Kamēr vieni priecājas par silto pavasara saulīti un aizvien gaišākiem vakariem, citi, kuri ir alerģiski pret dažāda veida putekšņiem, ar bažām gaida ziedēšanas laiku. Pavasarī pie farmaceita pēc palīdzības vēršas ne viens vien aptiekas apmeklētājs, kam ik gadu šajā sezonā parādās dažādi alerģijas izraisīti simptomi, tāpēc Euroaptiekas galvenā farmaceite Zane Melberga dalās vērtīgos padomos, kas varētu palīdzēt šo laiku vieglāk pārdzīvot. Kas pie vainas tavai sliktajai pašsajūtai pavasaros?

“Alerģija ir neadekvāta organisma reakcija, kad cilvēka imūnsistēma pārmērīgi reaģē uz visādi citādi nekaitīgu vielu, ko sauc par alergēnu. Organisms sāk cīnīties ar alergēnu, kā rezultātā izdalās histamīns un parādās simptomi – sarkanas, pietūkušas acis, tekošs deguns, nieze u. c. Alerģijas simptomi var izpausties dažādās organisma vietās – vienam uz gļotādām (degunā, acīs), bet citam uz ādas, izraisot niezi vai izsitumus. Lai no deguna izvadītu alergēnus, histamīns mēdz izraisīt arī uzkrītoši biežu šķaudīšanu,” skaidro Euroaptiekas farmaceite Zane Melberga.

Alerģija vai parastas iesnas

Pavasarī, kad parādās pirmās siltās dienas, cilvēki, kas visu tumšo ziemu ilgojušies pēc saules, pārsteidzīgi mēdz nomainīt savu ziemas jaku uz pavasara trenci. Tas visai bieži beidzas ar saaukstēšanos un iesnām. Tieši šī iemesla dēļ atšķirt saaukstēšanās radītās iesnas no pavasara alerģijas izraisītajām nav nemaz tik vienkārši. “Cilvēks var pamanīt tādu kā tendenci: katru gadu pavasarī kaut kādā brīdī ir ļoti slikti, asaro acis, rodas iesnas. Vajadzētu padomāt, vai tā gadījumā nav alerģija. Laimīgā kārtā mūsdienās to ir pavisam viegli pārbaudīt, veicot analīzes, kurās var konstatēt, vai ir kāda alerģija uz putekšņu veidiem,” skaidro farmaceite.

Urbānā dzīvesveida ietekme uz alerģiju izplatību

Jautāta, kurus cilvēkus visbiežāk piemeklē alerģijas, farmaceite uzsver alerģiju izplatības ciešo saistību ar urbāno dzīvesveidu. “Jo vairāk mēs dzīvojam pilsētā, jo viss dabiskais mūsu organismam šķiet svešāks. Tā galvenokārt ir jaunākā paaudze, kas aizbrauc uz laukiem un piedzīvo alerģiskas reakcijas. Vairums pilsētās dzīvojošo jauniešu ikdienā atrodas ļoti tālu no dabas, tāpēc viss dabiskais sāk kļūt kaitniecisks. Ir arī vecāki, kas pārspīlē ar sterilitāti savu bērnu apkārtnē – piemēram, grīdu tīra ar antiseptiskām salvetēm. Šāda pārspīlēta tīrība nenāk par labu, jo tieši saskarē ar dažādiem mikroorganismiem mēs stiprinām savu imunitāti. Ja dzīvojam pārspīlēti sterilā vidē, tad viens izbrauciens uz ziedošu pļavu var beigties slikti,” uzsver farmaceite.

Izplatītākie alerģijas izraisītāji pavasarī

  • Ziedputekšņi (piemēram, no alkšņa, gobas, bērza, lazdas).
  • Zāle (pavasara otrajā pusē).
  • Putekļi uz ielām.

Efektīvākās metodes alerģijas simptomu mazināšanai

Ne tikai ziedputekšņi mēdz izraisīt alerģiskas reakcijas, bet arī putekļi, kas pēc garās ziemas sakrājušies ielās. Tiklīdz laiks kļūst sausāks, pietiek vien uzpūst vējam, lai putekļi nonāktu gan degunā, gan acīs, gan uz ādas, tāpēc, pārnākot mājās, svarīgi ir pārģērbties, kārtīgi nomazgāt rokas, paskalot degunu ar sālsūdeni. Augu ziedēšanas laikā ieteicams turēt logus aizvērtus un vismaz pirms gulētiešanas noskaloties dušā, lai dienas laikā uz miesas sakrātie putekļi un putekšņi nenonāktu uz palagiem, tādējādi turpinot savu negatīvo iedarbību uz organismu.

Alerģiskiem cilvēkiem farmaceite iesaka pievērst pastiprinātu uzmanību putekšņu koncentrācijai gaisā. Par to itin viegli var pārliecināties, internetā apmeklējot vietējās laikapstākļu prognožu vietnes. Tur var atrast arī detalizētu informāciju par putekšņu veidiem, kas konkrētajā dienā konstatēti gaisā. “Ja zināt, ka jums ir alerģija, piemēram, pret bērzu radītajiem putekšņiem, bērzu ziedēšanas periodā mēģiniet izvairīties no došanās dabā. Tas ievērojami atvieglos jūsu ikdienu,” ierosina farmaceite.

Bezrecepšu medikamenti

Aptiekās ir pieejami dažādi medikamenti – tabletes un speciāli aerosoli degunam. Ir arī plašs klāsts dabiskas izcelsmes līdzekļu, kas netiek pieskaitīti pie medikamentiem, piemēram, jūras ūdens, ar ko var skalot degunu, lai mazinātu tūsku.

Ir līdzekļi, kas veidoti uz celulozes bāzes. Iepūšot tos degunā, elpošanas laikā putekšņiem ir mazāk vietas, kur pieķerties, līdz ar to daļēji tiek bloķēta putekšņu nokļūšana uz gļotādas.

No bezrecepšu medikamentiem var izvēlēties antihistamīna līdzekļus, kas bloķē histamīnu izdalīšanos. Jāpiebilst, ka jaunākās paaudzes medikamenti mazāk izraisa miegainību.

Euroaptiekas galvenā farmaceite Zane Melberga iesaka jau laikus sagatavoties ziedēšanas laikam, gādājot, lai mājas aptieciņā būtu antihistamīna līdzeklis, acu pilieni un deguna aerosols, kas būtu pieejami brīdī, kad parādās pirmie alerģijas simptomi.

Lai atrastu tieši sev piemērotāko risinājumu alerģijas simptomu mazināšanai, aicinām konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.

Aptieku tīkls “Euroaptieka” ir zāļu mazumtirdzniecības uzņēmums. Latvijā darbojas 56 “Euroaptieka” aptiekas 18 apdzīvotās vietās visā valstī. “Euroaptieka” zīmols pieder uzņēmumam “Euroapotheca”, kam ir aptiekas Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Zviedrijā. “Euroaptieka” Latvijā darbojas kopš 2001. gada.

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X , Threads

Iepriekšējais rakstsKā novārīt perfektu olu, bet ne tikai
Nākamais rakstsBrīvības pieminekļa pakājē pieķer urinētāju; pēcāk viņš piedzīvo īstu šoku