Kad parādās pirmie sirmie mati, iespējams, viena no pirmajām domām: “Kāpēc man? Kāpēc tagad?” Ne vienmēr pie tā ir vainojams stress. Uzzini, kas ir trīs izplatītākie faktori, kas ietekmē matu nosirmošanu.
Gēni
Liela nozīme ir tam, kādā vecumā taviem vecākiem parādījās pirmie sirmie mati. Ja ir spēcīgi gēni, tavi mati, visticamāk, kļūs iesirmi tieši tajā pašā laikā. Tas nozīmē, ka, ja viens no taviem vecākiem priekšlaicīgi kļuva sirms, tev ir visai lielas izredzes tieši uz to pašu. Gēniem ir spēcīga ietekme uz to, kad matu folikuli sāk zaudēt savu pigmentu. Tiklīdz pigments zūd, mats kļūst sirms.
Veselīgs dzīvesveids
Lai gan lielā mērā gēni nosaka to, cik ātri mati kļūs sirmi, tomēr liela nozīme ir arī tavai veselībai un ikdienas paradumiem. Neveselīgs uzturs, mazkustīgs dzīvesveids – šie paradumi va krietni vien paātrināt matu nosirmošanu. Arī smēķēšana, vitamīnu trūkums, nepietiekams uzturvielu daudzums, kā arī vairogdziedzera disfunkcija – ir šī procesa paātrinātāji.
Bojāti melanocīti
Melanocīti ir šūnas, kas atbild par melanīna (matu krāsas pigmenta) ražošanu. Kad šīs šūnas tiek bojātas vai sāk atmirt (kas ir dabiski līdz ar cilvēka novecošanu), mati sāk sirmot.
Tātad ir skaidrs, ka ne vienmēr varam vainot stresu pie kārtējā sirmā mata parādīšanās. Stress, protams, spēj paātrināt dažādus procesus, arī matu nosirmošanu, taču parasti tas nav vienīgais vaininieks šajā procesā. Stresa rezultāts drīzāk ir matu izkrišana, nevis nosirmošana.
Sāc ar veselīga dzīvesveida ievērošanu, un tā tu spēsi uzlabot ne vien matu izskatu un veselību, bet arī savu kopējo veselības stāvokli un pašsajūtu!
Lai veicas!