Seksualitāte pēc ASV Seksualitātes izglītības un informācijas padomes (SIECUS) definīcijas ir dzīves sistēma, kas sevī ietver zināšanas, ticējumus, attieksmes, nostājas, vērtības, uzvedību un izturēšanos seksa jomā. Kas patiesībā ir seksualitāte?

Seksualitāte ir katra cilvēka dzīves viena no būtiskām jomām, kas aptver un ietekmē visus personības aspektus – fiziskos, emocionālos, sociālos un citus.

Seksualitātei ir vairākas būtiskas funkcijas gan indivīda (un arī pāra, ģimenes un kopienas, kurā ietilpst konkrētais indivīds), gan sabiedrības dzīvē.

“Seksoloģijas literatūrā ir minētas trīs seksualitātes funkcijas: bērnu radīšana, baudas radīšana un saskarsmes veidošana. Tomēr manā skatījumā seksualitāte gan indivīda, gan sabiedrības dzīvē ir pildījusi un joprojām pilda vēl arī citas tālāk minētās funkcijas: individuālā un sabiedriskā miera un drošības uzturēšana, motivāciju radīšana, izglītība, svētuma radīšana un garīga pilnveidošana, radošuma atraisīšana un veselības nostiprināšana,” stāsta ārsts un seksologs Arturs Šulcs. 

Seksuālās baudas došana otram cilvēkam ir viena no iespējām, kā izdarīt kaut ko labu – mēs otram dodam to vērtību, kas mums pašiem ir nozīmīga.

Mēs tuvam cilvēkam vēlamies dot pozitīvas emocijas un sajūtas, un seksuālā bauda ir viens no spēcīgākajiem veidiem, kā to darīt.

Visiem cilvēkiem ir nepieciešama bauda, un tādēļ garīgi, fiziski un sociāli veselie cilvēki nodarbojas ar seksu. Vēlme pēc baudas mūsos visos ir ielikta no cilvēka rašanās brīža. Tieksme pēc baudas ir cilvēka būtības neatņemama sastāvdaļa. Sekss ir dabīgās baudas avots un sniedz visaugstāko tās līmeni.

Seksuālās baudas sajūtas kulminācija ir orgasms. Orgasma norises īpatnības ir daudzveidīgas un atšķirīgas sievietēm un vīriešiem, ka arī atkarīgas no kairinājuma veida, partneru pieredzes, attiecību īpatnībām un vēl daudziem citiem faktoriem.

Seksualitāte – daudzveidīgu resursu avots gan indivīda, gan sabiedrības dzīvē

Šīs funkcijas seksualitātei bija gan dažādos vēstures posmos, gan joprojām ir arī mūsdienu sabiedrībā, un, jādomā, ka būs arī nākotnē.

Seksualitātes procesi rada daudzveidīgus ieguvumus gan indivīdam, gan pārim, gan ģimenei un dzimtai, gan kopienai, gan sabiedrībai un valstij.

Kas patiesībā ir seksualitāte?

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X 

Iepriekšējais rakstsEksperts skaidro: izplatītākie mīti par pensiju sistēmu Latvijā
Nākamais rakstsKā veiksmīgi tikt galā ar nelielām traumām