Koki jau palēnām sāk zaudēt savu skaisto rotu un pēc laika jau rudens lapkritis vairumā pagalmu liks rosīties vai ik nedēļu, līdz lielums notrausts un zemē palicis vien pavisam nedaudz lapu. Bet kur tās visas likt? Izmest atkritumos vai atrast tām labāku pielietojumu? Ja tev ir savs dārzs – šie padomi lieti noderēs. 

Ir vairāki veidi, kā pielietot sagrābtās lapas, lai tas būtu ne tikai neatliekams pienākums pagalma sakopšanā, bet arī lietderīgs darbs tavam dārzam un tā augsnei.

Izveido ideālu, augsta skābekļa koncentrācijas kompostu

Rudens lapas (īpaši labi, ja ir iespēja tās sasmalcināt) ir, varētu pat teikt, lieliskākā sastāvdaļa, lai izveidotu unikālu kompostu. Lapas ir labs brūnā komposta avots ar augstu skābekļa līmeni. Lapas vienkārši jāuzber virsū visiem komposta kaudzē esošajiem  dārzeņu pārpalikumiem, nopļautajai zālei, nezālēm un jāatstāj uz visu ziemas periodu. Lapas lieliski noder arī tad, ja tev nav komposta kaudzes, bet ir piemājas dārzs – uz ziemu uzber tās (ne pārāk biezā kārtā) uz augsnes – tā, lai apklātu visu dārza platību. Kad pienāks pavasaris – sēšanas un stādīšanas laiks, lapas būs pietiekami satrūdējušas un augsne būs gatava jaunas ražas veidošanai.

Sapūdē lapas

Sapūdētas rudens lapas, bez jebkādiem piemaisījumiem, ir lielisks mēslojums ne tikai dārzam, bet arī istabas augiem. Sagrābtās lapas jāieliek lielā traukā vai jāizveido speciāla lapu novietne pagalmā – kur tās jāievieto, jāsamitrina un kompakti jāsaspiež un jāatstāj tur vismaz līdz vasaras vidum. Tad ar tām ir iespējams uzsākt augu mēslošanu.

Radi mulču

Sasmalcinātas lapas var tikt izmantotas kā organiskā mulča puķēm, dārzeņu dobēs, zem kokiem un krūmiem kā arī kastītēs vai podos audzētajiem augiem. Mulču liek ap augiem apmēram 5 – 7 centimetru augstumā, taču tā, lai tā neskaras nedz pie saknēm, nedz stumbra. Mulča palīdzēs saglabāt nepieciešamo mitrumu, temperatūru un aizkavēs nezāļu sēklu dīgšanu. Turklāt, mulča apgādās augu arī ar nepieciešamajām uzturvielām, kā arī ļaus labāk iedarboties visiem nepieciešamajiem mikroorganismiem.

Ja neesi viena no aktīvajiem lapu vācējiem, tad būtu vēlams rudens periodā notīrīt lapas no iekšpagalma celiņiem, īpaši, ja tie ir bruģēti, jo kritušās lapas lietū samirkst, radot slidenu virsmu. Lapas būtu ieteicams novākt arī no jaunajiem dzinumiem – maziem krūmiem, jauniem augiem u.c., un mūžzaļajiem augiem, jo tie var būt ļoti jūtīgi uz mitro lapu puvi. Savukārt, ap augļu kokiem rudens lapas ir pat vēlamas, jo pasargā to saknes ziemas aukstajā gaisa temperatūrā. Ap kokiem lapas var likt līdz pat 10 centimetru augstumā.

Lai izdodas atrast piemērotāko lapu izmantošanas veidu!

 

Iepriekšējais raksts5 svarīgas lietas, ko sievietes nezina par vīriešiem
Nākamais rakstsTu neticēsi, bet tā tiešām nav foto montāža