Nevienam nepatīk būt parādā, tāpēc vairums cilvēku kredītus un citas saistības cenšas atmaksāt pēc iespējas ātrāk. Lielākiem kredītiem pirmstermiņa atmaksa var ļaut arī ietaupīt uz procentu likmēm, kuras, kredītu atmaksājot pilnībā, pārtrauktu aprēķināt dienā, kad kredīts pilnībā atmaksāts. Tomēr pirmstermiņa atmaksai ir sava specifika un aizdevēji ne vienmēr ir īpaši priecīgi par šādu soli. Sortter apkopoja aktuālu informāciju par to.

Kāpēc var noderēt kredīta pirmstermiņa atmaksa

Pirmstermiņa atmaksu var iedalīt divās daļās – kredīta pilnīgu atmaksu un kredīta daļēju atmaksu. Daļēja atmaksa notiek tad, kad, piemēram, 100 eiro kredīta maksājuma vietā katru mēnesi maksājat 150 vai 200 eiro. Savukārt pilnīga atmaksa notiek tad, kad samaksājat visu summu uzreiz un kredīts tiek slēgts. Gadījumos, ja tas ir, piemēram, patēriņa kredīts vai kredītkarte šādi rīkojoties nekas nav jāskaidro – kredīta līgumā iekļauts punkts par kopējo atmaksājamo summu. To samaksājot (mīnus summas, kas jau iepriekš maksātas, ja tādas ir), aizdevums tiks atmaksāts.

Ja kredītam, piemēram, ja tas ir auto kredīts, noteikta fiksēta procentu likme, iespējams arī prasīt aizdevējam pārrēķināt procentus par reālo aizdevuma izmantošanas laiku (piemēram, aizņemti 3000 eiro uz gadu ar 24% gada procentu likmi (GPL), bet pēc pusgada vēlaties atdot visu: par aizdevumu nebūtu jāmaksā vairāk par pusi no šī GPL). Lielākiem kredītiem, kuriem procentu likmes aprēķina uz konkrētiem periodiem (piemēram, hipotekārajam kredītam), būtu jāpārlasa savs aizdevuma līgums un jāpārliecinās par pirmstermiņa atmaksas nosacījumiem.

 Abos gadījumos, visdrīzāk, pie aizdevēja būs jāvēršas ar iesniegumu kurā paziņojat, ka vēlaties atmaksāt kredītu pirms tā termiņa un apturēt procentu aprēķināšanu. Ja šāds iesniegums netiks saņemts, aizdevējs visu iemaksāto var uzskatīt par avansa maksājumu un katru mēnesi no saņemtās summas atņemt ikmēneša maksājumu, turpinot aprēķināt procentus.

Aizdevuma pirmstermiņa atmaksa var būt noderīga gan sirdsmieram, gan arī citu aizdevumu samaksai, jo bieži vien aizdevēji neizsniedz jaunus aizdevumus, ja pastāv esošas saistības.

 

Likums par pirmstermiņa atmaksu

Vēl pāris gadus atpakaļ daudzi aizdevēji par kredīta pirmstermiņa atmaksu iekasēja samaksu. Arguments bija tāds, ka atmaksājot aizdevumu ātrāk, aizdevējam jāveic dažādi pārrēķini u.c. darbības, kas aizņem laiku un tādējādi maksā naudu. Tāpat bieži tika zaudēta potenciālā peļņa, kredītprocentu veidā. Tomēr kopš 2016. gada ar Ministru Kabineta noteikumiem  Nr. 691 par patērētāja kreditēšanu šāda samaksa praktiski ir aizliegta. Vienīgais punkts, kas ļauj aizdevējam iekasēt samaksu par kredīta pirmstermiņa atdošanu, nosaka, ka to var darīt kredītiem ar fiksētu aizņēmuma likmi un aprēķinātā samaksa nevar būt augstāka par 1% no kredīta summas.

 

Kā neiekrist negodīgu aizdevēju lamatās, kas pieprasa nelikumīgu komisiju

Kreditēšanas nozari regulējošie normatīvie akti regulāri mainās un arī paši aizdevēji ne vienmēr skaidri zina visus savus pienākumus un patērētāju tiesības. Dažreiz tas tiek darīts arī ļaunprātīgi, cenšoties nopelnīt. Tomēr pats galvenais ir tas, ka aizņēmējs labi apzinās visus nosacījumus, savu atbildību un tiesības, komunicējot ar aizdevēju. Sortter iesaka iepazīties gan ar saistītajiem normatīvajiem aktiem, gan patērētāju tiesībām. Ja rodas kādas neskaidrības, pēc padoma var vērsties arī Patērētāju Tiesību Aizsardzības centrā.

 

Kas ir jāpārbauda, pirms aizņemties?

Pirms aizņemties, vienmēr būtu ieteicams paskatīties atsauksmes par konkrēto aizdevēju un PTAC mājaslapā pārbaudīt vai aizdevējs saņēmis licenci patērētāju kreditēšanai. Tomēr jāatceras, ka katrs aizdevuma gadījums ir individuāls un pirmstermiņa atmaksa ir visai rets gadījums, tāpēc viss balstās uz abu pušu savstarpējo vienošanos.

Izvēloties aizdevēju, ir vērts ieskatīties arī kredītu salīdzināšanas platformā Sortter, kur atrodami uzticami un Latvijā pieejami kreditori. Kredītu kalkulators ir labākais veids, lai pārliecinātos par izvēlētā kredīta izdevīgumu, salīdzinājumā ar citiem.

Iepriekšējais rakstsSinoptiķim Bricim neiepriecinoša prognoze tuvākajām dienām, bet ir arī laba ziņa
Nākamais rakstsStrauji novājējis un pazudis no TV… Kas noticis ar populāro “Latvijas sirdsdziesmas” vadītāju Skrastiņu?