs nesavaldīja...

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par stipru vēju piektdien un sestdien, kā...

Septiņi glābēji cietuši, četri slimnīcā. Rīgā dzēsts milzīgs ugunsgrēks – VIDEO

  Paaugstinātas bīstamības ugunsgrēkā, kas šorīt izcēlās Rīgā, Rumbulas apkaimē, cietuši septiņi ugunsdzēsēji. Četri no viņiem...

Izskan pilnīgi jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Šajā un nākošas nedēļas pirmajā pusē laika apstākļus noteiks galvenokārt aktīvu ciklonu darbība - gaidāms...

Pašizolācijā Tokijā nonākuši četri Latvijas Televīzijas darbinieki – kā tas ietekmēs spēļu atspoguļošanu?

  Četru Latvijas Televīzijas darbinieku nonākšana pašizolācijā olimpisko spēļu atspoguļošanu būtiski neietekmēs, jo visiem nodrošināta iespēja...

Horoskopi un Testi

Foto:Unsplash.com/Andrew Branch/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. jūlijs

  Šī diena būs kā radīta tam, lai tu varētu izteikties - nepalaid to garām. Saki...
Foto:Wallpapersas.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. jūlijs

  Šodien pieņemtie lēmumi būs balstīti uz katra paša domām un viedokli. Ko vēl zvaigznes sola...
Foto:Newhope.org.uk

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 28. jūlijs

  Šodien pacenties pievērst vairāk uzmanības cilvēkiem, kuri ir no zemāka sociālā slāņa. Iespējams, kāds meklēs...
Foto:Flickr.com/Maria Eklind/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 27. jūlijs

  Politiskā situācija darbā var kļūt diezgan saspringta. Mēģini būt lietas kursā par to, kas ir...
pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 26. jūlijs

  Šodien pievērs uzmanību savai veselībai. Ēd veselīgāk, pat, ja iepriekš tev trūka iniciatīvas, nu ir...
pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 26. jūlijs – 1. augusts

  Šīs nedēļas beigās jau klāt vasaras pēdējais mēnesis – augusts! Tas jāizbauda un jāļaujas, lai...

Mājai un Dārzam

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par stipru vēju piektdien un sestdien, kā...

Izskan pilnīgi jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Šajā un nākošas nedēļas pirmajā pusē laika apstākļus noteiks galvenokārt aktīvu ciklonu darbība - gaidāms...

Sinoptiķi nopietni brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par tuvākajās stundās gaidāmajiem laika...