Ja receptē ir viena ķiploka daiviņa, pievienojiet trīs. Ja ēdienkartē ir ķiploku makaroni, pasūtiet to. Ja jums ir jāizvēlas maize, lai tā ir ķiploku maize. Kas notiks, ja ikdienā lietosi ķiplokus?
Daudzi no mums mīl ķiplokus. Un, ja pieskaitāt sevi šai grupai, jums ir paveicies, jo, regulāri ēdot šos lieliskos garšaugus, tie sniedz diezgan iespaidīgus ieguvumus veselībai. Uzziniet par uzturvērtību un ķiploku ieguvumiem veselībai, kā arī dažas idejas, kā ikdienas maltītēm pievienot vairāk ķiploku.
Ķiploku uzturvielu fakti
Ķiploki ne tikai piešķir ēdieniem garšu, bet arī papildina uzturvērtību. Trīs neapstrādātu ķiploku daiviņu uzturvērtības fakti:
- Kalorijas: 13
- Kopējie ogļhidrāti: 3 g
- Diētiskās šķiedras: 0 g
- Kopējais cukurs: 0 g
- Olbaltumvielas: 0,5 g
- Kopējie tauki: 0 g
- Nātrijs: 1,5 mg
- Kālijs: 36 mg
- C vitamīns: 2,8 mg
Tā kā ķiploku daudzums, ko mēs parasti apēdam, ir diezgan mazs, arī uzturvielu daudzums, ko mēs uzņemam, ir mazs. Tomēr ķiploki satur veselību veicinošas uzturvielas, piemēram, C vitamīnu, cinku, dzelzi, kāliju, magniju un K vitamīnu. Regulāri ēdot ķiplokus, jūs saņemsiet lielāku daudzumu šo svarīgo vitamīnu un minerālvielu.
Regulāras ķiploku ēšanas priekšrocības veselībai
Palīdz atbalstīt jūsu imūnsistēmu
Hronisks iekaisums var kaitēt jūsu imunitātei, samazinot balto asins šūnu skaitu. Pētījumos, kuros pētīta ķiploku ekstrakta ietekme, ir atklāts, ka tas palīdz mazināt sistēmisku iekaisumu un atjaunot balto asinsķermenīšu līmeni. Tas lielā mērā ir pateicoties alicīnam, sēru saturošam savienojumam, kas atrodams šīs ģints augos, piemēram, sīpolos, maurlokos un ķiplokos.
Pateicoties tā sērorganiskajiem savienojumiem, ķiplokiem piemīt arī pretvīrusu iedarbība. Pētnieki uzskata, ka ķiploki palīdz novērst vīrusu iekļūšanu un vairošanos mūsu šūnās.
Jūs varat pazemināt holesterīna līmeni
Holesterīna līmeņa pārvaldība ir svarīga, jo augsts holesterīna līmenis palielina sirds slimību un insulta risku. Ķiploki var arī uzlabot holesterīna līmeni, īpaši tiem, kam ir augsts holesterīna līmenis vai cukura diabēts. Tomēr šie atklājumi ir ierobežoti, jo vairums šajā pārskatā ietverto pētījumu atklāja, ka ieguvumus sniedz ķiploku ekstrakts vai ķiploku papildu formas, nevis ēdiena gatavošanā izmantotie ķiploki.
Var pazemināt asinsspiedienu
Ķiploku ietekme uz imūno veselību, kā arī potenciāls samazināt holesterīna līmeni, var arī samazināt asinsspiedienu. Ķiploki var samazināt gan sistolisko, gan diastolisko asinsspiedienu cilvēkiem ar metabolisko sindromu – veselības stāvokļu grupu, kas palielina sirds slimību, insulta un diabēta risku.
Jums var uzlaboties cukura līmenis asinīs
Ķiploki var arī palīdzēt regulēt cukura līmeni asinīs, īpaši cilvēkiem ar cukura diabētu. 2019. gada metaanalīzē “Primary Care Diabetes” atklāja, ka ķiploki ir efektīvāki par placebo, lai samazinātu glikozes līmeni tukšā dūšā un hemoglobīna A1C līmeni cilvēkiem ar cukura diabētu. Glikozes līmenis asinīs tukšā dūšā pazeminājās par gandrīz 11 mg/dl, un A1C – par aptuveni 0,6 mg/dl – abi ir būtiski uzlabojumi.
Uzlabojumi zarnu veselībā
Iespējams, esat dzirdējuši par probiotikām — dzīvām baktērijām, kas atbalsta jūsu zarnu veselību. Nenovērtējiet par zemu prebiotiku spēku. Prebiotikas baro veselīgās baktērijas jūsu zarnās, un ķiploki ir labs to avots. Tomēr ķiploki nav draudzīgi ikviena kuņģa-zarnu trakta sistēmai. Ķiplokos ir daudz fruktānu, tāpēc cilvēkiem ar kairināto zarnu sindromu (IBS) tie var izraisīt gremošanas simptomus, piemēram, gāzes un vēdera uzpūšanos.
Citi potenciālie ieguvumi
Ķiploki ir arī antioksidantu avots. Faktiski ķiploku ekstraktā esošie antioksidanti var mazināt neiroiekaisumus, lai atbalstītu veselīgu smadzeņu darbību. Pētījumos atklāts, ka vecāka gadagājuma cilvēku vidū tie, kuri patērēja vairāk ķiploku, dzīvoja ilgāk nekā tie, kuri ķiplokus lietoja reti.
Lasi arī: Slavenais ķiploks – kas jāzina par tā īpašībām un lietošanu?
Kā iekļaut ķiplokus savā uzturā
Ķiploki ir obligāti jāiekļauj jūsu ikdienas uzturā. Jūs varat glabāt ķiploku pulveri pieliekamajā, iegādāties malto ķiploku garšvielu, sasaldēt sablendētu ķiploku ledus kubiņos vai iegādāties svaigas ķiploku galviņas. Šeit ir daži veidi, kā savā uzturā iekļaut vairāk ķiploku:
Izmantojiet to dārzeņu garšvielām. Cepiet malto ķiploku pannā ar eļļu, lai eļļa iegūtu garšīgu ķiploku garšu. Pēc tam pievienojiet savus iecienītākos dārzeņus. Alternatīvi, ja jums nav pa rokai svaigu ķiploku, vēlāk gatavošanas procesā varat izmantot ķiploku pulveri.
Pievienojiet to rīsiem. Ķiploku pievienošana rīsu ēdieniem, piešķir tiem tik daudz garšas. Turklāt tas labi sader ar lielāko daļu olbaltumvielu un dārzeņu.
Sajauc to sautējumos vai karijā. Ķiplokus bieži izmanto karija pagatavošanai Āzijā un sautējumos Latīņamerikā.
Pagatavojiet mājās gatavotu salsu. Salsa ir viens no nenovērtētākajiem veidiem, kā uzturā lietot vairāk dārzeņu. Jūs varat iegādāties burciņu salsu, bet kāpēc gan nepamēģināt to pagatavot mājās?
Ar to garšo olbaltumvielas. Ķiploki lieliski sader ar gandrīz visu veidu olbaltumvielām, piemēram, zivīm, vistu, cūkgaļu un liellopu gaļu. Tie lieliski sader arī ar augu olbaltumvielām, piemēram, pupiņām un tofu.
Pievienojiet to makaroniem. Neatkarīgi no tā, vai ēdat makaronus ar sarkano mērci, krēmīgu mērci vai eļļu, ķiploki lieliski iederēsies gandrīz katrā makaronu ēdienā.
Kas notiks, ja ikdienā lietosi ķiplokus?