Šodien, 6. septembrī, aprit viens gads, kopš mūžībā aizgājusī karaliene veica savu pēdējo sabiedrisko pienākumu, pildot solījumu, ko viņa deva 21 gada vecumā.

Karalienes Elizabetes II nāves gadadiena iekrīt šo piektdien, 8. septembrī, kad viņa nomira tikai 48 stundas pēc pēdējā karaliskā pienākuma pildīšanas, tiekoties ar nu jau bijušo un tobrīd nākamo premjerministru Balmorālā.

Viņas majestāte izbaudīja ikgadējās vasaras brīvdienas savā mīļotajā mājā Skotijas augstienē, kur viņa tikās ar Borisu Džonsonu un Lizu Trusu oficiālajā ceremonijā, kurā Trusas kundze tika uzaicināta izveidot jaunu valdību.

Neskatoties uz savu vājo izskatu un slikto veselību, karaliene pildīja solījumu, ko bija devusi pirms vairāk nekā 70 gadiem, kad viņa vēl bija princese Elizabete. Karaliskā ceļojuma laikā uz Dienvidāfriku kopā ar saviem vecākiem un māsu princesi Mārgaretu.

Viņas 21. dzimšanas diena, 1947. gada 21. aprīlis, iezīmēja nozīmīgo notikumu ar runu, kas tika pārraidīta radio no Keiptaunas visās Sadraudzības valstīs.

Tajā viņa norādīja, ka vienmēr līdz pat nāves dienai veltīs sevi sabiedriskajam dienestam un pienākumiem, sakot: “Es jūsu visu priekšā paziņoju, ka visa mana dzīve, vai tā būtu gara vai īsa, būs veltīta jūsu un mūsu lielās imperatora ģimenes, kurai mēs visi piederam, kalpošanai.”

Tikai piecus gadus pēc šīs runas Elizabete kļuva par karalieni, un šo lomu viņa pildīja 70 gadus, padarot viņu par valsts visilgāk valdošo monarhu vēsturē.

Viņas Platīna jubilejas svinībās 2022. gada jūnijā visa tauta pulcējās kopā, lai svinētu un pateiktos viņai par uzticību pienākumam viņas ilgā mūža garumā.

Attēli, kuros karaliene satiekas ar Lizu Trusu Balmorālā, bija pēdējie attēli, kas uzņemti ar viņu dzīvu, un tos uzņēma Preses asociācijas fotogrāfe Džeina Bārlova.

Viņa aprakstīja savu laiku, ko pavadīja nelaiķa monarha sabiedrībā, sakot, ka karaliene šķita “vārga, bet labā noskaņojumā” un ka viņa satika Trusas kundzi ar “plašu smaidu”.

Bārlova piebilda, ka viņi runāja vispārīgi, galvenokārt par laikapstākļiem, jo tā bija īpaši drūma un mākoņaina diena ar daudz lietus.

Sagaidāms, ka karalis Čārlzs, kurš gadadienā ieradīsies Balmorālā, plāno šo dienu atzīmēt “privāti un klusi”, līdzīgi kā karaliene katru gadu 6.februārī pieminēja sava tēva karaļa Džordža VI nāvi.

Tajā dienā karaliene tradicionāli atradās Sandringemā, vietā, kur nomira viņas tēvs, kur viņa labprātāk pavadīja kādu laiku privāti pārdomām, pirms pameta muižu, lai noslēgtu ziemas brīvdienas.

Velsas princis un princese 8.septembri pavadīs Velsas pilsētā Sentdāvidā, kur viņi vadīs piemiņas pasākumu katedrālē.

Tas arī iezīmēs viņu atgriešanos pie karaliskajiem pienākumiem pēc vasaras atvaļinājuma, jo šonedēļ skolā atgriezušies arī viņu bērni princis Džordžs, princese Šarlote un princis Luiss.

Iepriekšējais rakstsSinoptiķis Bricis nāk klajā ar prieka vēsti
Nākamais rakstsTrešdienas rītā saņemta traģiska ziņa