Latvijā turpina saglabāties augsts kiberapdraudējumu līmenis, un dažādu drošības incidentu skaits pieaug ik mēnesi. Iedzīvotāju viedierīces tik īsā laikposmā apdraud desmitiem miljonu kiberuzbrukumu, tādēļ rūpes par kiberdrošību ir viena no LMT galvenajām prioritātēm. Pateicoties kiberdrošības risinājumam un pakalpojumam “LMT Interneta sargs”, septembrī novērsts rekordliels kiberuzbrukumu skaits – vairāk nekā puse jeb 56,5% no visām LMT tīklā esošajām ierīcēm tikušas pasargātas no inficēšanas ar ļaunatūru. Kiberapdraudējumu līmenis pieaug – uzbrukts vairāk nekā pusei LMT tīklā esošo ierīču
“Saasinoties ģeopolitiskajai un sociālekonomiskajai situācijai, arvien pieaug arī kiberuzbrukumu skaits, tāpēc ir svarīgi apbruņoties ne vien ar uzmanību, bet arī izmantot tehnoloģiju iespējas sevis pasargāšanai. Tas ir tieši tāpat kā aizslēgt mājas durvis vai uzlikt auto signalizāciju – preventīvi parūpēties par sava īpašuma, tostarp datu drošību, izmantojot kiberdrošības programmas,” norāda Ilze Saulīte, LMT Privātpersonu apkalpošanas dienesta direktore. Viņa atgādina, ka krāpnieki turpina izmantot cilvēku vājības un neuzmanību, un nereti tieši šķietami vienkāršas ikdienas darbības un populāru vietņu viltojumi slēpj vislielākos draudus.
Septembrī “LMT Interneta sargs” atvairīja vairāk nekā 167 miljonus draudu, kas nāca no 6,3 miljoniem ļaunprātīgu domēnu. Salīdzinājumā ar tādu pašu periodu pērn uzbrukumu skaits pieaudzis vairāk nekā 36 reizes.
“Kibernoziedznieki kļūst arvien radošāki. Piemēram, augustā novērojām pikšķerēšanas mēģinājumu, kurā no cilvēkiem centās izvilināt sensitīvu informāciju, atdarinot kādu failu dalīšanās vietni – lai atvērtu dokumentu, to bija nepieciešams elektroniski parakstīt. Šīs krāpšanas mērķis bija izvilināt sensitīvu informāciju no nezinošiem lietotājiem. Tāpēc cilvēkiem vajadzētu būt ļoti uzmanīgiem ik reizi, kad viņiem tiek prasīts kādā vietnē ievadīt savus personas datus,” uzsver Ilze Saulīte.
Starp noturīgākajiem kiberuzbrukumiem, kas var nodarīt lielu kaitējumu kā datoriem, tā mobilajiem tālruņiem un planšetēm, joprojām ir ļaunatūras, C&C centru (Comand-and-Control centres) draudi un pikšķerēšana. Krāpnieku mērķis ir ierīču pakļaušana to tālākai izmantošanai citu noziedzīgu mērķu īstenošanai, tostarp kriptovalūtu ģenerēšanai un lietotāju sensitīvās informācijas izvilināšanai. LMT šādus draudus ātri atklāj un novērš, tomēr kibernoziedznieki laiž darbā atkal jaunas shēmas, un to skaits arvien pieaug.
Ņemot vērā kiberdrošības risku pieaugumu, I.Saulīte aicina iedzīvotājus kritiski domāt un būt piesardzīgiem, uzmanīgi attiekties pret aizdomīgiem ziņu sūtījumiem, nepazīstamu cilvēku zvaniem un nevērt vaļā nezināmas saites. Tāpat neatsaukties uz aicinājumu instalēt attālinātās piekļuves programmatūras vai ievadīt informāciju par pieeju bankas kontam vai e-parakstam, tādējādi nododot svešiem cilvēkiem piekļuvi savai viedierīcei un datiem, kas var to izmantot ļaunprātīgi.
LMT Interneta sargs aizsargā ierīces no dažādiem vīrusiem, krāpnieciskām vietnēm un nevēlama satura lietotnēs, pārlūkos un saziņas rīkos. Tas darbojas tīkla līmenī, tāpēc lietotājam nav jāveic nekādas darbības – nav jālejupielādē kāda speciāla programma un nav jāmaina telefona (rūtera) uzstādījumi.